- Created by Tapio Männistö, last updated by Atte Sillanpää on Jun 16, 2025 34 minute read
KTPO-sopimuksen liitteen 1 Tietoliikenteen, datanhallinnan ja laskentapalvelujen raportointi, kori 1, raportoidaan kolme kertaa vuodessa.
- Tarkastelujakson 1.1.-30.4. raportti julkaistaan 16.6.
- Tarkastelujakson 1.5.-31.8. raportti julkaistaan 17.10.
- Tarkastelujakson 1.9.-31.12. raportti julkaistaan 16.2.
KTPO-sopimuksen liitteen 2 Korkeakoulujen tietohallinto- ja arkkitehtuuripalveluiden sekä OKM:n analytiikka- ja datainfrastruktuuripalvelujen raportointi, kori 2, on omassa kokonaisuudessaan
TIETOLIIKENTEEN PALVELUT, FUNET
Yksityiskohtaisemmat Funet-kuukausiraportit: https://wiki.eduuni.fi/x/DYJpAQ (ei julkisesti saatavilla, vaatii kirjautumisen)
Tarkastelujakso 1.1.-30.4.2025
- Verkon käyttömäärät (NORDUnet)
- Verkon käyttömäärät (FICIX/TREX)
- Verkon käyttömäärät (NORDUnet)
- Ulkomaat ja kotimaa
- Liikennemäärät ovat tavanomaisia
- Verkon ja palveluiden laatu/saatavuus
- Yhteyspalveluiden laatu ja saatavuus säilynyt kokonaisuutena hyvällä tasolla.
- Microsoftin palveluissa oli häiriö 14-15.4.2025. Häiriö koski yhteyksiä IPv6:lla ja johtui inhimillisestä virheestä Nordunet-ylläpidossa.
- Asiantuntijatukea RT servicedeskin kautta on tarjottu normaalilla tasolla.
- Asiantuntijatukea RT servicedeskin kautta on tarjottu normaalilla tasolla.
Tarkastelujakso 1.1.-30.4.2025
- Funet-verkon yleinen tietoturvatilanne on ollut tarkastelujaksolla normaali. Funet CERT vastaanotti tavanomaisen määrän haavoittuvuusilmoituksia.
- Funet-verkon yleinen tietoturvatilanne on ollut tarkastelujaksolla normaali. Funet CERT vastaanotti tavanomaisen määrän haavoittuvuusilmoituksia.
Tarkastelujakso 1.1.-30.4.2025
- Verkkovierailupalvelu eduroamin käyttömäärät säilyivät tarkastelujakson aikana samalla tasolla verrattuna vastaavaan ajankohtaan vuonna 2024. Tarkastelujakson aikana tammi-huhtikuussa 2025 suomalaisilla eduroam-tunnuksilla verkkovierailtiin edelleen hyvin ahkerasti. Maaliskuussa 2025 kuukausittaisten eduroam-verkkovierailujen kokonaismäärässä ylitettiin 5 miljoonan kuukausittaisen verkkovierailun raja.
- Oheisesta kuvaajasta selviää kuukausittaiset kokonaismäärät suomalaisten eduroam-tunnusten verkkovierailujen määrästä Suomessa, ulkomaalaisten eduroam-tunnusten verkkovierailumäärästä Suomessa sekä suomalaisten eduroam-tunnusten verkkovierailumäärästä ulkomailla.
DATANHALLINNAN PALVELUT
Tarkastelujakso 1.1-30.4.2025
Toiminta | Kuvaus | Raportointikauden asiat |
---|---|---|
PAS-yhteistyön toiminta |
|
|
PAS-palveluiden viestintä |
|
|
Asiantuntijatuki |
|
|
Tarkastelujakso 1.1.-30.4.2025
Toiminta | Kuvaus | Raportointikauden asiat |
---|---|---|
Fairdata-verkoston toiminta |
|
|
Fairdatan viestintä |
|
|
Asiantuntijatuki Servicedeskin kautta | IDA-, Qvain-, Metax- ja Etsin-palveluihin liittyvät ratkaistut Servicedeskin kautta tulleet tukipyynnöt | Tarkastelujakson aikana tammi-huhtikuussa palvelujen tikettijonossa on käsitelty yhteensä 125 tukipyyntöä. |
Fairdata-kokonaisuuteen liittyvät datanhallinnan prosessit korkeakouluissa ja valtion tutkimuslaitoksissa 2025 | Tavoitteena on tunnistaa, miten Datanhallinnan viitearkkitehtuurissa (DAHA) kuvatut datanhallinnan prosessit toteutuvat nykytilassa ja tavoitetilassa CSC:n tuottamien Fairdata-palveluiden ja tutkimusorganisaatioiden välisenä yhteistyönä. Selvitystyössä kirjataan ylös mahdolliset jatkokehitystarpeet ja sovitaan yhteisistä kehitystoimenpiteistä. Projektiin osallistuu kahdeksan pilottiorganisaatiota, joista neljä kevätpuolella ja neljä syksyn puolella. Lisätietoa: https://wiki.eduuni.fi/x/dKaLI | Työ etenee aikataulussa ja projektin yhteenveto valmistuu vuoden 2025 loppuun mennessä. |
Tarkastelujakso 1.1.-30.4.2025
IDA, Etsin, Metax, Qvain, Fairdata PAS - Katsaus tuotantoon
Palveluiden saatavuus
Tarkastelujaksossa palveluiden saatavuus on ollut erinomainen:
- IDA 99,7%.
- Etsin 99,9%
- Metax 99,9%
- Qvain 99,9%
Fairdata-palvelujen uniikit kävijämäärät (selainkäyttöliittymät)
Uniikkeja kävijöitä yhteensä keskimäärin n. 6200 per kuukausi tammi-huhtikuussa 2025.
Evästeetön anonyymi webanalyytikka seuraa päivätasolla uniikkeja kävijöitä fairdata.fi-verkkosivustolla sekä IDA-, Etsin- ja Qvain-palvelujen selainkäyttöliittymissä.
IDA- Tutkimusdatan säilytyspalvelun käyttö
Yllä oleva kuvaaja kattaa palvelun käytön vuoden 2015 lopusta vuoden 2025 huhtikuun loppuun
IDAn kokonaiskäyttö | ||||
---|---|---|---|---|
Kaikki organisaatiot | Projekteja (kpl) | Käyttäjiä (kpl) | Data (TiB) | Julkaistut aineistot (kpl) |
35 organisaatiota | 655 (3% kasvua)* | 1687 (18,55% kasvua)* | 1330 (1% kasvua)* | 1007 *verrattuna edelliseen tarkastelujaksoon |
IDA-käyttö organisaatiosegmenteittäin | ||||
Organsaatiosegmentti | Projekteja (kpl) | Käyttäjiä (kpl) | Data (TiB) | Julkaistut aineistot (kpl) |
Yliopistot (12 organisaatiota) | 527 | 1421 | 1264 | 668 |
Ammattikorkeakoulut (14 organisaatiota) | 60 | 110 | 7 | 67 |
Valtion tutkimuslaitokset (7 organisaatiota) | 59 | 142 | 60 | 258 |
Muu IDA-käyttö | Projekteja (kpl) | Käyttäjiä (kpl) | Data (TiB) | Julkaistut aineistot (kpl) |
OKM (ATT-hanke, AVOTT-seurannat) | 5 | 7 | alle 1 | 12 |
Kotus | 3 | 9 | alle 1 | 10 |
Huomioita IDA-käytöstä:
- Kaikesta datasta 770 teratavua (58%) on jäädytetty, ja jäädytetystä datasta 213 teratavua (28%) on julkaistu Fairdata-palveluissa.
