Tervetuloa Arenen ja CSC:n yhteistyössä toteuttaman tekoäly TKIO-toiminnan muutosmahdollisuutena ammattikorkeakoulujen toiminnassa koulutusohjelman toiseen toteutuskertaan 21.-22.3.2024. Toisen toteutuskerran emännöi Arcada. (Jan-Magnus Janssonin aukio 1, 00560 Helsinki)
Yhteinen mahdollisuus muuttaa tekoälyllä tutkimusta, koulutusta, innovaatiotoimintaa ja tulevaisuutta
Arene ja CSC toteuttavat yhteistyössä koulutusohjelman tekoälystä tutkimus-, kehitys- ja innovaatiotoiminnan ja oppimisen muutosmahdollisuutena ja voimana ammattikorkeakoulujen kentällä, yhteiskunnassa, suomalaisessa kontekstissa ammattikorkeakoulujen rehtoreille vuoden 2024 aikana.
Arenen ohjelmassa tavoitellaan rohkeutta, kokeilumieltä ja valppautta: eri alojen sovellusesimerkkien inspiroima yhteinen matka toimenpideaihioista ja näkemyksen rakentamisesta jatkuu syksyllä TKI- ja koulutusjohdon verkostoissa ja kulminoituu Arenen johdon seminaarissa 21.11, jossa kokoonnumme kaikkien ammattikorkeakoulujen avaintoimijoiden kesken tekoälykehityksen johtamisen äärelle. Yhdessä muotoilemiamme toimenpideaihioita on liitteessä vapaasti hyödynnettäväksi.
Koulutusohjelmassa pidetyt esitykset ja muut syntyneet materiaalit (rajattu osallistujille)
Tilaisuuksien ajankohdat ja teemat:
- 31.1.-1.2.2024, Metropolia, Helsinki - Yleiskatsaus tekoälyyn case-esimerkkinä kielimallit
- 21.-22.3.2024, Arcada, Helsinki - Tekoälyn hyödyntäminen TKI-toiminnassa ja opetuksessa
- 29.-30.5.2024, CSC, Espoo - Tekoäly, kansainvälisyys ja yhteistyö
- 21.11.2024, VAMK, Vaasa - Yhteenveto ja kertaus
Koulutusohjelman tavoitteena on rakentaa yhteistä ymmärrystä tekoälyn tuomien toiminnan paradigmojen, liiketoimintamallien ja ammattikorkeakoulujen roolin muutoksesta TKIO-toimintaympäristössä sekä muutosten merkityksestä ja yhteisestä hallinnasta kansallisen ja eurooppalaisen sääntelyn ja TKIO-toiminnan rahoitusmekanismien viidakossa. Yhteisen ymmärryksen rakentamista auttavat asiantuntijaluennot tekoälyn teknologioista, tulevaisuudesta, näkökulmia kansainväliseltä kentältä ja kyberturvallisuudesta sekä sääntelyn kehityksestä.
Luennot pohjustavat ryhmäkeskusteluita sekä yhteistyöskentelyä, joiden aikana osallistujat pääsevät pohtimaan tekoälyn merkitystä oman työnsä, korkeakoulunsa sekä koko TKIO-toimintaympäristön kannalta sääntelyn ja rahoitusmallien kehitystä unohtamatta. Kokonaisuudessa painottuu yhteisen ymmärryksen luominen, uusien ratkaisujen kehittäminen TKIO-toiminnassa, tekoälyn hyödyntäminen liiketoiminnan kehittämisessä sekä innovaatiokyvykkyyden kasvattamisessa.
Arenen Digitalisaatiovaliokunta ohjaa toteutusta. Kokonaisuutta koordinoi Susanne Sjöblom, susanne.sjoblom@csc.fi, 040 731 1291.
Ohjelma 21.3.2024
8:30-9.00 Aamukahvi
Tervetuloa rakentamaan yhteistä muutosta (Mona Forsskåhl)
Alun haparoinnista maailman muutokseen (Pertti Puusaari)
Ensimmäiset askeleet?
Paneelikeskustelu sovellusesimerkkien ympärillä. Paneelin juontavat Pertti Puusaari, Mona Forsskhål
10.30-10.45 Tauko
Käynnistetään ryhmätyöt esimerkkien suuntaamina:
Muotoilkaa esimerkin pohjalta ryhmän pilotti
11.30-12.30 Lounas
Keynote: Tekoälyn eettisyys ja vastuullisuus (Anna-Mari Wallenberg)
Ryhmätyö: Miten ja millaista lisäarvoa pilotti tuottaa?
14.30-15.00 Kahvitauko
Pilottien esittely
16.00 Päivän päätös
18.00 Yhteinen illallinen Ravintola Lasipalatsissa (Mannerheimintie 22 – 24, 00100 HELSINKI)
Ohjelma 22.3.2024
8.30-9.00 Aamukahvi
Valitut palat: Miten tekoäly muuttaa maailmaa? (Katja Mankinen)
Millainen on parempi tulevaisuus tekoälyn avulla? (Antti Merilehto)
10.30-10.45 Tauko
Ryhmätyö: Kuinka vallankumouksellista pilotti on?
Kohti seuraavaa lähikertaa
12.00 Lounas
Arenen rehtorikokous Arcadassa klo 13.00 alkaen