Zoom-kokouskäytännöt

Vaihdathan Zoom-kokouksessa oman nimesi muotoon "etunimi sukunimi, organisaatio". Tämä helpottaa VIRTA-tiimiä kokouksen osallistujalistan ylläpidossa.

Ohje: Klikkaa Zoom-ikkunan alapalkissa olevaa Participants-painiketta. Oikealle ilmestyy kokouksen osallistujalista. Vie hiiri oman nimesi kohdalle, klikkaa More --> Rename ja kirjoita kenttään nimesi ja organisaatiosi.

Korkeakoulujen VIRTA-yhteyshenkilöiden kokous 7.6.2022 klo 9.30-11.00

Kokoushuone: https://cscfi.zoom.us/j/64329290257

Tallenne: https://video.csc.fi/media/t/0_pppsaljo

Asialista

  1. Vipusen raportoinnin ajankohtaiset asiat, tuleva kehitys ja VIRTA-yhteyshenkilöiden kysymykset/ Vipusen projektipäällikkö Samuli Turunen, CSC  (Tallenteen kohta n. 00:01:45)
    1. SP/ TAU: Mitä on puhuttu tarkempien organisaatiotietojen tuomisesta Vipuseen tai extra-vipuseen?
    2. Finnberg/CSC: Keskustelu ei  ole edistynyt.
    3. SP/TAU: Helpottaisi paljon, jos saisimme tiedekunta ja tutkinto-ohjelmatasolla tietoja suoraan Vipusesta. Tällöin työtä ei tarvitsisi tehdä jokaisessa korkeakoulussa erikseen.
    4. Turunen/CSC: Toive kannattaa esittää ministeriölle.
  2. VIRTA-tiedonkeruut ja -raportointi
    1. Tiedonkeruut tietovarannosta - vuoden 2022 aikataulut (Tallenteen kohta n. 00:13:00)
      • Sivustolla koottuna tämän vuoden kaikkien tiedonkeruiden aikataulut
      • Tilastokeskuksen opiskelijatiedonkeruu 2022 ajankohta
        1. Poimintakuvaus AMK: https://wiki.eduuni.fi/x/vjOpC
        2. Poimintakuvaus YO: https://wiki.eduuni.fi/x/vTOpC
        3. Tarkistustiedostot:
          1. aineistot\tkopisk2022_KK.csv
          2. aineistot\tkopisk2022_KK_tarkistus.csv
        4. VIRTA-tiimi ehdotti kokouksessa, että tiedot toimitetaan Tilastokeskukselle keskiviikkona 28.9.2022.
        5. Keskusteltiin siitä, mikä on Tilastokeskuksen opiskelijatiedonkeruun ja 55 op suorittaneiden tiedonkeruun suhde sekä mikä on ylipäätään 55 op suorittaneiden tiedonkeruun rooli. Nyt samasta aihepiiristä kerätään kuukauen sisällä kolmelle eri taholle tietoja. Pohditaan, voisiko niitä yhdistää jollain tavalla.
        6. JK/JYU: Esitän, että Tilastokeskuksen opiskelijatiedonkeruun ja 55 op suorittaneiden tiedonkeruun poimitaan molemmat 28.9.
        7. KK/Arcada: 55 op suorittaneiden tiedonkeruu voisi olla yhä lokakuussa, koska tietoja ei välttämättä saada syyskuussa valmiiksi.
        8. JK/JYU: Voitteko kysyä ministeriöltä, mihin 55 op suorittaneiden tiedonkeruun tietoja käytetään?
        9. Ellfolk/CSC: Kysytään  55 op suorittaneiden tiedonkeruun tarkoituksesta ministeriöltä ja kirjataan huomio yhdistämisen mahdollisuudesta ja jatketaan tästä keskustelua myöhemmin.
          1. OKM:n vastaus kokouksessa esitettyyn kysymykseen 55 op tiedonkeruun käyttötarpeesta:"55 op indikaattoria käytetään korkeakoulujen opintoprosessien arvioimiseen. Se on mm. yksi tausta-aineisto korkeakoulujen sopimuskauden välitarkasteluissa."
        10. Päätettiin, että Tilastokeskuksen opiskelijatiedonkeruu 2022 tiedot poimitaan VIRTA-opintotietopalvelusta 28.9.
    2. Tilastokeskuksen EuroStat-tiedonkeruu vuonna 2021 tutkinnon suorittaneiden liikkuvuusjaksoista. (Tallenteen kohta n. 00:23:40)
      1. Tiedonkeruu toteutettu 27.4.22. Poimintakuvaus: https://wiki.eduuni.fi/x/EDKpC 
      2. Kv-liikkuvuusjaksojen määrässä usealla yliopistolla iso pudotus
        1. Osa johtuu poimintalogiikan muutoksesta (kytkös opiskeluoikeuteen)
        2. Onko opintohallinnon tietojärjestelmän vaihdoksesta johtuvia syitä (esim. HYn tilanne?)