- 62% niistä projekteista, jotka ovat tallentaneet dataa IDAan ovat myös julkaisseet sitä.
- 21 projektissa vastuuhenkilön tunnus ei ole aktiivinen ja projektin tilannetta selvitetään. Näillä projekteilla on yht. 30 julkaistua aineistoa.
- Kaikesta datasta 2 teratavua (0,15%) kuuluu projekteille, joiden vastuuhenkilön CSC-tunnus ei ole aktiivinen.
- Tarkastelujakson aikana 14 projektia poistui tai poistettiin palvelusta käyttöehtojen mukaisesti. Näillä projekteilla ei ollut julkaistuja aineistoja.
Etsin - Tutkimusaineistojen hakupalvelu
Aineistojen kokonaislukumäärä ajanjaksolla 2016–2025
Kuvassa esitetty vuosikohtainen arvo on vuoden keskiarvo.
Syyskuun 2022 lopussa tehtiin Helsingin yliopiston toimesta muutos SMEAR -aineistojen julkaisutapaan, missä yksittäisen mitattavan muuttujan julkaisun sijaan julkaistavat aineistot kerätään asemakohtaisesti ja temaattisiksi kokonaisuuksiksi
- Aineistojen löydettävyyden ja esimerkiksi tieteellisissä julkaisuissa viittaamisen näkökulmasta muutos oli tarpeellinen, vaikka se vaikuttikin voimakkaasti aineistojen määrään Etsin-palvelussa
Uusien aineistojen lukumäärä kuukausittain 2019-2025
Metax-integraatioiden käyttöönotto näkyy uusien aineistojen määrässä:
- Aalto yliopisto 05/2022
- EUDAT B2SHARE FMI -instanssi (METIS) 12/2022
- Tampereen yliopisto 06/2024
- Åbo Akademi 03/2025
Julkaistujen aineistojen määrät:
- Aineistoja yhteensä: 7371
- Joista vuoden 2025 aikana julkaistuja uusia aineistoja: 8%
- Uusia aineistoja yhteensä 01-04/2025:
- Kuvailutyökalun ja loppukäyttäjä-APIn kautta: 134
- Service-APIn kautta (organisaatioiden integraatiot): 476
IDA, Etsin, Metax, Qvain, Fairdata PAS - Katsaus kehitykseen
Palvelu | Kuvaus |
---|---|
Yhteiset kehityskohteet |
|
IDA-kehitys |
|
Etsin-kehitys |
|
Qvain-kehitys |
|
Metax-kehitys |
|
Etsin, Metax ja Qvain -kehitys (yhteistä kaikille kolmelle palvelulle) |
|
Fairdata PAS -kehitys |
|
Datanhallinnan palvelut, yhteentoimivuus ja tuki
Tarkastelujakso 1.1.-30.4.2025
16.1.2025 Data- ja TKI-tuki -työpaja: Tutkijoiden osallistaminen ja kontaktointi. Työpajassa kuulimme kaksi tapausesimerkkiä eri organisaatioiden tutkijoiden osallistamisesta ja kontaktoinnista. Tapausesimerkkien jälkeen pidimme työskentelyosuuden, jossa keskustelimme esitetyistä käytänteistä ja työstimme sitä, miten mahdollisesti organisaatioiden data- tai TKI-tukea voisi kehittää näiden esimerkkien valossa. Osallistujia 36, palaute ka 4,7/5
Julkaisimme koulutusmateriaalit Licensing Data and Code – Key Steps Towards Reusability työpajaan, jonka järjestimme viime vuoden marraskuussa. Materiaalit sisältävät ohjeen materiaalin käytöstä kouluttajalle, diat sekä tehtävät.
Julkaisimme myös materiaalit sekä suomen- että englanninkielisistä webinaareista: Miten valita palvelu datan jakamiseen ja julkaisuun / How to choose a service for data sharing and publishing? -training material (CC-BY 4.0), done together with FinnARMA Data training group.
17.1.2025 Presention in Skills4EOSC training pilot on Reproducibility for librarians
10.3.2025 Webinaari: Allas-säilytyspalvelun käyttö. Tilaisuus oli suunnattu datatukihenkilöille ja tutkijoille, jotka haluavat käyttää Allas-palvelua tutkimusprosessin aikaiseen datan tallennukseen ja jakamiseen. 72 osallistujaa, "vastasiko tilaisuus odotuksia" ka: 4,0/5.
18.3.2025 Webinaari: Fairdata-palvelut tutkimusdatalle: Hyödynnä, hallitse, julkaise! Tilaisuuden tarkoituksena oli antaa kokonaiskuva Fairdata-palveluista, niiden hyödyistä ja käyttöönotosta. 76 osallistujaa, "vastasiko tilaisuus odotuksia" ka: 4,1/5.
21.3.2025 Training in TAU´s Data Steward education; "Understand the role and skills of data stewards in research organizations"
29.4.2025 Webinaari: Datan avaamisen hyödyt ja haasteet – tutkijoiden näkökulma. Tilaisuuden tavoitteena oli tarjota tutkijaesimerkkejä datan julkaisemisesta: Miten datan avaamisen prosessi meni sekä mitä hyötyjä ja haasteita ilmeni. 80 osallistujaa, "vastasiko tilaisuus odotuksia" ka: 4,2/5.
Suomenkielisellä Tutkimusdatanhallinta itseopiskeltavalla kurssilla osallistujia on tällä hetkellä 299 ja 95% palautteenantajista (n=37) suosittelisi kurssia kollegalle.
Englanninkielisellä Research Data Management itseopiskeltavalla kurssilla osallistujia on tällä hetkellä 464 ja 97% palautteenantajista (n=142) suosittelisi kurssia kollegalle.
CSC Tutkimusdatanhallinnan osaamiskeskus on Skills4EOSC Competence Center -verkoston jäsen. Osaamiskeskuksen toimintaa on pyynnöstä esitelty Norjan, Unkarin ja Puolan avoimen tieteen verkostoille, jotka miettivät osaamiskeskuksen tai datatukiverkoston perustamista tai haluavat inspiraatiota toimintaansa.
Skills4EOSC-projektissa kehitetyt ja TAU:ssa pilotoidut verkkokurssit tutkinto-opiskelijoille julkaistu kaikkien opiskelijoiden/organisaatioiden hyödynnettäväksi: Englanniksi “Teaching Open Science and Research Data Management for Undergraduates” ja suomeksi “Johdatus avoimeen tieteeseen ja tutkimusdatanhallintaan”.
