Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

...

Expand
titleTutkimusdatan elinkaaren hallinta

Tarkastelujakso 1.9.-31.12.2025

Aineistonhallinnan suunnittelun (DMP) edistäminen

Arkeologia 2.0 -konsortio ja -verkosto

  • Arkkitehtuurin viimeistely Museoviraston kanssa, sekä yhteistyökokoukset ja verkoston tuki.

ENV Ympäristödatan yhteistyö

  • Ympäristödataa keräävien ja käyttävien tutkimuslaitosten sekä konsortioiden tukeminen tutkimusdatan elinkaarenhallinnassa ja tarpeiden määrittelyissä mm. osallistumalla ohjaus- ja koordinaatioryhmien toimintaan. Ympäristödatan keskeiset kansalliset koordinaatioryhmät ovat INAR FIRI, EPOS FIRI, FinBIF FIRI ja Lukki koordinaatioryhmä.

Aineistohallinnan hyödyntämisen sekä koneluettavuuden edistäminen

  • Tutkijoiden aineistohallintasuunnitelmien rakenteisen ja koneluettavan kansallisen maDMP tietomallin suunnittelu yhdessä tutkimusorganisaatioiden kanssa sekä myös EOSC-INFRA OSTrails -projektissa.
  • MyCSC.fi mini maDMP tietomallityön kehittäminen tutkijoiden palveluiden käyttöönoton edistämisen tueksi.

Yhteentoimivuuden ja toistettavuuden edistäminen

CSC koneluettava palvelukatalogi

  • Koneluettavan palvelukatalogin hyödyntämisen edistäminen tukemaan palvelukatalogin löydettävyyttä, käyttöönottoa ja sen aktiivinen esittely organisaatioille.
  • Koneluettavan palvelukatalogi sisältää tiiviit kuvaukset CSC:n tutkimuspalveluistaja katalogin palvelukuvauksia on kehitetty edelleen. Kuvattuja palveluita on laajennettu ja kehitetty myös EOSC FI noodin tarpeisiin. Palvelukatalogia voidaanlaajentaakattamaan tutkimuksen palvelut kansallisesti. Palvelukatalogin EOSC yhteentoimivuus tukee organisaatioiden palveluiden yhteentoimivuuden kehittämistä.
  • Palvelukatalogin kohderyhmänä ovat tutkijat, tutkimuksen tuki ja tutkimusorganisaatiot. Organisaatiot voivat integroida palvelukatalogin sen data.csc.fi API rajapinnan kautta.
  • Koneluettavan palvelukatalogitietomallia ja palvelukatalogin toiminnallisuutta on kehitetty edelleen sekä tuettu sen integrointia EOSC noodin palvelukatalogiin.

Graafissa esitetty CSC koneluettavan palvelukatalogin käyttäjämäärien ja vierailtujen sivujen tyyppien kehittyminen research.csc.fi palvelussa.


PID-palvelut

  • PID-työryhmän ja -verkoston koordinointi ja kansallisen PID-strategian suunnittelu. 
  • CSC:n PID-palvelujen kehittäminen ja tuki, Suomen Datacite-konsortion koordinointi, ePIC-konsortion työhön osallistuminen.
  • CSC:n PID-mikropalvelun kehittäminen ja käyttäjien hallinta. PID-mikropalvelu tukee mm. Fairdata- ja SD-palveluita.

DMP-konsortio

  • DMP konsortion koordinointi ja sen yhteiskehittämisen tukeminen.
  • Toisen sopimuskauden 2025-2027 tiekartan toteuttaminen (ml. 2. ja 3. vuoden toimintasuunnitelman täsmentäminen) yhteistyössä puheenjohtajistoon ja ohjausryhmään kuuluvien jäsnorganisaatioiden kanssa. 
  • Konsortion teknisen työryhmän ja viestintätyöryhmän työn tukeminen sekä uuden DM seurantaryhmän perustamisen tukeminen.
  • Sopimuksia 31, joihin sisältyy 33 organisaatioita.
  • DMP konsortion toiminnasta viestiminen ja esittely ueassa useassa sidosryhmätilaisuudessa kuten Ammattikorkeakoulujen IT-johtajien tapaamisessa 28.10.2025 sekä Avoimen tieteen ja tutkimuksen talvipäivien tieteen torilla 2.12.2025.

EOSC Finland Noodi

  • EOSC Finland, kansallisen kandidaattinoodin instanssi valmis ja esitelty EOSC Symposiumissa
  • Katalogien ensimmäiset koeharavoinnit tehty
  • Käyttäjähallinnan federointi tehty testiympäristöön
  • Osallistuminen federaatio-työryhmien toimintaan, erityisesti yhteentoimivuus-, AAI- ja tietoturva-alueilla sekä käsikirjan päivittäminen
  • EOSC-työryhmä AVOTT-piirissä käynnistynyt ja liittymisohjeiden kirjoittaminen aloitettu, samoin resurssien kartoitus
  • Dataset-as-a-Service-konseptin kehittäminen ja testaaminen yhdessä LUMI AI Factoryn kanssa on jatkunut, ensimmäiset tulokset julkaistu
  • Tuotteistuksen valmistelu aloitettu

...