      3. Kuisma/TK: Helsingin yliopiston lisäksi myös muita korkeakouluja, joilla lasku poikkeuksellisen iso. Selkeiden virheiden korjaaminen Tilastokeskuksen puolesta ok.
      4. TK/HY: Helsingin yliopiston lukujen taustalla monta asiaa. Poimintalogiikan muutoksen myötä tapahtuu iso pudotus, korona vaikuttaa opiskelijoiden liikkuvuuteen ja vuonna 2020 valmistui paljon opiskelijoita.  Opintohallinnan tietojärjestelmävaihdoksella ei ole selvitysten mukaan vaikutusta asiaan. Olisi hyvä, että poimintalogiikan muutos näkyisi tilastoissa selkeästi, jotta asia huomataan, kun eri vuosien lukuja vertaillaan. Mihin lukuja käytetään?
      5. Aaltonen/TK: Luvut raportoidaan EuroStatille. Raportoinnin taustalla asetus. Määrielmien ja lukujen muuttuminen ei ole poikkeuksellista.
      6. EA/HY: Helsingin yliopistolla ei ole tarvetta poimia tietoja uudelleen. Lukuja tutkittu eikä ole löydetty poiminnasta virhettä.
      7. JP/Aalto: (Chatista) Aalto yliopistolla tarve poimia tiedot uudelleen.
    3. Muuhun kuin tutkintokoulutukseen osallistuneet 2020 ja 2021 (Tallenteen kohta n. 00:37:30)
      1. Tarkistustiedostot tulossa keskiviikkona 8.6. Yhteyshenkilöille lähetetään viestiä, kun tarkistustiedostot ovat valmiit.
      2. Tavoitteena oli, että aineisto saadaan Tilastokeskukselle ennen juhannusta, mutta kokouksessa todettiin, että aikataulu on liian tiukka. Tiedonkeruu siirrettiin toteutettavaksi 31.8.
      3. Todettiin, että tiedonkeruu ei ole täysin vertailukelpoinen, koska kaikki tiedot eivät ole VIRTA-opintotietopalvelussa. Tämä täytyy olla tiedon hyödyntäjäjllä tiedossa.
    4. Uraseurannan pohjaksi toimitettavien tietojen tarkistaminen (Tallenteen kohta n. 00:54:55)
      1. Poimintakuvaus: https://wiki.eduuni.fi/x/ygWXE
      2. Tarkistustiedostot:
        1. Tutkinnot :  \aineistot\Uraseuranta\uraseuranta_YO_tutkinnot_2017_tohtorit_2019_KK.csv
                             \aineistot\Uraseuranta\uraseuranta_AMK_ja_YAMK_tutkinnot_2017_KK.csv
        2. Valmis summaraportti tutkintomäärät: \aineistot\Uraseuranta\Uraseuranta_tutkinnot_summaraportti_KK.txt
      3. Lopullinen VIRTA-aineiston käsittely ja rikastus tehdään ARVO-tiimissä alkusyksyllä. Aineisto otetaan VIRTA-datasta alkukesällä ja pyydetään korkeakouluja tarkistamaan, että tiedot ovat ok.
      4. Aiheesta lähetetään erillinen viesti ja tarkistusohjeet. Tarkistuksen DL 20.6 (erityisesti yliopistot).
      5. Finnberg/CSC: Tietojen tarkistaminen summatasolla. Tärkeintä on lukumäärien täsmääminen.
      6. JK/JYU: Eikö nämä tiedot ole jo tarkistettu tutkintotiedonkeruun yhteydessä aiemmin?
      7. Finnberg/CSC: Kyllä, mutta uraseurannan tiedonkeruun yhteydessä halutaan, että jokainen korkeakoulu tarkistaa omat tietonsa, jotta vältytään virheiltä.
      8. JK/JYU: Toivoisin poimintakuvaukseen VIRTA-termejä.
      9. Finnberg/CSC: Poimintakuvaus tehty uraseurannan termeillä. Tarkoitus tarkistaa tiedot nyt summatasolla.
      10. Ellfolk/CSC: Otetaan palaute huomioon, mutta tällä hetkellä VIRTA-tiimissä kiirettä, joten muita asioita priorisoidaan tämän edelle.
    5. Kelan edistymisen seurannan aikataulu syksy 2022: https://wiki.eduuni.fi/x/XTKpC (Tallenteen kohta n. 01:08:00)
        1. Opintojen edistymisen seurannan kannalta on tärkeää, että opiskelijoiden 31.7.2022 mennessä suorittamat opintopisteet on rekisteröity korkeakoulun järjestelmään siten, että ne ovat siirtyneet VIRTA-opintotietopalveluun, ja tiedot ovat poimittavissa VIRTA-opintotietopalvelusta perjantaina 23.9.2022. 
  3. Muuta  (Tallenteen kohta n. 01:09:00)
