Zoom-kokouskäytännöt
Vaihdathan Zoom-kokouksessa oman nimesi muotoon "etunimi sukunimi, organisaatio". Tämä helpottaa VIRTA-tiimiä kokouksen osallistujalistan ylläpidossa.
Ohje: Klikkaa Zoom-ikkunan alapalkissa olevaa Participants-painiketta. Oikealle ilmestyy kokouksen osallistujalista. Vie hiiri oman nimesi kohdalle, klikkaa More --> Rename ja kirjoita kenttään nimesi ja organisaatiosi.
Korkeakoulujen VIRTA-yhteyshenkilöiden kokous 1.10.2024 klo 9.30-11.00
Tallenne: https://video.csc.fi/media/t/0_fws991kv
- Tilannekatsaus syksyn tiedonkeruista
- Tiedonkeruut tietovarannosta - vuoden 2024 aikataulut
- Sivustolla koottuna tämän vuoden kaikkien tiedonkeruiden aikataulut.
- Tilastokeskuksen opiskelijatiedonkeruu, AMK & YO. Tiedot poimitaan VIRTA-opintotietopalvelusta 2.10.2024
- Poiminta leikkausajankohdan (20.9.) mukaisista tiedoista suoritetaan 2.10. ja toimitetaan Tilastokeskukselle.
- Poimintakuvaus AMK
- Poimintakuvaus YO
- Tarkistustiedostot:
\aineistot\tkopisk2024_KK.csv
\aineistot\tkopisk2024_KK_tarkistus.csv
- Tilastokeskuksen opiskelijatiedonkeruun ennakkotiedot OKM:lle, AMK & YO, 3.10.2024.
- AMK-opiskelijavalinnat-konsortion tietopoiminta, AMK. Tiedot toimitetaan konsortiolle 4.10.2024 mennessä.
- OKM:n tiedonkeruu lukuvuosimaksuvelvolliset, AMK & YO. Tiedot poimitaan VIRTA-opintotietopalvelusta 23.10.2024
- Muodostetaan Tilastokeskuksen opiskelijatiedonkeruun aineistosta data vipunen.fi -raportille
- OKM:n tiedonkeruu Opiskelijoiden opintopistekertymät (55op), AMK & YO. Tiedot poimitaan VIRTA-opintotietopalvelusta 26.10.2024.
- Työllisyysrahaston tietopoiminta, AMK & YO. Tiedot poimitaan VIRTA-opintotietopalvelusta lokakuussa. Tiedot poimitaan VIRTA-opintotietopalvelusta 26.10.2024 mennessä.
- Työllisyysrahastolle on lakisääteinen peruste tietojen saamiseen. VIRTA-tietoja luovutetaan Oppijan tietovirtojen ja VIRTA-opintotietopalvelun ohjausryhmän toimeksiannosta. Korkeakoulu voi omalta osaltaan kieltää VIRTA-tietojen luovutuksen ilmoittamalla asiasta CSC:lle palveluosoitteeseen virta(at)csc.fi
- OKM:n tiedonkeruu Erikoistumiskoulutuksen aloittaneet, AMK & YO. Tiedot poimitaan VIRTA-opintotietopalvelusta 27.11.2024.
- Tiedonkeruut tietovarannosta - vuoden 2024 aikataulut
- Viranomaistiedonkeruiden asiantuntijaryhmän 12.9. terveiset (linkki muistioon)
- Jotpa-asianumero
- Tutkinnon osat täydennyskoulutuksena - määrittelytyön käynnistäminen
- Tunnistettu aiemminkin MITKO-työn parissa.
- Kootaan iskuryhmä valmistelemaan asiaa, miten tämä määritellään yhteneväisesti korkeakouluissa ja tietojärjestelmissä.
- Palataan asiaan, edustajia iskuryhmään tiedustellaan sähköpostitse.
- Jatko-opiskelijoiden opintopisteet ja erikoislääkäreiden pisteet mukaan opintopistetiedonkeruuseen vuodelta 2025
- Opintosuorituksen luokittelun "Suoritus on kansainvälisen opiskeluyhteistyön puitteissa myönnetyn opiskeluoikeuden perusteella suoritettu" koodin selitteen muutos
- On käynyt ilmi, että vaihto-opiskelu voi olla maksullisia. Muutetaan koodiston selitettä.
- Muut asiat
- Majamäki/CSC: Ensikertalaisuus-tiedosta keskusteltu myös, mutta asia vaatii vielä pohdintaa muun muassa OKM:n juristien osalta, koska kyseessä yksittäisen, toisen korkeakoulun opiskelijan tiedot.
- Opettajatiedot ja ainepätevyydet - vapaaehtoisia korkeakouluista pohtimaan linjauksia
- Miten saadaan ainepätevyysmerkintä erillisiä opettajaopintoja suorittaville, jos erilliset opinnot suoritetaan eri korkeakoulussa kuin aiemmat opinnot?