Datatukiverkosto
- Organisaatioita mukana 40
- Sähköpostilistalla 192 jäsentä
- Chat-käyttäjiä 68
- Kuukausittaiset datakahvit, vaihtelevasti noin 10-30 osallistujaa eri organisaatioista
Tarkastelujakso 1.1.-30.4.2025
- Olemme tehneet CSC:n tutkimusdatan halinnan linjausten valmistelua:
- Datan hallinnan politiikan (DMPol) viimeistely ja kaksikielisen version julkaisu,
- Data politiikan valmistelu (julkaistaan syksyllä 2025).
- RJR resurssien hallinnan ja Altaan resurssien datan hallinta sekä käyttäjien tuki sekä neuvonta dataintensiivisissä tutkimusprojekteissa.
- Tutkijoiden tutkimusdatanhallinnan tukeminen:
Suomenkielisen Tutkimusdatanhallinta-kurssin ja englanninkielisen Research Data Management -kurssin päivitystarpeiden (esim. AI) kartoittaminen.
SSH alojen (erityisesti digitaaliset ihmistieteet) tutkijoiden datanhallinta- ja tutkimusinfratarpeiden tukeminen (esim. yhteentoimivuus ja parhaat RDM käytänteet) yhteistyössä tutkimus- ja kulttuuriperintöorganisaatioiden kanssa.
- Tuettu yliopistosektoria tutkimusdatan hallinnan tarpeiden kartoittamisessa.
- Suomalaisten toimijoiden aktivoiminen ja tukeminen kv-osallistumismahdollisuuksien hyödyntämiseksi esim. EOSC Finnish Forumin ja Datatukiverkoston kautta.
Tarkastelujakso 1.1.-30.4.2025
Aineistonhallinnan suunnittelun (DMP) edistäminen
Arkeologia 2.0 -konsortio ja -verkosto
- Arkkitehtuurityöpajan suunnittelu Museoviraston kanssa, yhteistyökokoukset ja verkoston tuki.
Aineistohallinnan hyödyntämisen sekä koneluettavuuden edistäminen
- Tutkijoiden aineistohallintasuunnitelmien rakenteisen ja koneluettavan kansallisen DMP tietomallin suunnittelu yhdessä tutkimusorganisaatioiden kanssa sekä myös EOSC-INFRA OSTrails -projektissa.
- MyCSC.fi mini maDMP tietomallityön edistäminen.
Yhteentoimivuuden ja toistettavuuden edistäminen
- PID-työryhmän ja -verkoston koordinointi, kokousten järjestäminen ja kansallisen PID-strategian suunnittelu.
- Palvelukatalogitietomallin viimeistely AVOTT työryhmän yhteistyönä.
- Koneluettavan palvelukatalogin julkaiseminen CSC tutkimuksen palveluista. Palvelukatalogin kohderyhmänä ovat tutkijat, tutkimuksen tuki ja tutkimusorganisaatiot. Organisaatiot voivat integroida palvelukatalogin sen API rajapinnan kautta.
- Palvelukatalogin integrointi toteutettiin research.csc.fi sekä MyCSC.fi palveluihin.
- Palvelukatalogin tutkimuspalveluiden videoiden konseptia on suunnitteltu tukemaan palveluiden löydettävyyttä ja käyttöönottoa.
- Koneluettavan palvelukatalogin hyödyntämismahdollisuuksia on esittelty aktiivisesti asiakkaille.
PID-palvelut
- CSC:n PID-palvelujen kehittäminen ja tuki, Datacite-konsortion koordinointi, ePIC-konsortion työhön osallistuminen (PID-mikropalvelu tukee mm. Fairdata- ja SD-palveluita).
- PID-MS palvelun käyttäjien hallinta.
DMP-konsortio
- Uuden sopimuskauden 2025-2028 käynnistäminen sekä tiekartan laatiminen yhteistyössä puheenjohtajiston ja ohjausryhmän kanssa. Tiekartta on hyväksytty yleiskokouksessa 21.5.2025.
- DMP konsortion koordinointi ja sen yhteiskehittämisen tukeminen; kansallisen lisenssin hankinta tehty uudelle 3-vuotiskaudelle
- Organisaatioita mukana 30
Tarkastelujakso 1.1.-30.4.2025
- Sensitive Data (SD) -palveluista SD Apply, SD Connect, SD Desktop ja Federated EGA (FEGA) tuotannossa.
- Asiakkaina kaikki korkeakoulut, ammattikorkeakoulujen asiakkuus kasvussa. Käyttäjien määrä kasvaa edelleen tasaisesti.
- Asiakaspalvelu opastanut palvelun käyttöönotossa sekä soveltuvuudessa eri alojen arkaluonteisille aineistoille. Käyttöä lähes kaikilla tieteen aloilla.
- Asiakasorganisaatioiden palautetta kuunneltu, käyttökokemusta parannettu ja dokumentaatiota suunnattu kattamaan paremmin kohderyhmien vaatimuksia sekä tarjottu kohdennettuja koulutuksia.
- Työ DL2021-ympäristön HPC-laskennan hyödyntämisen mahdollistamiseksi arkaluonteiselle aineistolle jatkunut. Sisäisen pilotin avulla osoitettu toiminnallisuudet aineiston hallinnan osalta, ulkoisen pilotin valmistelu aloitettu.
- Arkaluonteisen aineiston julkaisua tukevan palvelun (SD Submit) kehitystä jatkettu.
- Yhteistyö Findatan ja STM:n kanssa jatkunut HPC-laskennan hyödyntämiseksi myös toisiolain alaisille aineistoille.
LASKENNAN PALVELUT
Tieteen ja tutkimuksen palveluiden ylläpito
Tarkastelujakso 1.1.-30.4.2025
Käyttäjien lukumäärä
Alla olevassa raportoinnissa Puhdin ja Mahdin käyttäjämäärät sisältää ne käyttäjät jotka ovat ajaneet laskentatöitä seurantajakson aikana.
Puhdin ja Mahdin käyttäjämäärät ovat olleet nousussa palveluiden alusta alkaen. Tämä alleviivaa suurteholaskennan entistä isompi rooli tieteellisessä tutkimuksessa, ja sen kehittämisen tärkeys. Tarkastelujaksolla molemmissa palveluissa oli ennätysmäärä käyttäjiä Maaliskuussa ja Huhtikuussa. GPU resurssien (Mahti-AI ja Puhti-AI) käyttäjät hyödyntävät usein myös CPU-resursseja. Vieläkin pääjoukko käyttäjistä hyödyntää pelkästään CPU resursseja.
Verrattaessa Puhdin ja Mahdin käyttäjämääriä voidaan todeta, että Puhdin isompi käyttäjämäärä on linjassa palvelun luonteen kanssa. Puhdissa suoritetaan enimmäkseen pieniä ja keskisuuria laskuja, toisin kuin Mahdissa, jossa paino on suurilla ja keskisuurilla laskuilla. Mahdin roolia laajennettiin tukemaan myös pieniä töitä uuden small jonon myötä.
