Tällä sivulla
Luonnosvaiheessa
1 Yleistä
Vuodesta 2015 lähtien VIRTA-opintotietopalvelusta kerätään sekä yleistä opettajan pätevyyttä koskevat tiedot että opetettavia aineita koskevat pätevyystiedot opetus- ja kulttuuriministeriölle. Sittemmin opettajatietojen käyttö on laajentunut. VIRTA-opintotietopalvelun opettajatietoja hyödynnetään tällä hetkellä seuraavasti:
OKM
- OKM:n Opettajien pätevyydet -tiedonkeruu, AMK & YO
- Opettajatiedonkeruun tiedoista muodostetaann Vipunen.fi-palveluun opettajakelpoisuusraportteja
- Kuvaus opettaja- ja ainekelpoisuusraporttien määrittelyistä löytyy täältä https://wiki.eduuni.fi/x/i1p6F
- Suorat tiedonkeruut: 3.1.5 Tutkinnon osat avoimessa yliopisto-opetuksessa ja erillisinä opintoina
- Opettajaopintojen opiskelijamäärät erillisinä opintoina
Tilastokeskus
- Tilastokeskuksen tutkintotiedonkeruu (YO)
- Tilastokeskuksen tutkintotiedonkeruu (AMK)
- Tilastokeskuksen Erilliset opettajan pätevyydet -tiedonkeruu, AMK & YO
- Tilastokeskuksen opiskelijatiedonkeruussa, AMK & YO (tavoitepätevyydet)
OPH
- Oma Opintopolku -rajapinnan kautta
- Opiskeluoikeustietojen yhteydessä näytetään henkilölle pedagogisten opintojen ja opetettavien aineiden pätevyystiedot (keväästä 2025 alkaen)
2 Opettajankelpoisuuksiin liittyvät pätevyyskoodistot ja pätevyystiedon tuominen VIRTAan
Opettajan kelpoisuus muodostuu pedagogisista opinnoista, tutkinnosta ja opetettavan aineen opinnoista. Katso tarkemmin asetus opetustoimen henkilöstön kelpoisuusvaatimuksista.
Opettajankelpoisuustiedot ilmoitetaan VIRTAssa pätevyyskoodiston arvoina. Ks. Tietoja koskevat linjaukset ja ohjeistukset
Vipusen raporteilla opettajan kokonaiskelpoisuus päätellään kaikista henkilön suorituksista ja pätevyyskoodien kombinaatioista. (Lue lisää: Opettaja- ja ainekelpoisuusraporttien määrittelyt). Henkilön saavuttama kelpoisuus voi siis koostua useista eri suorituksista, joita on saatettu tehdä useassa korkeakoulussa ja eri aikoina. Korkeakoulun ei tarvitse selvittää opiskelijan tilannetta kokonaiskelpoisuuteen vaadittavien suoritusten osalta pätevyyskoodeja VIRTAan tuotaessa. Tietovarannossa ei myöskään haittaa, vaikka sama pätevyystieto tuotaisiin kahteen kertaan eri korkeakouluista. OKM:n opettajatiedonkeruussa katsotaan, mitä kaikkia pätevyyksiä henkilöllä on saavutettuna ja hänen suorittamansa tutkinnot kokonaisuudessaan.
- Esimerkki: Korkeakoulu voi tuoda VIRTAan tiedon opetettavan aineen kelpoisuudesta, vaikka opiskelijalta vielä puuttuisi aineenopettajan pedagogiset opinnot. Tässä yhteydessä on käytetty keskusteluissa termiä "potentiaalinen opetettavan aineen kelpoisuus". Korkeakouluilla ei ole tällä hetkellä yhtenäistä käytäntöä sovittuna potentiaalisten ainepätevyyksien osalta. Huom! Oma opintopolussa tullaan näyttämään opetettavan aineen pätevyys, vaikka muita opettajan kelpoisuuteen vaadittavia suorituksia ei ole.
2.1 Opettajankelpoisuuksiin liittyvät pätevyyskoodistot
- Opettajan pedagogisiin opintoihin liittyvä pätevyyskoodisto
- 1.1.2023 tiedoista lähtien otettiin käyttöön yhteisesti sovittuja koodiarvoja siten, että ei enää eroteltu pää- ja sivuaineena tehtyjä opettajaopintoja vaan otettiin käyttöön uudet koodiarvot osana tutkintoa syntyneille pätevyyksille. Historiatiedot tuodaan VIRTAan edelleen ko. ajankohtana voimassaolleen koodiston mukaisesti.
