Aika: ke 26.10.2022 klo 11-12

Paikka: Teams (<https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_MmY4ZTc1ZTktODBjYi00NGZkLTg5ZmItMTY0Yzk3NzI2OThj%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%227c14dfa4-c0fc-4725-9f04-76a443deb095%22%2c%22Oid%22%3a%22c28e154f-fad6-4126-891d-8a992dfae50e%22%7d>)

Paikalla: Jonna Korhonen, Totti Tuhkanen, Ilmari Hyvönen, Riina Kosunen


Aineisto:


Asiat:

  • Kommenttikierros

    • Työryhmämme (Ilmari, Totti, Jonna, Riina) käynyt aineiston korkeakoulunäkökulmasta läpi. Seuraavana vaiheena on laittaa työryhmän työn tulokset kommenteille korkeakouluille.

    • Myös ammatillisen koulutuksen ja vapaan sivistystyön kommentteja korkeakoulujen työhön kaivataan.

  • Kommenttikierroksen ajankohta
    • Todettiin, että sanastoluonnos on syytä lähettää tiedoksi mahdollisimman pian. Kommentointiaika voisi olla pitkä, jopa noin 1,5 kuukautta.
  • Kommenttikierroksen kohderyhmät
    • ammatillinen koulutus: pyyntö kohdennetusti kentän organisaatioille; Tomi Kytölä luvannut tarkistaa.
    • korkeakoulut

      1. OHA-forum

      2. työryhmä Moduulit ja mikrokredentiaalit (mukana 7 korkeakoulua, työskentelee vielä vuoden 2022 loppuun)

    • vapaa sivistystyö: Annika Bussman, OKM
    • jatkuvan oppimisen sihteeristö: Saara Ikkelä, OKM
  • Kommenttikierroksen aineisto
    • kommentoitavana aineistona koko nykyinen OKSA-luonnos, lukuunottamatta jaoksen kommentoivaa keskustelua
    • korkeakoulujen näkökulmasta työstetty aineisto, jonka saatesanoissa todetaan, että mukana vain tämä näkökulma (ei ammatillista eikä vst:tä)
    • saatteessa eritellään käsitteet, joihin pyydetään kommentteja
  • Käsitteistön muokkaukset ennen kommenttikierrosta
    • Tulisiko korkeakoulujen näkökulmasta työstettyjä käsitteitä kuitenkin vielä tarkentaa Totin ja Jonnan saaman palautteen ja Totin lähettämän lisämateriaalin pohjalta? Yksi muokkauskohde saattaisi olla maininta pientä osaamiskokonaisuutta pienemmistä kokonaisuuksista (esim. mikrokurssi joka voi olla vain 10-15 minuuttia oppimista).
    • Pidetäänkö mukana kommentoitavina ne ruotsin ja englannin termit, jotka on ehditty löytää tähän mennessä? Ruotsia ja englantiahan ei ole työstetty kielityöryhmissä vaan näiden kielten termit ovat toistaiseksi vain satunnaisia löydöksiä.
  • Mihin käsitteisiin kommentit pyydetään kohdistamaan?
    • Aiemmin esillä olleita käsitteitä:
      • Osaamiskokonaisuudet-aihepiiri:

        • osaamiskokonaisuus (1) (Käsitteen tunnus: c648)

        • osaamiskokonaisuus (2) (Käsitteen tunnus: c76)

        • piensuoritus / pieni osaamiskokonaisuus (Käsitteen tunnus: c1795) → Mitä mieltä olette, pidetäänkö piensuoritus-termi ensisijaisena termisuosituksena vai onko esim. pieni osaamiskokonaisuus käytetympi tm.?

        • Kaavio 22: Osaamiskokonaisuuksia

      • Todistukset-aihepiiri:

        • todistus piensuorituksesta (Käsitteen tunnus: c1816) → Pidetäänkö tämä käsite piensuorituksesta erillisenä käsitteenä ja jos pidetään, onko ok esittää siitä nykyiset tiedot?

        • osaamismerkki (Käsitteen tunnus: c1818)

        • osaamistodistus (Käsitteen tunnus: c1829)

        • osallistumistodistus (Käsitteen tunnus: c549)

        • Kaavio 72: Todistus

    • Käydään läpi kommentoitaviksi tarkoitetut käsitteet ja varmistetaan, että niiden tiedot ovat ok.
  • Millä tavalla kommentit pyydetään toimittamaan?
    • Ehkä Lausuntopalvelun tai muun vastaavan käyttö ei ole tarpeen, kun kyseessä epävirallisempi kommenttikierros?
    • Ehdotus: Sanastokeskuksen perinteinen, tekstinkäsittelyohjelmalla käsiteltävä taulukko, jossa yhden sarakkeen soluissa käsite, jota kommenti koskee ja toisen rivin soluissa kommentit. Lisäksi on kohta yleisille kommenteille. Näin saataisiin palaute rakenteisessa muodossa.
    • Pyydetäänkö lähettämäään kommentit Riinan osoitteeseen vai OKM:öön vai...?
  • Saatetekstit
    • luonnos saatekirjeeksi
    • ohjeet kommentoijalle
    • kommentointipyyntö lähtee ministeriöstä
  • No labels