Puhdin www-käyttöliittymä julkaistiin lokakuussa 2021 ja sen käyttö on jatkanut kasvuaan siten, että sillä on nyt kuukaudessa jo noin 850 uniikkia käyttäjää, jotka ajavat eräajotöitä tai interaktiivisia töitä. Tämä on hiukan alle puolet kaikista Puhti käyttäjistä. Alkaen huhtikuu 2024 olemme myös mitanneet miten monta käyttäjää kirjautuvat www liittymään, ja lukemat on raportoitu alla olevassa taulukossa. Noin puolet kirjautuneista käyttäjistä ajavat interaktiivisia ohjelmistoja ja puolet käyttävät vain toiminnallisuutta, joka ei näitä vaadi. Näihin toiminnalisuuksiin kuuluvat esimerkiksi tiedostojen hallinta ja ssh terminaalin avaaminen selaimeen.
Mahdissa oli seurantajaksolla selkeä käytön kasvu syyskuussa ja lokakuussa, ja yleisesti voidaan todeta että kasvu vuoden takaiseen on vahva. Käyttöliittymän jatkuvasti kehittyvä toiminnallisuus, suurempi tunnettuvuus ja laajempi ohjelmistovalimoima tukee tätä kasvua. Varsinkin opetuspuolella kasvu on ollut voimakasta ja alustaa käytetään sekä CSC:n omilla, että asiakkaiden järjestämillä kursseilla. Mahdissakin on lisäksi käyttäjiä jotka ei käyttävät liittymää ajamatta ajoja. Näitä tarkastamalla nähdään että jopa 550 käyttäjää kuukaudessa käyttävät joitakin liittymän ominaisuutta.
Alla olevassa taulukossa on esitetty tarkat käyttäjämäärät Puhdissa ja Mahdissa. Nämä luvut kuvaavaat käyttäjien määrää jotka ovat suorittaneet eräajotöitä. Www liittymästä raportoidaan lisäksi erikseen myös käyttäjät jotka ovat tunnistautuneet käyttöliittymään (kokonaismäärä). Huomatkaa että Mahdin luvut vuosille 2023 ja 2024 poikkeavat aikaisemmin raportoiduista luvuista. Tämä johtuu virheestä datankeruussa joka paljastui. Uudet korjatut lukemat ovat korkeammat kuin aikaisemmin raportoidut. Vuositasolla mitattuna käyttäjämäärät ylittivät jo 3500 käyttäjää Puhdissa. Arviomme että vuonna 2025 tämä lukema kasvaa entisestään, ottaen huomioon kasvu joka näkyy kuukausitasollla.
Uniikit käyttäjät/kk | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Puhti CPU | Puhti GPU | Puhti yhteensä | www.Puhti | www.Puhti kokonaismäärä | Mahti CPU | Mahti GPU | Mahti yhteensä | www.Mahti | www.Mahti kokonaismäärä | |
Tammikuu 2024 | 926 | 319 | 1067 | 448 | - | 279 | 94 | 328 | 68 | - |
Helmikuu 2024 | 1104 | 321 | 1222 | 557 | - | 333 | 122 | 389 | 97 | - |
Maaliskuu 2024 | 1274 | 357 | 1413 | 633 | - | 308 | 102 | 365 | 76 | - |
Huhtikuu 2024 | 1222 | 350 | 1389 | 613 | 1189 | 345 | 159 | 441 | 109 | - |
Toukokuu 2024 | 1142 | 347 | 1278 | 546 | 1089 | 344 | 119 | 408 | 77 | 160 |
Kesäkuu 2024 | 1002 | 325 | 1129 | 510 | 998 | 343 | 107 | 396 | 80 | 167 |
Heinäkuu 2024 | 835 | 296 | 970 | 394 | 819 | 307 | 111 | 366 | 67 | 144 |
Elokuu 2024 | 994 | 350 | 1145 | 474 | 1034 | 374 | 152 | 448 | 90 | 212 |
Syyskuu 2024 | 1232 | 393 | 1399 | 721 | 1291 | 478 | 188 | 550 | 231 | 435 |
Lokakuu 2024 | 1339 | 375 | 1486 | 780 | 1406 | 423 | 162 | 502 | 168 | 408 |
Marraskuu 2024 | 1273 | 407 | 1423 | 672 | 1374 | 385 | 180 | 469 | 116 | 292 |
Joulukuu 2024 | 1076 | 337 | 1230 | 548 | 1134 | 323 | 125 | 389 | 99 | 219 |
Tammikuu 2025 | 1131 | 353 | 1263 | 602 | 1422 | 363 | 149 | 437 | 106 | 260 |
Helmikuu 2025 | 1312 | 407 | 1463 | 712 | 1557 | 403 | 156 | 488 | 117 | 320 |
Maaliskuu 2025 | 1537 | 441 | 1694 | 856 | 1728 | 434 | 176 | 512 | 144 | 385 |
Huhtikuu 2025 | 1511 | 445 | 1699 | 886 | 1774 | 454 | 215 | 558 | 187 | 409 |
Uniikit käyttäjät/vuosi | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Puhti CPU | Puhti GPU | www.Puhti | Puhti yhteensä | Mahti CPU | Mahti GPU | www.Mahti | Mahti yhteensä | |
2019 | 496 | 218 | - | 590 | - | - | - | - |
2020 | 1553 | 604 | - | 1758 | 192 | - | - | 192 |
2021 | 1979 | 689 | 179 | 2210 | 430 | 132 | - | 478 |
2022 | 2303 | 833 | 883 | 2497 | 475 | 179 | - | 553 |
2023 | 2998 | 1023 | 1783 | 3175 | 870 | 288 | 291 | 932 |
2024 | 3516 | 1220 | 2230 | 3736 | 1032 | 503 | 542 | 1172 |
Laskentapalvelujen käytettävyys ja käyttöaste
Käytettävyys | Käyttöaste | |||||
---|---|---|---|---|---|---|
Puhti Puhti AI | Mahti Mahti AI | Puhti | Puhti AI | Mahti | Mahti AI | |
Tammikuu 2024 | 100,00 % | 100,00 % | 55,8 % | 85,1 % | 64,9 % | 89,3 % |
Helmikuu 2024 | 100,00 % | 98,20 % | 70,9 % | 79,6 % | 85,7 % | 83,9 % |
Maaliskuu 2024 | 98,72 % | 100,00 % | 67,8 % | 71,3 % | 73,5 % | 79,4 % |
Huhtikuu 2024 | 100,00 % | 100,00 % | 83,6 % | 73,6 % | 86,2 % | 83,7 % |
Toukokuu 2024 | 100,00 % | 100,00 % | 84,6 % | 78,4 % | 72,0 % | 81,0 % |
Kesäkuu 2024 | 100,00 % | 100,00 % | 84,4 % | 69,5 % | 76,7 % | 65,1 % |
Heinäkuu 2024 | 100,00 % | 100,00 % | 77,2 % | 66,3 % | 92,8 % | 63,7 % |
Elokuu 2024 | 100,00 % | 100,00 % | 74,2 % | 87,1 % | 91,3 % | 77,0 % |
Syyskuu 2024 | 100,00 % | 98,54 % | 71,6 % | 90,2 % | 79,50 % | 76,40 % |
Lokakuu 2024 | 98,92 % | 100,00 % | 77.,0 % | 90,3 % | 74,00 % | 84,60 % |
Marraskuu 2024 | 99,81 % | 98,53 % | 72,1 % | 90,4 % | 77,30 % | 82,80 % |
Joulukuu 2024 | 100,00 % | 100,00 % | 49,5 % | 80,1 % | 63,90 % | 79,80 % |
Tammikuu 2025 | 100,00 % | 100,00 % | 51,0% | 71,2% | 66,9% | 86,6% |
Helmikuu 2025 | 100,00 % | 92,44 % *) | 70,6% | 88,7% | 74,3% | 78,1% |
Maaliskuu 2025 | 100,00 % | 100,00 % | 70,1% | 92,2% | 77,2% | 83,3% |
Huhtikuu 2025 | 100,00 % | 98,58 % | 82,1% | 88,8% | 70,6% | 79.6% |
*) Ennalta suunnittelematon katko; yhden kabinetin virransyöttö katkesi viikonlopun aikana, Mahdin eräajojärjestelmän aktiivinen linkki katkesi samalla ja vikasietoisuus ei huomioinut vikaa tässä tapauksessa. Häiriö tapahtui palveluajan ulkopuolella viikonloppuaamuna 15.2 ja vikatilanteesta toivuttiin maanantainan 17.2 10:30.
