Vastauslinkkien kertymistä ja vastausaktiivisuutta voi seurata reaaliaikaisesti Arvon virkailijakäyttöliittymän kautta. Tässä ohjeessa käydään läpi vastausaktiivisuuden seurantatapoja:
Ohjeissa käytetyt termit ja niiden selitykset voit tarvittaessa tarkistaa täältä.
1. Vastausaktiivisuuden seuraaminen
Linkkien muodostumista ja vastausaktiivisuutta on mahdollista seurata Arvon käyttöliittymän kautta. Nopeimmin kokonaiskuvan työelämäpalautteesta saa Kyselyt-sivulta, josta voi tarkastaa yhdellä silmäyksellä kaikki neljä yhtä aikaa käynnissä olevaa kyselyä. Kyselyt-sivulla näkyvissä on lukumäärätieto. Jos on tarve tarkastella tiettyä kyselyä ja siihen syntyneitä tunnuksia tarkemmin, kannattaa siirtyä katsomaan Vastaajat-sivun tietoja. Sivulta näet uudelleen vastausaktiivisuuden lukumääränä ja prosentteina sekä vastaajatunnuslistan.
Poikkeuksena muihin kyselyihin, työpaikkaohjaajakyselyssä listalla näytetään vastaajatunnusten sijaan ns. nippulinkit ja niiden tiedot. Nippulinkit sisältävät yhden tai enemmän yksittäisiä vastaajatunnuksia ja nämä tunnukset ovat niitä, jotka toimitetaan varsinaisessa tiedonkeruussa työpaikkaohjaajille automatiikan kautta.
Vaikka työpaikkaohjaajakyselyssä vastaajatunnukset lähetetään vastaajille niputettuina, Vastaajat- ja Kyselyt-sivulla näyttävät yksittäisten vastausten määrän suhteessa kohteiden määrään, eli laskurit näyttävät yksittäisten, ei-niputettujen tunnusten määrän. Myös vastausprosentti lasketaan yksittäisten, ei-niputettujen tunnusten perusteella.
Laskurit huomioivat myös sellaiset ei-niputetut vastaajatunnukset, joita ei ole vielä lähetetty vastaajille eli jotka odottavat vielä niputusta ja lähetystä. Yksittäiset tunnukset, joita ei ole vielä niputettu, näkyvät Excel-raportilla, jonka voi avata Kyselykerta-sivulta Lataa tunnukset tiedostona -painikkeella (ks. kuva alla). Niputusta ja lähetystä odottavien tunnusten statuksen on raportilla odottaa niputusta.
Tutustu ohjeistuksiin:
2. Tulosten tarkastelu
Koulutuksen järjestäjän määrittelemät käyttäjät voivat tarkastella tuloksia Arvon virkailijakäyttöliittymässä. Kaikki raportit löytyvät Raportit-osiosta, tutustu ohjeistukeen: Raportointi Arvon uudessa käyttöliittymässä. Tämän lisäksi kyselykohtaisia raportteja voi tarkastella Kyselyt-osion Vastaajat sivulle, tutustu ohjeistukseen: Vastaajat-sivu: vastaustilanteen seuraaminen ja tunnusraportti.