Zoom-kokouskäytännöt
Vaihdathan Zoom-kokouksessa oman nimesi muotoon "etunimi sukunimi, organisaatio". Tämä helpottaa VIRTA-tiimiä kokouksen osallistujalistan ylläpidossa.
Ohje: Klikkaa Zoom-ikkunan alapalkissa olevaa Participants-painiketta. Oikealle ilmestyy kokouksen osallistujalista. Vie hiiri oman nimesi kohdalle, klikkaa More --> Rename ja kirjoita kenttään nimesi ja organisaatiosi.
Korkeakoulujen VIRTA-yhteyshenkilöiden kokous 15.3.2022 klo 9.30-11.00
Kokoushuone: https://cscfi.zoom.us/j/64329290257
Tallenne: https://video.csc.fi/media/t/0_csnh2h1f
Asialista
- Tilannekatsaus kevään tiedonkeruista
- Tiedonkeruut tietovarannosta - vuoden 2022 aikataulut
- Sivustolla koottuna tämän vuoden kaikkien tiedonkeruiden aikataulut
- Tutkintotiedot vuodelta 2021
- VIRTA- aineistoa korjattu muutaman yliopiston osalta (koulutuskuntatieto), korjaukset vielä osin kesken
- Tietojen korjaaminen suoraan TK:lle pyydetyllä aikataululla (huom! korjaukset myös VIRTAan)
- Aaltonen/TK: Sähköpostilla tehtyihin kyselyihin on saatu hyvin vastauksia, mutta muutamilta vielä puuttuu. Tilastokeskus pyytää toimittamaan puuttuvat vastaukset kiireellisesti.
- Tavoiteajassa tutkinnon suorittaneet (OKM) - keskustellaan kevään "jäädytyspäivän" aikataulusta
- Majamäki/CSC: 24.3. on alustava "jäädytyspäivä". Onko tämä ok vai tuleeko sitä lykätä?
- JK/JYU: Päivämäärän sopivuus tulee tarkistaa. Jos yhteyshenkilökokouksessa halutaan kanta tällaisiin asioihin, tulisi se olla selkeästi tiedossa etukäteen, jotta asiaa voi selvittää omasta korkeakoulusta.
- Majamäki/CSC: Hyvä huomio. Niitä korkeakouluja, joille jäädytyksen tekeminen 24.3. ei sovi, pyydetään ottamaan yhteyttä VIRTA-tiimiin virta@csc.fi kuluvan viikon (viikko 11) aikana.
- Tarkennettu sähköpostilla kokouksen jälkeen: yhteydenottoja aikataulusta ei ole tarpeen tehdä, sovittu OKM:n kanssa, että poiminta tehdään VIRTAsta 30.3.2022
- Opetushallituksen liikkuvuusjaksotiedonkeruu: Useammilla korkeakouluilla haasteita liikkuvuusjaksotietojen tuomisessa VIRTAan. Vuoden 2021 tilastotiedot siirretään raportoitavaksi, kun korkeakoulut ilmoittavat, että data on kunnossa.
- Extra-Vipusen liikkuvuusjaksoraportti, jolta voi seurata summatasolla vuoden 2021 liikkuvuusjaksoja. Tiedot päivittyvät noin päivän viivellä.
- Majamäki/CSC: Jos korkeakoulu on ilmoittanut ongelmista liikkuvuusjaksotietojen tuonnista, tulee myös ilmoittaa VIRTA-tiimille, kun tiedot ovat kunnossa. Jos korkeakoulu ei ole ilmoittanut ongelmista, ei tarvitse myöskään kuitata tietojen olevan kunnossa.
- Majamäki/ CSC: Opetushallitus on tietoinen tiedonkeruun viivästymisestä.
- Tilastokeskuksen EuroStat-tiedonkeruu vuonna 2021 tutkinnon suorittaneiden liikkuvuusjaksoista. Tiedot poimitaan VIRTA-opintotietopalvelusta 27.4.2022.
- tarkistustiedosto: \aineistot\eurostat\eurostat_KK.csv
- Tilastokeskuksen muuhun kuin tutkintoonjohtavaan koulutukseen osallistuneet -tiedonkeruu.
- Tietoa kerätään ensimmäistä kertaa keväällä 2022.
- Tilastokeskus yhdistää tietoja muihin rekisteriaineistoihin.
- Poimintakuvaus (luonnos) https://wiki.eduuni.fi/x/eyHhDw
- Majamäki/CSC: Täydennyskoulutuksen osalta tiedot VIRTA-opintotietojärjestelmässä ovat puutteellisia.
- JK/JYU: Liittyykö tähän opinto-oikeuden päättymistiedot (opiskeluoikeuden tila), jonka kanssa on ollut aiemmissa poiminnoissa haasteita?
- Majamäki/CSC: Tässä ei tarvita tilaa. Päivämäärä opiskeluoikeuden päättymiseen riittää.
- JK/JYU: Korkeakouluilla monia eri tapoja tuoda opiskeluoikeuksia. Toisilla niputetaan opiskeluoikeudet yhteen, toisilla taas jokainen on eri.