Käytettävyys vuositasolla | Käyttöaste vuositasolla | |||||
---|---|---|---|---|---|---|
Puhti Puhti AI | Mahti Mahti AI | Puhti | Puhti AI | Mahti | Mahti AI | |
2020 | 99,17 % | 94,25 % | 84,96 % | 77,36 % | 61,4 % | - |
2021 | 99,27 % | 98,02 % | 66,17 % | 75,97 % | 69,09 % | 42,17 % |
2022 | 99,17 % | 98,72 % | 67,6 % | 76,8 % | 63,3 % | 56,8 % |
2023 | 99,03 % | 98,46 % | 72,1% | 77,4% | 70,8% | 77,1% |
2024 | 99,78 % | 99,40 % | 72,3 % | 80,2 % | 78,1% | 78,9% |
Laskentapalvelimien käyttöaste tarkastelujaksolla on pysynyt hyvällä tasolla. Resurssit ovat hyvässä käytössä, mutta toisaalta asiakkaiden kannalta resurssit ovat ruuhkaisia.
Laiteinvestoinnit
Mahtia päivitettiin helmikuussa paikallisilla levyillä 60:ssä laskentasolmussa.
Tarkastelujakso 1.1.–30.4.2025
- Allas web-käyttöliittymä julkaistiin huhtkiiun alussa. Ensimmäisen kuukauden aikana käyttöliittymää käytti 747 uniikkia käyttäjää.
- Suomenkielinen Allas-webinaari järjestettiin 10.3.2025 aloitteleville Allas-käyttäjille (katso kohta Tutkimusdatan osaamiskeskus) . Tapahtumasta saadun palautteen perusteella aloitimme toisen webinaarin suunnittelun myöhemmin kevään aikana.
- Allas-palvelun seuraavan version suunnittelua jatkettiin CSC:llä ja sen rakentaminen alkaa vuonna 2026. Uudesta palvelusta tullaan tiedottamaan tarkemmin syksyn 2025 aikana.
Altaan akateemiseen tutkimukseen käytössä oleva kokonaiskapasiteetti on palvelun käynnistymisestä saakka ollut vakio 10,4 PiB.
Altaan saatavuus
Allas on tarkastelujakson aikana ollut saavutettavissa 100%.
Altaan datamäärät ja käyttöaste
Altaassa oli tarkastelujakson lopussa akateemisten tutkimusprojektien dataa 8,9 PiB:tä. Datan määrä kasvoi 1,3 petatavua tarkastelujakson aikana.
Päivämäärä | Datamäärä | Käyttöaste |
---|---|---|
31.4.2025 | 8,9 PiB | 86% |
31.12.2024 | 7,6 PiB | 73% |
31.8.2024 | 7,7 PiB | 74% |
30.4.2024 | 6,8 PiB | 65% |
31.8.2024 | 7,7 PiB | 74% |
Altaan käyttäjät
Tarkastelujakson aikana 1445 akateemista projektia käyttivät Allasta.
Sektoreittain Allasta käyttävät projektit jakautuivat seuraavasti:
Sektori | Projektien määrä tarkastelujakson aikana | Kasvu edelliseltä tarkastelujaksolta |
---|---|---|
Korkeakoulut ja muut koulutusorganisaatiot | 1267 | 4% |
Tutkimusorganisaatiot | 160 | 7% |
Julkishallinnon organisaatiot | 1 | 0% |
Kulttuuriorganisaatiot | 2 | 0% |
Yhteensä | 1445 | 5% |
Tieteenalakohtaisesti projektien määrä jakautuu seuraavasti:
Tieteenalat | Projektien määrä vuonna 2024 | Projektien määrä tarkastelujakson aikana | Kasvu edelliseltä vuodelta |
---|---|---|---|
Maatalous- ja metsätieteet | 59 | 62 | 5,1 % |
Tekniikka | 105 | 109 | 3,8 % |
Humanistiset tieteet | 49 | 52 | 6,1 % |
Lääke- ja terveystieteet | 248 | 242 | -2,4 % |
Luonnontieteet | 877 | 933 | 6,4 % |
Yhteiskuntatieteet | 24 | 20 | -16,7 % |
Muut | 14 | 12 | -8,6 % |
Ei tiedossa | 0 | 0 | - |
Yhteensä | 1376 | 1430 | 3,9 % |
Datamäärän jakautuminen projektien kesken
Alla olevasta kuvasta näkyy kymmenen organisaatiota, joiden akateemisilla projekteilla oli eniten dataa Altaassa vuoden 2024 lopussa.
Yli 89%:lle Allas-projekteista riittää vakiona saatava 10 TiB kapasiteetti ja 10% projekteista käyttää yli kymmennen mutta alle 50 TiB kapasitettia. Suurempaa yli 50 TiB kapasiteettia tarvitsee vain noin prosentti projekteista.
Allas web-käyttöliittymän käyttäjämäärä
Tietoisuus uudesta web-käyttöliittymästä saavutti käyttäjät ja käyttäjämäärä kehittyi tasaisesti. Käyttöliittymän merkityksen odotetaan vahvistuvan tulevaisuudessa.