- 1.1.2023 tiedoista lähtien otettiin käyttöön yhteisesti sovittuja koodiarvoja siten, että ei enää eroteltu pää- ja sivuaineena tehtyjä opettajaopintoja vaan otettiin käyttöön uudet koodiarvot osana tutkintoa syntyneille pätevyyksille. Historiatiedot tuodaan VIRTAan edelleen ko. ajankohtana voimassaolleen koodiston mukaisesti.
- Opetettavien aineiden pätevyyskoodisto
- Koodistot Virta XML-skeematiedosto: https://github.com/CSCfi/VIRTA-Opintotietopalvelu/blob/master/XML-skeemat/koodistot.xsd
- Koodit rajapinnan kautta OPH koodistopalvelusta: https://virkailija.opintopolku.fi/koodisto-service/rest/json/virtapatevyys/koodi
- Esimerkkejä XML-muodossa miten pätevyystiedot tuodaan Virtaan korkeakouluista löytyy GitHubista
2.2 Saavutettu pätevyys
Saavutettu pätevyys -tietoja kerätään seuraavissa tiedonkeruissa:
- OKM:n opettajatiedonkeruussa (toukokuussa)
- Tilastokeskuksen erilliset opettajan pätevyydet -tiedonkeruussa (toukokuussa)
- Erilliset opettajan opinnot -tiedonkeruu
- Huom! Tilastokeskukselle toimitettava opettajapätevyysaineisto tulee laajenemaan tulevaisuudessa
Tieto saavutetusta pätevyydestä tuodaan Virtaan opintosuorituksen kautta pätevyyskoodi tiedolla:
<Patevyys>pätevyyskoodi</Patevyys>
Saavutettu pätevyys tuodaan aina ja ainoastaan opintosuorituksen kautta, ei ole merkitystä millaisessa suorituksessa. Suoritus voi olla esim.:
- Esim. XML:
https://github.com/CSCfi/VIRTA-Opintotietopalvelu/blob/master/XML-esimerkkitiedostot/Kaikki_patevyydet_omina_suorituksina_plus_tutkintosuoritus.xml
https://github.com/CSCfi/VIRTA-Opintotietopalvelu/blob/master/XML-esimerkkitiedostot/Kaikki_patevyyskoodit_tutkintosuorituksessa.xml
2.3 Tavoitepätevyys
Saavutettujen pätevyyksien lisäksi korkeakoulujen tulee tuoda VIRTAan myös tieto tavoitteena olevista aineenopettajan pedagogisista opinnoista. Tässä tapauksessa pätevyystieto "oa" tai "im" liitetään opiskeluoikeuteen.
- Tavoitepätevyyden voi liittää myös kandioikeuteen
- Korkeakoulun ei tarvitse poistaa tietoa opiskeluoikeuteen liitetystä tavoitteena olevasta pätevyydestä siinä vaiheessa, kun tietovarantoon tuodaan opintosuoritukseen liitetty saavutettu pätevyys
Tavoitepätevyystietoja kerätään seuraavassa tiedonkeruussa:
- Tilastokeskuksen opiskelijatiedonkeruussa (syyskuussa),
aineopettajan pedagogiset opinnot (sv), "Päättely aineenopettajan pedagogisista opinnoista tehdään sen perusteella liittyykö valittuun opiskeluoikeuteen opiskeluoikeusjaksoa johon liittyy pätevyys-tieto"- Tilastokeskuksen opiskelijatiedonkeruu yliopistot#Aineenopettajanpedagogisetopinnot(sv)
Koodit: - "oa" = "opettajan pedagogiset opinnot osana tutkintoa")
- "im"= "erilliset opettajan pedagogiset opinnot"
- Tilastokeskuksen opiskelijatiedonkeruu yliopistot#Aineenopettajanpedagogisetopinnot(sv)
Tieto tuodaan Virtaan opiskeluoikeuden kautta, pätevyyskoodilla opiskeluoikeusjaksossa
<Patevyys>pätevyyskoodi</Patevyys>
3 Yhteisesti sovitut käytänteet opettajatietoihin liittyen
3.1 Ainepätevyyksien historiatietojen tuominen ja vastaavuustodistukset
Opettajatyöpajassa 10.1.2025 linjattiin, että korkeakoulujen ainepätevyystiedot vuodesta 2016 alkaen tuodaan VIRTAan vuoden 2025 aikana, mikäli niitä ei ole tuotu esimerkiksi vastaavuustodistuksien myöntämisen yhteydessä.
Onko tarpeen tarkentaa korkeakoulujen välistä työnjakoa vastaavuustodistuksiin liittyen?
Vastaavuustodistus on todistus siitä, että yliopistossa suoritetut opinnot vastaavat aineenopettajalta vaadittavia opetettavan aineen opintoja.