- Finnberg/ CSC: VIRTA-tiimissä ollaan tietoisia tästä haasteesta.
- JK/JYU: Jos aineistosta rajataan pois ne, joilla on opinto-oikeus ko. vuodelta, rajataan pois keväällä valmistuneet, jos poiminta tehdään syksyllä.
- Aaltonen/TK: Kiitos palautteesta! Nämä otetaan huomioon.
- Tiedonkeruut tietovarannosta - vuoden 2022 aikataulut
- Opettajatiedonkeruun työpaja 22.3.
- Työpajan asialista täällä
- Majamäki/CSC: Asialistalla on konkreettisia esityksiä VIRTA-koodistojen selitteiden päivittämiseksi. Taustamateriaalia päivitetään vielä raportointiin liittyen.
- Majamäki/CSC: Työpajan aiheisiin liittyviä kysymyksiä voi laittaa vielä VIRTA-tiimille sähköpostitse virta@csc.fi.
- Majamäki/CSC: Kokouksen painopiste yliopistojen opettajankoulutuksessa.
- Osallistujiksi toivotaan VIRTA-yhteyshenkilöitä sellaisista ammattikorkeakouluista ja yliopistoista, joissa järjestetään opettajankoulutusta.
- Työpajassa käsitellään opettajatiedonkeruun kirjaamiskäytäntöjä, joten siksi työpaja on suunnattu VIRTA-yhteyshenkilöille.
- Työpaja tallennetaan
- Työpajan asialista täällä
- Muuta:
- Fiona-tutkimuslupapyyntö
- Tutkimushanke tarvitsee yliopistojen VIRTA-tietoja käyttöönsä.
- Tietojen käyttölupahakemus
- Asiasta tulee lisätietoa sähköpostitse
- Korkeakoulukohtaisten VIRTA-yhteyshenkilöden yhteystietojen kerääminen
- VIRTA-yhteyshenkilökokouksessa 22.2. pyydetty toimittamaan tiedot korkeakoulujen VIRTA-yhteyshenkilöistä ja heidän yhteystiedoista osoitteeseen virta@csc.fi
- Ensimmäinen yhteyshenkilö, puh. nron ja sähköposti; varalla oleva yhteyshenkilö puh.nro ja sähköposti
- Yhteystiedot tulevat CSCn sisäiseen käyttöön akuuttien tilanteiden varalle.
- Yhteyshenkilö on tässä yhteydessä henkilö, ei palvelusähköposti tms.
- Seuraavat korkeakoulut ovat jo toimittaneet tiedot (tilanne 14.3.): Aalto, Centria, Haaga-Helia, HAMK, JAMK, JY, KAMK, LAB, Laurea, LY, OAMK, SAMK, Savonia, TAMK, TaiY, TAU, Turun AMK, VAMK, VY
- JK/JYU:Miten tietoja päivitetään jatkossa?
- Majamäki/CSC: vähintään kerran vuodessa.
- JK/JYU: Yhteyshenkilötiedot eivät näy yhteyshenkilöille, joten vaikeaa tarkistaa, onko tieto ajan tasalla.
- Majamäki/CSC: Kiitos näkökulmista! VIRTA-tiimi pohtii päivitämisen helpottamista.
- VIRTA-yhteyshenkilökokouksessa 22.2. pyydetty toimittamaan tiedot korkeakoulujen VIRTA-yhteyshenkilöistä ja heidän yhteystiedoista osoitteeseen virta@csc.fi
- Muistutus: Lähdejärjestelmäkohtaiset poikkeamat tiedon laadussa
- Korkeakoulujen yhteyshenkilöt pääsevät muokkaamaan taulukkoa. Jos muokkaus ei onnistu, laita viestiä virta@csc.fi
- Erityisesti toivotaan, että yhteyshenkilöt täydentävät lisätietokenttää.
- JK/JYU: Toive, että VIRTA-tiimi laittaisi viestin korkeakoululle, kun sitä koskeva virhe huomataan
- Ellfolk/CSC: Laitetaan jatkossa muokkaukseta myös viestiä korkeakoululle.
- Viranomaistiedonkeruiden asiantuntijaryhmän kokous
- Doodle kevään kokousajoista lähdössä ryhmälle
- Yhteyshenkilöiden ajankohtaisia kysymyksiä
- PN/Metropolia: Meillä laajennetaan hakukohteita, suuntautuminen päätetään vasta opintojen alussa. Mikä tällöin koulutusluokituskoodi? Olisiko silloin 999-loppuinen?
- Aaltonen/TK: Tuossa tilanteessa kolme viimeistä numeroa 999.
- JK/JYU: Tätä on toteutettu meillä. Ensin 999-loppuinen koodi, mutta myöhemmin opintojen aikana se täsmentyy.
- SP/TAU: Jos suurin osa opiskelijoista valitsee joukosta jonkun tietyn suuntauksen, voidaan tätä koodia käyttää aluksi kaikilla ja sitten muuttaa koodia niiltä, jotka valitsevat eri suuntauksen.
- Fiona-tutkimuslupapyyntö