- Mäkelä/CSC: Voitaisiin perustaa pienempi iskuryhmä miettimään tätä. Osallistujia toivottaisiin etenkin isoimmista yliopistoista, molemmista SISU- ja PEPPI-korkeakouluista.
- HR/Taideyliopisto: Voisin ilmoittautua, ollaan jumpattu tätä Tampereen yliopiston kanssa.
- TR/JY chat: Tuohon on helppo vastaus: Sisussa ainepätevyydet kirjautuu automaattisesti riippumatta opettajaopinnoista (pedagogisista).
- SP/TAU chat: Meiltä löytyy tarvittaessa pari nimeä.
- Palataan asiaan ja iskuryhmän edustajiin myöhemmin sähköpostitse.
- Yleiskuvaa ainepätevyyksien merkinnästä kerätty viime vuonna: https://wiki.eduuni.fi/x/IgoiG
- Miten saadaan ainepätevyysmerkintä erillisiä opettajaopintoja suorittaville, jos erilliset opinnot suoritetaan eri korkeakoulussa kuin aiemmat opinnot?
- VIRTA-Digivisio-jatkoselvitys LIITE ja OPTIETORin terveiset
- Kimmo Rautio/CSC piti esityksen aiheesta liitteiden mukaisesti.
- OPTIETORissa hyväksytyt VIRTA-Digivisio jatkoselvityksen loppuraportti ja liitteet
- Laadun varmistuksesta herännyt kysymystä, sitä tullaan tekemään eri vaiheissa prosessia ja osallistetaan eri toimijoita.
- Raportista saadut kommentit on liitetty osaksi julkaistua loppuraporttia.
- Jotpa-asianumeroon liittyvä tietomallilaajennus hyväksyttiin esitetyn mukaisesti (tekninen esimerkki)
- Vaatii uuden tietokentän Peppiin ja Sisuun. Jotpan suuntaan käyty keskustelua aikataulusta, realistinen aikataulu lopputalvesta/keväällä.
- Finnberg/CSC: Täsmennys, että Jotpa-asianumero liitetään Jotpa rahoitettuun opiskeluoikeuteen ja periytyy sitä kautta myös opintosuorituksiin jotka sillä oikeudella suoritettu. Eli Jotpa-asianumero tuodaan vain yhteen paikkaan, opiskeluoikeuteen
- PA/Laurea: Kuulin huhuja, ettei ehkä tarvittaisi Peppiin uutta kenttää, vaan tuo numero voitaisiin lisätä samalla tavalla kuin erikoistumiskoulutuksella on erikoistumiskoulutusten koodit. Onko tämä vain huhu vai onko tämä mahdollista? Tuollainen kentän saanti Peppiin on aina hankalampaa.
- Finnberg/CSC: En ole kuullut huhua tästä, ensimmäistä kertaa kuulen tuollaisesta. Näkisin riskejä että käytetään kenttää sellaiseen mihin ei ole tarkoitettu alunperin ja sekaisin kahta eri tietoa, vanhan tiedon nimellä. Lisäksi tässä eri ja erillaiset koodistot, kolminumeroiset erikoistumis OPH koodin ja pitkät Jotpan diaarinumerot. Menisi kyllä sekavaksi jos samaan kenttään käytettäisi kahta eri koodistoa.
- Finnberg/CSC: Ja eikö järjestetä sellaisia Jotpa-koulutuksia jotka ovat erikoistumiskoulutuksia
- PA/Laurea: Voi sekin olla mahdollista.
- Finnberg/CSC: Mitä silloin tehdään jos se on molempia, erikoistumiskoulutus ja sillekin pitää koulutuksen koodi ja diaaarinumero?
Virta-tietomallimuutokselle tuli kuitenkin vihreä valo että lisätään Jotpa-asianumero uutena kenttänä ja sen mukaan tulee erillisenä omana kenttänä vastaavasti kuten erikoistumiskoulutus, mutta ei samassa. - Majamäki/CSC: Kuullaan tästä huomenna, kun Riina Keto-Tokoi tulee paikalle, hänellä saattaa olla tietoa tästä.
- Finnberg/CSC: Täsmennys, että Jotpa-asianumero liitetään Jotpa rahoitettuun opiskeluoikeuteen ja periytyy sitä kautta myös opintosuorituksiin jotka sillä oikeudella suoritettu. Eli Jotpa-asianumero tuodaan vain yhteen paikkaan, opiskeluoikeuteen
- Vaatii uuden tietokentän Peppiin ja Sisuun. Jotpan suuntaan käyty keskustelua aikataulusta, realistinen aikataulu lopputalvesta/keväällä.
