Miksi Tiedejatutkimus.fi:ssä on profiilityökalu?
Useilla palvelun käyttäjäryhmillä (tiedotusvälineet, tutkijat, tutkimusorganisaatiot, yritykset, rahoittajat) on tarve tutkimuksen asiantuntijahaulle. Profiilien avulla käyttäjä löytää yhdellä haulla tutkimuksen asiantuntijat kaikista Suomen tutkimusorganisaatioista.
Profiilityökalu on tarkoitettu kaikille tutkimuksen parissa työskenteleville asiantuntijoille nimikkeestä ja affilitaatiosta riippumatta. Profiilin tiedot ovat aina tutkimuksen asiantuntijan käytettävissä riippumatta affiliaatioiden tai nimikkeiden vaihtumisesta. Asiantuntija voi luoda profiilistaan omaa osaamistaan ja asiantuntijuutta korostavan kokonaisuuden.
Profiilityökalulla tutkimuksen asiantuntija voi halutessaan luoda Tiedejatutkimus.fi:hin profiilin ja valita, mitä tietoja haluaa itsestään portaalissa näytettävän. Asiantuntija voi liittää profiiliinsa tietoja ORCID-palvelusta ja kotiorganisaatioistaan. Palvelu edellyttää, että asiantuntijalla on ORCID iD ja siihen kirjaudutaan Suomi.fi-tunnistuksella.
Profiilin käyttöönotto lyhyesti:
- Asiantuntija kirjautuu profiilityökaluun Suomi.fi-tunnistuksella.
- Asiantuntija kirjautuu ensimmäisellä käyttöönottokerralla ORCID iD:llä ja antaa luvan omien tietojensa siirtoon ORCID-palvelusta. ORCID-kirjautumista ei tarvita profiilin luomisen jälkeen.
- Tiedot kotiorganisaatioista on valmiiksi siirretty Tiedejatutkimus.fi:hin, mutta niitä ei julkaista ilman asiantuntijan suostumusta.
- Asiantuntija valitsee itse, mitä tietoja haluaa liittää profiiliinsa
- ORCID-profiilistaan,
- kotiorganisaatiostaan ja
- Tiedejatutkimus.fi:n muista tiedoista (julkaisut, hankkeet, aineistot, infrastruktuurit).
- Asiantuntija ei muokkaa tietojaan profiilityökalussa, vaan tiedon lähdejärjestelmässä (kotiorganisaation järjestelmä, ORCID).
- Asiantuntija valitsee, mitä tietoja haluaa julkaista Tiedejatutkimus.fi:ssä.
Palaute ja yhteydenotot: tiedejatutkimus@csc.fi
Profiilityökalun hyödyt
- Tutkimuksen asiantuntijoiden kansallinen näkyvyys
- Tiedotusvälineiden, yritysten, kustantajien, rahoittajien, lainvalmistelijoiden, päätöksentekijöiden, yhteistyökumppaneiden ja muiden tutkimuksesta ja sen tuloksista kiinnostuneiden kanava etsiä ja löytää asiantuntijoita yhdestä paikasta.
- Asiantuntijat voivat jakaa valitsemansa tiedot suoraan kolmansille osapuolille, kuten rahoittajille, kotiorganisaatiolle tai muihin tutkijoiden käyttämiin palveluihin, jolloin tietoja ei tarvitse syöttää moneen kertaan eri palveluihin.
- Asiantuntijat voivat päättää, mitä tietoja haluavat itsestään näyttää ja jakaa.
- Asiantuntijat voivat yhdistää tietonsa yhteen koko tutkimusuransa ajalta eri organisaatioista.
- TKI-toiminnan tuotosten ja siihen liittyvien aktiviteettien ja yhteiskunnallisten tehtävien esille tuominen laajasti.