Korkeakoulujen koontia ainepätevyyksien merkitsemisestä syksyltä 2023 löytyy täältä: https://wiki.eduuni.fi/x/IgoiG
3.2 Yhteistyössä järjestettävät opettajaopinnot
Korkeakouluilla on yhteistyörakenteita ja -sopimuksia tilanteissa, joissa opettajakelpoisuuden tuottavan tutkinnon myöntävän korkeakoulun koulutusvastuuseen ei sisälly oikeutta myöntää pedagogista pätevyyttä (opettajan pedagogiset opinnot / ammatillinen opettajakoulus). Tilannekuvaa yhteistyörakenteista ja -sopimuksista löytyy täältä.
Asiasta on keskusteltu mm. opettajatietojen työpajoissa 20.9.2023 ja 4.3.2024. Työpajoissa sovittu, että kirjausvastuiden tulisi olla linjassa lainsäädännön kanssa:
- Pedagogiset opinnot myöntävä korkeakoulu tuo pätevyyskoodin opettajanpätevyydestä VIRTAan. Korkeakoulun koulutusvastuusta säädetään asetuksessa.
- Tutkinnon myöntävä korkeakoulu hyväksilukee pedagogiset opinnot ja tuo tiedon ainepätevyydestä
On todettu, että käytännössä prosessi ei ole tällä hetkellä vielä näin suoraviivainen, vaan korkeakouluilla on erilaisia yhteistyö- ja kirjauskäytänteitä. Prosessi on tärkeää saada kuntoon, jolloin tiedot tulisivat jatkossa lainsäädännön näkökulmasta oikein. Ammattikorkeakoulujen osalta on sovittu, että tiedot tulisi korjata oikeiksi vuodesta 2022 lähtien. Yliopistojen osalta sovittu, että tiedot tulisi korjata oikeiksi vuodesta 2023 lähtien.
Ohjeita korkeakoulujen (erityisesti yliopistojen) kirjauskäytäntöjen tueksi:
- Edellä mainittujen yhteistyörakenteiden voidaan tulkita olevan lainsäädännöllisesti korkeakoulujen yhteistyöopintoja, joten opettaja pedagogiset opinnot (YO) tuodaan VIRTAan koodilla oa = opettajan pedagogiset opinnot osana tutkintoa
- erillisiin opettajan pedagogisiin opintoihin oma hakumenettelynsä, joten tästäkään näkökulmasta koodin im käyttö ei ole perusteltua
- Pedagogisen pätevyyden myöntävä korkeakoulu voi tuoda pätevyystiedon VIRTAan heti, kun pedagogiset opinnot (60 op) valmistuneet
- VIRTA-tiedonkeruussa poimitaan henkilölle löytyvät kaikki pätevyystiedot ja mahdolliset tutkinnot. Tiedot voivat tulla eri korkeakouluista, eri vuosilta. Kelpoisuus on kombinaatio näistä tiedoista.
- Kelpoisuus muodostuu pedagogisesta pätevyydestä, ainepätevyydestä ja tutkinnosta
- Tutkinnon myöntävä korkeakoulu tuo VIRTAan tiedon ainepätevyydestä
- VIRTA-tietojen raportoinnissa käytetään seuraavaa päättelylogiikkaa
Jos henkilölle on merkattu vaikka kaksi pätevyyskoodia pedagogisista opinnoista, niin raporteilla huomioidaan vain ensimmäisenä merkatun pätevyyskoodin tiedot.
Jos henkilöltä löytyy esim. pedagogiset opinnot (1.1.2020), ainemerkintä (1.1.2021) ja pedagogiset opinnot (1.1.2022), kelpoisuus merkitään aineopintojen korkeakoululle, koska hän oli suorittanut jo aiemmin pedagogiset opinnot.
- Raportoinnin näkökulmasta sekaannusta voi tulla, jos ainepätevyys syntyy ajallisesti ennen pedagogista pätevyyttä.
- Koontisivu Vipusen raportoinnin päättelysäännöistä: https://wiki.eduuni.fi/x/i1p6F
3.3. Potentiaaliset ainepätevyydet
Potentiaalisia ainepätevyyksiä ei tällä hetkellä tarvitse tuoda Virtaan. Potentiaalisilla ainepätevyyksillä tarkoitetaan opintoja, jotka yhdessä pedagogisten opintojen ja ylemmän korkeakoulututkinnon kanssa muodostaisivat kelpoisuuden opettaa ko. ainetta. Potentiaalisia ainepätevyyksiä voi kuitenkin tuoda, mikäli korkeakoululla on käytössä esimerkiksi automatiikkaa, joka mahdollistaa tietojen tuomisen.
Asiasta on sovittu opettajatietojen työpajoissa: https://wiki.eduuni.fi/x/rJp3Ig ja https://wiki.eduuni.fi/x/k4ayHw