CSC:n tuki Altaan käyttäjille
CSC:n tuki Altaan loppukäyttäjille on järjestetty CSC:n yleisen asiakaspalvelun kautta (servicedesk@csc.fi) ja kysymykset/ongelmat dokumentoidaan CSC:n tikettijärjestelmään. Tarkastelujakson aikana on vastattu 84 yhteydenottoon. Edellisen raportointikauden aikana vastattiin yhteensä 90 yhteydenottoon.
Laskennallisen tutkimuksen asiantuntijapalvelut
2024
Vuoden 2024 aikana hankittiin tulevaisuuden laskenta- ja data-alustoja, joilla jatkossa tarjotaan kansalliset HPC ja pilvi palvelut. Keskeinen hankinnan kohde oli uusi supertietokone nimeltään Roihu, joka tulee käyttöön vuoden 2026 alussa. Lisäksi hankittiin kapasiteettia Pouta ja Allas palveluita varten, jolla kapasitettia uudistetaan ja laajennetaan.
Lisäksi nykyisten laskentapalveluiden toiminnallisuutta parannettiin seuraavasti:
- Vuoden aikana tuettiin jatkuvasti Puhdin ja Mahdin käyttöympäristöjä. Nämä ovat raportoitu osana menetelmä- ja tiedealatukea tässä raportissa.
- Puhdin käyttöjärjestelmä vaihdettiin Red Hat Enterprise Linux:ista RockyLinux 8.10:een
- Lumi-O ja Allas käyttö www-käyttöliittymän kautta on nyt mahdollista Puhdissa, Mahdissa ja Lumessa.
- Olemme jakaneet neljä isoa A100 GPU:ta pienempiin loogisiin GPU yksiköihin joilla jokaisella on seitsemäsosa ison GPU:n muisti- ja laskentaresursseista. Näitä voidaan hyödyntää etenkin interaktiivisessa käyttössä ja mahdollistaa täten GPU:ta käyttävien kurssien järjestäminen, joissa opiskelijat käyttävät niitä esimerkiksi notebook ympäristössä.
- Sensitiivisen datan tukea suurteholaskennan alustoilla kehitetään, fokuksena datan salaus sekä laskennan ja datan riittävä eristäminen.
- Ohjelmistojen suorituskyvyn seurannan kehittäminen ja kuormaa aiheuttavien ja alisuoriutuvien töiden identifiointi, varsinkin keskitetty seuraamaan GPU töiden käyttöastetta.
2025
Vuoden 2025 ensimmäisten neljän kuukauden aikana parannettiin merkittävästi paveluiden tietoturvan taso, kiristämällä käyttäjätunnistautumista. Puhdin ja Mahdin www käyttäliittymät vaativat uudistuksen jälkeen monivaiheista tunnistautumumista (MFA), lisäksi SSH pääsy toimii pelkästään SSH avaimilla jotka hallitaan MyCSC:ssä. Aikaisemmin käyttäjä pystyi kirjautumaan pelkällä käyttäjänimellä ja salasanalla. Vuoden 2025 aikana MFA vaatimus laajenee kattamaan muitakin palveluita, joista MyCSC on seuraavana vuorossa. Tiedottamiseen, dokumentointiin ja käyttäjätukeen panostettiin, jotta tämä muutos olisi mahdollisimman sujuva asiakkaille.
Toinen iso muutos Mahti palvelussa oli paikallisten levyjen lisäys helmikuussa 60:een laskentasolmuun. Luotiin uusi "small" partitio jossa voidaan laskea myös pieniä ajoja jotka hyödyntävät näitä solmuja. Tämän lisäyksen ansiosta osa Puhdin kuormasta voidaan siirtää Mahtiin.
2025 aikana valmistellaan uutta Roihu palvelua, ja valmistellaan uudet toiminnallisuudet ja prosessit.
- Syksyn aikana otetaan käyttöön uudet BU yksiköt. Yhden yksikön sijaan on neljä yksikkö (HPC CPU, HPC GPU, storage, cloud).
- Valmistellaan uutta SSH sertifikaatti pohjaista kirjautumista, joka korvaa nykyiset pitkäaikaiset SSH avaimet.
- Parannetaan supertietokoneiden kyky suorittaa kontitettuja ohjelmistoja.
2021 - 2026
Nykyiset supertietokoneet palvelevat Suomen tiedettä noin vuoteen 2026 asti. Uudet HPC ja Pilvi-investoinnit korvaavat vaiheittain nykyistä kapasiteettia vuosien 2025-2026 aikana.
Kuvassa esitetään palveluiden elinkaari. Vihreällä olevat alueet ovat tavallista tuotantoaikaa. Keltaisella merkityt alueet ovat joko rajoitettua käyttöä, tai käyttöä joka vaatisi lisäinvestointeja tai tuen jatkamista. www.Puhti, www.Mahti ja www.Roihu viittaa tässä supertietokoneiden www-käyttöliittymiin. Tavoitteena on ylläpitää ja kehittää laskentapalveluiden toiminnallisuutta ja ajanmukaisuutta niiden elinkaaren aikana.
Tarkastelujakso 1.1.-30.4.2025
Koulutus
Tarkastelujakson aikana pidettiin kaikille avoin ja maksuton Pouta-koulutus 8.4.2025 sekä Rahti-koulutus 17.4.2025. Koulutukset järjestettiin online-koulutuksena ja tallennettiin osallistujille myöhempää käyttöä varten.
Asiantuntijatuki servicedeskin kautta
Pilvipalveluiden tukipyynnöt sisältävät tukipyynnöt sekä Rahti että Pouta -palvelujen käyttäjiltä. Kuluneen tarkastelujakson aikana niiden määrä on vakiintunut normaalitasolle. Ensimmäistä kertaa pidemmällä aikavälillä tilanne pilvilaskentaympäristöjen käytön tuen näkökulmasta on ollut ns. normaali tuettujen palvelujen osalta.
Opiskelijatunnusten määrä on jatkanut tasaista kasvua läpi lukuvuoden. Huhtikuussa 2025 opiskelijatunnuksia oli muutamaa vaille 3800. Odotettavissa on, että kasvu taittuu kesän ajaksi oppilaitosten kesäkeskeytyksen ajaksi.
Pilvilaskentaympäristöjen dokumentoinnissa keskityttiin päivittämään kaikki olemassa olevat tutoriaalit, sekä luokittelemaan ne vaikeustason mukaan. Lisäksi niitä pyrittiin saamaan paremmin esille muun dokumentaation joukosta. Myös viimeiset vanhentuneet Rahti-dokumentit ja viittaukset poistettiin alustalta. Tämän lisäksi tuotettiin dokumentaatiota Allas-säilytyspalvelun uuteen, web-pohjaiseen käyttöliittymään liittyen.