    1. KELAn Rekisteritutkimus Ylioppilaiden terveydenhoitosäätiön (YTHS) toiminnan ja vaikuttavuuden arvioinnista 2019-2025, tutkimuslupien myöntäminen. Toimitetut tutkimusluvat merkitty taulukkoon:  https://wiki.eduuni.fi/x/lTKpC
      1. Lupa puuttuu seuraavilta: JYU, Karelia, OY, Savonia, TaiY, ÅA
    2. FIONA-tutkimuslupaprosessiin tarkennuksia saadun palautteen perusteella
      1. Päätös annetaan liitteenä olevaa päätöspohjaa käyttäen. Korkeakouluja pyydetään lähettämään allekirjoitettu päätös Tilastokeskuksen Kirjaamoon joko sähköpostilla kirjaamo@stat.fi tai postilla Kirjaamo 00022 Tilastokeskus. Sähköpostilla lähetetyn päätöksen viestinsaajiin pyydämme lisäämään kopiokenttään osoitteen virta@csc.fi. Päätöksen voi allekirjoittaa myös sähköisesti tai PDF:n allekirjoitustoiminnolla. PDF-allekirjoitus hyväksytään, mikäli allekirjoittanut henkilö on sähköpostiviestissään vahvistanut pdf-allekirjoituksensa oikeaksi.
    3. Synergiaryhmän työpajassa käsitelty täydennyskoulutuksen tietojen tuontia VIRTAan (ns. MITKO-työ): https://wiki.eduuni.fi/x/xCDhDw Työ jatkuu synergian iskuryhmässä lomien jälkeen.
    4. CSC kutsuu Valviran pyynnöstä koolle psykoterapeuttitietojen käyttöä käsittelevän kokouksen syksyn alussa.
    5. VIRTA-opintotietopalvelun VIRTASFTP.csc.fi palvelin vaihtuu torstaina 16.6.2022 (tiedotettu sähköpostitse 2.6.)
      1. Palvelimen IP-numero ja SSH-avaimet pystyvät samana.
      2. Vaihdosta aiheutuu lyhyt käyttökatko 16.6. n. klo 12-14 välillä.
      3. Uudelle SFTP-palvelimelle ei siirretä vanhalta palvelimelta korkeakoulujen XML- tai tarkistustiedostoja, joten otattehan tiedostot talteen omasta siirtohakemistostanne viimeistään 15.6, mikäli siihen on tarvetta.
      4. Palvelimen vaihdon jälkeen uusi palvelin tulee hyväksyä. Kun korkeakoulusta otetaan uusi yhteys VirtaSFTP.csc.fi-palvelimeen, tulee SFTP-ohjelmistolta todennäköisesti ilmoitus "host keyn" tai "host fingerprintin" vaihtumisesta.  Uusi "host" tulee tallentaa (esim. known hosts) oman korkeakoulun prosessin mukaisesti joko itse tai pyytää omaa järjestelmätoimittajaa hyväksymään se. Tiedonsiirto ei todennäköisesti onnistu, jos uutta palvelinta ei ole hyväksytty.
      5. Tiedotamme yhteyshenkilöille, kun VirtaSFTP-palvelin on vaihdettu, ja edellä mainittu toimenpide omalle VirtaSFTP-tiedonsiirtoyhteydelle voidaan tehdä.
      6. VIRTA-yhteyshenkilöiden tehtävänä infota omia palveluntoimittajiaan asiasta.
    6. Paukku/Funidata: Opiskeluoikeuden tilajaksoja tuodaan Sisusta VIRTAan. Myös tulevaisuuden tilajaksoja on tuotu. Tästä koitunut ongelmia. Tulevaisuuden oikeus näkyy KOSKI-palvelussa päättyneenä. Onko parempi, ettei tuoda tulevaisuuden tietoja ollenkaan?
      1. Finnberg/CSC: Tilaketjuun tulisi tuoda päättymistieto vasta silloin, kun jakso päättyy.
      2. Paukku/Funidata: Ok, tämän perusteella ei enää tuoda tulevaisuuden tilajaksoja.
    7. Tämä on kevään viimeinen kokous. Yhteyshenkilöiden kokoukset jatkuvat jälleen 16.8.

KOSKI-VIRTA

Kehitystilanne VIRTA-tietojen näyttämisessä

Status: Ei tietoa, Jonossa, Toteutuksessa, Tuotannossa (OPHlta saatujen tietojen pohjalta)

  • Ongelman korjaaminen tutkintolajisten  suoritusten ja niiden sisältyvyksien näkymisessä suorituslistauksessa TUOTANNOSSA
  • Organisaatioroolin fuusioitunut myöntäjä -näyttäminen TOTEUTUKSESSA
  • Hyväksilukujen näyttäminen JONOSSA
  • Näytetään sekä koulutuskoodista tuleva nimi että korkeakoulun opiskeluoikeusjaksolle tuoma nimitieto JONOSSA
  • Kaikkien Virrassa olevien tietojen tulisi näkyä Oma opintopolussa (esim. pätevyystiedot, opinnäytetyötiedot EI TIETOA
  • No labels