- Keskustelu
- RS/Polamk: Huoli, että miten meidän käy. Onko tulossa siitä neuvotteluja miten asia meidän osalta etenee kun ei olla tässä mukana?
- Rautio/CSC: Käytiin keskustelua. Tein skenaariota ministeriölle toteutuksesta. Tästä tullaan käymään teidän kanssa keskustelua. Asia on tunnistettu.
- RS/Polamk: Tämä riittää ja hyvä näin.
- PA/Laurea: Kerrotko vielä, milloin VIRTA loppuu ja millainen aikataulu?
- Rautio/CSC: Aikataulutuksesta käyty keskustelua esim. Kelan kanssa, milloin olisi realistista alkaa käyttämään Koski-luovutuspalvelun tietoja korkeakoulujen osalta. Käydyissa keskusteluissa tunnistettiin, että n. 2-3 vuotta siitä, kun tehty päätös VIRTAn korvaamisesta. Ensimmäiset pilotoinnit siis noin vuonna 2027-2028 ja laajamittainen käyttö noin 2030. Nyky-VIRTAa tulee ylläpitää niin kauan kun uusi ei täysin käytössä. Tunnistettu, että molempien järjestelmien oltava mahdollisesti pitkäänkin rinnakkain, jotta turvataan tiedonhyödyntäjien tiedonsaanti.
- RS/Polamk: Huoli, että miten meidän käy. Onko tulossa siitä neuvotteluja miten asia meidän osalta etenee kun ei olla tässä mukana?
- Tiedoksi
- Vuoden 2025 tiedonkeruiden aikataulu https://wiki.eduuni.fi/x/pXn5HQ
- Jatkossa poiminnat lähtökohtaisesti tiistaisin.
- SP/TAU: Miksi juuri tiistai?
- Mäkelä/CSC: Keskiviikkoisin on joka kuukausi toinen tai kolmas viikko huoltokatko. Torstait ja tiistait olivat ne päivät joihin päädyttiin kun ei saa olla myöskään maanantai tai perjantai.
- Finnberg/CSC: Jos tiedonkeruu osuisi juuri huoltopäivän keskiviikolle niin voi olla juuri silloin tehdään palvelimille päivityksiä ja data ei päivity pitkään aikaan tai voi syntyä virhetilanteita jotka estävät tiedonkeruut.
- Majamäki/CSC: Ymmärrän Sarin pointin, mitä ajat takaa. Ei liene estettä, kun tuossa esim. suorat tiedonkeruut tiistai 4.3., jos se on kuukauden ensimmäinen viikko, niin ei kai silloin keskiviikkona 5.3. ole katkoa?
- Finnberg/CSC: Ei ole kuukauden ensimmäisellä viikolla. Aikataulut on meidän infran aikataulujen mukaan tehty, että ovat keskiviikkoisin, kuukauden toinen tai kolmas viikko riippuen onko kokonainen viikko vai vajaa. Korkeakouluilta on toive ettei tiedonkeruita tehtäisi maanantaisin tai perjantaisin.
- SP/TAU: Lähinnä haen sitä, että meidän kannalta se olisi torstai tai perjantai edellisellä viikolla. Niin se, että korjaukset ja päivitykset ehtivät varmasti mukaan. Jos olisi torstai, niin maanantaina kerkeäisi vielä tehdä jotain. Ei sillä nyt ole niin väliä, määräaika on aina joku.
- Mäkelä/CSC: Kiitos huomioista. Mikäli olisi helpompaa, en näe itse syytä miksei olisi samoilta viikoilta torstaisin. Voidaan vielä miettiä Virta-tiimissä ja palata tähän. Hyvä pointti, että tulee alkuviikosta ja sitten pitäisi katsoa hyvissä ajoin.
- ExtraVipusessa julkaistu raportti "Sosiaali- ja terveysalan pätevyydet". Raportti löytyy tältä sivulta: https://extra.vipunen.fi/opintotiedot/Sivut/Kelpoisuudet-ja-p%C3%A4tevyydet.aspx
- Onko korkeakouluilla toivetta raportin päivittymissyklistä?
- Majamäki/CSC: OKM:n näkökulmasta, muistaakseni koko keskustelu lähti siitä, että olisi tarve saada, erityisesti sosiaali- ja terveysalan pätevyydet selville. Haapamäki totesi, että tehdään mieluiten tällainen kattava raportti näistä. OKM:n tietotarve on n. kerran vuodessa. Olisiko korkeakouluilla intressiä saada tietoja kuukausittain tai muuten, onko tarvetta?
- Ei erityisiä tarpeita päivityssykliin liittyen.
- Vuoden 2025 tiedonkeruiden aikataulu https://wiki.eduuni.fi/x/pXn5HQ
- Muut aiheet