Käyttäjämäärät
CSC pilvipalvelujen saatavuus tarkastelujaksolla palasi lähemmäs totuttua tasoa, jopa hiukan ylittäen sen (cPouta 100%, ePouta 99,99%).
cPouta
cPouta-ympäristössä oli tarkastelujakson aikana keskimäärin 1180 käyttäjää. Käyttäjämäärät ovat tarkastelujakson aikana säilyneet tasaisina. Tällä hetkellä cPouta palvelussa on 5940 rekisteröitynyttä käyttäjää, joilla on tarvittaessa pääsy palveluun. Lisäksi cPouta palvelussa on 153 käyttäjää CSC:stä, jotka käyttävät pilvialustaa KTPO-sopimusoston mukaisten työtehtävien hoitamiseen, tukipyyntöjen ratkaisemiseen ja palvelujen tuottamiseen. Sisäinen käyttö on säilynyt vakaana tarkastelujakson aikana, vaikka hiukan kasvua edelliseen tarkastelujaksoon on tapahtunut. Tämä selittynee CSC:n yleisellä henkilöstömäärän kasvulla.
ePouta
ePouta-ympäristössä on yli 100 aktiivista käyttäjää. Luku on pysynyt suhteellisen vakaana läpi tarkastelujakson. Tällä hetkellä 247 rekisteröityneellä käyttäjällä on pääsy ePoutaan. Käyttäjien kokonaismäärä on kasvanut muutamilla kymmenillä käyttäjillä, mutta eivät näy suoraan esimerkiksi resurssien käytön kasvuna.
Rahti
Rahti palvelun tuotantoversio on kohta ollut käytössä noin vuoden ajan ja saanut myös muutaman versiopäivityksen. Siirtymä vanhasta Rahti-versiosta ei enää näy käytännön asiakas tuen työssä.
Kävijämäärien raportoinnissa siirrytään tässä raportissa pelkästään tuotantoympäristön kävijämäärien raportointiin ja nk. historiatieto aiemmasta Rahti-palvelusta poistetaan. Nyt luvuissa on mukana pelkästään tuotantoversion aktiiviset käyttäjämäärät.
Rahti palvelun tuotantoversiossa on 962 aktiivista käyttäjää, kasvua edellisestä raportointijaksosta (722) on noin 33%.
Tarkastelujakso 1.1.-30.4.2025
Ohjelmistokäyttö Puhdilla
Miten kuvaajat on laadittu?
CSC:n asentamat eri ohjelmistot laskentapalvelimilla otetaan käyttöön ohjelmistomoduleilla. Yllä olevat kuvaajat on laadittu seuraamalla ja kohdistamalla eräajotöissä käytetty aika kyseiselle ohjelmistolle, palvelimelle ja CPU/GPU:lle käytön mukaan. Koska yhdessä työssä voi olla ladattuna monta modulia, eräajoista modulikohtaisesti laskettu summa voi ylittää todellisuudessa yhteensä käytetyn ajan (esim. grace on apuohjelma, ei simulointikoodi). Toisaalta, lista kattaa vain CSC:n esiasentamat ohjelmistot (ne joista on moduli). Kuvaajista on poistettu kääntäjien, kirjastojen ja vastaavien työkalujen modulit. Tutkijoiden itse asentamat ohjelmistot eivät näy tässä analyysissa, koska niistä ei ole omaa modulitiedostoa. CPU/GPU-ajan ja laskentayksiköiden vertailu keskenään ei ole suoraviivaista.
Tulkinta
Suurin osa moduuliseurannan alaisesta laskenta-ajasta (CPU) kuluu kourallisella ohjelmistoja: Python datan käsittelyyn, kemia, materiaalitiede, bioinformatiikka, rakennemekaniikka. GPU-aika rajoittuu vielä pienemmälle joukolle, jossa kärjen ja ylivoimaisesti suurimman kapasiteetin vie AI/ML-käyttö (python-data, pytorch, tensorflow) ja 10 suurimman joukossa GPU:ta hyödyntävä molekyylidynamiikka (Maestro/Desmond, Gromacs, Amber) ja relion (mikroskooppikuvien analyysiohjelma). Käyttäjämääriltään suosituimpia ovat bioinformatiikan ja koneoppimisen/datan käsittelyn työkalut, kemian ohjelmistot. Kasvava osa AI/ML-käytöstä suoritetaan tutkijoiden itse asentamilla ympäristöillä. Sitä helpottamaan laadittiin tykky-aputyökalu, joka myös keventää levyjärjestelmän kuormaa. Puhdilla eniten käyttäjiä on tilasto- ja biotieteiden, data-analyysin ja koneoppimisen ohjelmistoilla. GPU-datasta puuttuu suurin osa käytöstä, mikä johtuu suurelta osin siitä, että tutkijat ovat käyttäneet tykky-kontitustyökalua luomaan omat ajettavat kontit CSC:n asentamien (ja moduliseurannan piirissä olemisen) sijaan.
Tieteelliset ohjelmistot Puhti-, Mahti ja LUMI-laskentapalvelimilla
- Docs CSC oppaassa dokumentoituna ja asennettuna Puhtiin 129 (127, suluissa edellisen raportin vastaava luku), Mahtiin 43 (41), LUMI 37 (36), Puhti Web Interface 24 (23), Mahti Web Interface 9 (8), LUMI Web Interface (10).
Ladattavia eri ohjelmistomoduleja Puhtissa 354 (330), Mahtissa 140 (138), LUMI:ssa 35 (34) sekä näiden eri versiot
- Yllä LUMIn osalta listattu ne ohjelmistot, jotka CSCn asiantuntijat ovat asentaneet käyttäjille suoraan ladattaviksi varsinaisen pääjakelukanavan lisäksi (itse tehtävät EasyBuild-asennukset). Tavoitteena käytettävyyden parantaminen ja uuden kapasiteetin käyttöönoton helpottaminen.
- Yllä LUMIn osalta listattu ne ohjelmistot, jotka CSCn asiantuntijat ovat asentaneet käyttäjille suoraan ladattaviksi varsinaisen pääjakelukanavan lisäksi (itse tehtävät EasyBuild-asennukset). Tavoitteena käytettävyyden parantaminen ja uuden kapasiteetin käyttöönoton helpottaminen.
Kaikista asennetuista ohjelmistoista ei ole omaa sivua käyttöoppaassa, vaikka niitä onkin asennettu ja ohjelmistomoduli on saatavilla. Tällä pyrimme maksimoimaan hyödyn käytetystä työajasta harvemmin tarvittujen ohjelmistojen aiheuttamasta työmäärästä ja toisaalta korkeatasoisesta asiakaspalvelusta. Ohjelmistovalikoimaa arvioidaan jatkuvasti käytön, uusien ominaisuuksien, kustannusten ja asiakaspyyntöjen perusteella.
Uniikit käyttäjätunnukset lisenssipalvelun kattamista kaupallisista ohjelmistoista
Abaqus | COMSOL | MATLAB | Schrödinger | |
---|---|---|---|---|
2024 Tammikuu | 3 | 5 | 36 | 89 |
Helmikuu | 2 | 7 | 45 | 102 |
Maaliskuu | 15 | 5 | 42 | 99 |
Huhtikuu | 17 | 7 | 42 | 157 |
Toukokuu | 15 | 6 | 35 | 139 |
Kesäkuu | 14 | 7 | 38 | 79 |
Heinäkuu | 19 | 3 | 32 | 60 |
Elokuu | 18 | 3 | 37 | 72 |
Syyskuu | 21 | 6 | 48 | 155 |
Lokakuu | 24 | 9 | 50 | 160 |
Marraskuu | 23 | 6 | 43 | 145 |
Joulukuu | 19 | 6 | 35 | 88 |
2025 Tammikuu | 14 | 4 | 40 | 78 |
Helmikuu | 12 | 8 | 45 | 77 |
Maaliskuu | 12 | 9 | 50 | 124 |
Huhtikuu | 14 | 6 | 45 | 189 |
Tilanteet, joissa käyttäjä on joutunut odottamaan lisenssiä (se ei ole ollut saatavilla)
Abaqus | COMSOL | MATLAB | Schrödinger | |
---|---|---|---|---|
2024 Tammikuu | 0 | 0 | 3 | 0 |
Helmikuu | 0 | 1 | 0 | 0 |
Maaliskuu | 14 | 2 | 2 | 0 |
Huhtikuu | 0 | 0 | 7 | 0 |
Toukokuu | 1 | 4 | 7 | 0 |
Kesäkuu | 3 | 1 | 0 | 1 |
Heinäkuu | 13 | 0 | 0 | 0 |
Elokuu | 12 | 0 | 0 | 0 |
Syyskuu | 14 | 0 | 0 | 0 |
Lokakuu | 28 | 1 | 0 | 0 |
Marraskuu | 48 | 0 | 1 | 0 |
Joulukuu | 16 | 1 | 0 | 0 |
2025 Tammikuu | 0 | 0 | 8 | - |
Helmikuu | 0 | 1 | 11 | - |
Maaliskuu | 0 | 4 | 0 | - |
Huhtikuu | 3 | 1 | 1 | - |
Taulukko kuvaa niitä päiviä, joina tutkija ei ole saanut kaupallisen ohjelmiston suorittamiseen lisenssiä. Lisenssien määrää on pyritty optimoimaan siten, että eri tutkimus on mahdollista tasapainoisesti eri tiedealoilla, mutta kohtuullisella lisenssikustannuksella. Suurempi lisenssi olisi kalliimpi, ja mahdollistaisi käytön milloin vain, mutta kokonaiskustannusten optimoimiseksi olemme ennemmin hankkineet pienemmän määrän lisenssejä useampiin ohjelmistoihin kuin paljon yhteen. Accelrys (Biovia) -lisenssi on ollut säästösyistä alimitoitettu ja sen tarkoitus on ollut mahdollistaa kesken jääneiden tutkimusprojektien saattaminen loppuun. Ohjelmiston poistuminen valikoimasta tehtiin asteittain, jotta tutkijat saavat ajoissa tiedon poistuvasta ohjelmistosta. Korvaava ohjelmisto (Schrödinger) mahdollistaa vastaavanlaiset toiminnot, varsinkin pienmolekyyli- ja lääkeainetutkimuksen puolella. Siinä lisenssi on ollut merkittävästi laajempi, ja se on riittänyt hyvin paljon suuremmasta käyttäjämäärästä ja volyymista huolimatta. Schrödinger:n lisensointimenetelmän muuttumisesta johtuen lisenssien saatavuuteen liittyvää metriikkaa ei pystytä raportoimaan vuoden 2025 alusta alkaen.
Uniikkien käyttäjätunnusten muutos kuukausittain. Vertailu vuosien 2025 ja 2024 välillä. Positiivinen luku tarkoittaa käyttäjämäärän kasvua, negatiivinen laskua.
Abaqus | COMSOL | MATLAB | Schrödinger | |
---|---|---|---|---|
2024 Tammikuu | -8 | 0 | 8 | -16 |
Helmikuu | -10 | -1 | 13 | -26 |
Maaliskuu | 4 | 3 | 12 | -31 |
Huhtikuu | 6 | -2 | 8 | -7 |
Toukokuu | 2 | 3 | 3 | -24 |
Kesäkuu | 2 | 0 | 9 | -14 |
Heinäkuu | 9 | -4 | 2 | 5 |
Elokuu | 7 | -2 | 8 | -3 |
Syyskuu | 11 | 0 | 13 | 3 |
Lokakuu | 13 | 2 | 13 | 0 |
Marraskuu | 5 | -3 | 3 | -4 |
Joulukuu | 4 | 1 | -1 | 19 |
2025 Tammikuu | 11 | -1 | 4 | -11 |
Helmikuu | 10 | 1 | 0 | -25 |
Maaliskuu | -3 | 4 | 8 | 25 |
Huhtikuu | -3 | -1 | 3 | 32 |
Uniikkien käyttäjien määrä ja muutos vuositasolla. Vertailu vuosien 2024 ja 2023 välillä. Positiivinen luku tarkoittaa käyttäjämäärän kasvua, negatiivinen laskua.
Abaqus | COMSOL | MATLAB | Schrödinger | |
---|---|---|---|---|
2023 | 39 | 37 | 197 | 477 |
2024 | 52 | 38 | 225 | 484 |
Muutos | 13 | 1 | 28 | 7 |
Tarkastelujakso 1.1.-30.4.2025
- Users 161 (previously 138 in 1.1.-30.4.2024)
- Number of jobs 11 573 (previously 11 127 in 1.1.-30.4.2024)
- Availability 99.9% (previously 99.3% in 1.1.-30.4.2024)
Development work
- Technical
- Versioned releases
- GitLab CI/CD (continuous integration and continuous delivery) pipeline for faster and safer deployments
- Report Chipster version from backend components to make sure all components are running intended version
- Improve analysis traceability and reproducibility by storing the Chipster version in analysis history and by archiving container images of old Chipster versions
- Support for huge sessions
- Make sure analysis session can be reliably opened even if it contains over thousand analysis jobs
- Allow splitting and merging of analysis sessions to enable analysis of even larger experiments
- Operative
- Troubleshoot incompatibility problem between Allas and new aws-sdk v2.30.0 library
- Fix background file moves from Rahti volumes to Allas
- Update Chipster container images from Ubuntu 20.04 to 24.04
- Versioned releases
- Bioinformatics
- Three bioinformatics courses, participants even from Harvard (who want to set up their own Chipster server)
- 4.-5.3.2025 Single-cell RNA-seq data analysis
- 1.-2.4.2025 Bulk RNA-seq data analysis
- 8.-9.4.2025 Microbial community analysis
- Improve file types for alignment tools to automatically run analysis job for each sample
- Separate genome indexing tools for end users to make to it easier to run analysis with custom genomes
- Allow downloading of entire projects from BaseSpace (Illumina's database for sequencing data)
- Downloading reference data from public database at the EBI: Update enabrowsertools to version 1.17.1
- Three bioinformatics courses, participants even from Harvard (who want to set up their own Chipster server)
Tarkastelujakso 1.1.-30.4.2025
Elmer-kehityksessä alkuvuotta leimasi uusien projektien käynnistymisen kitka sekä uuden ODE4EC-AMS projektin valmistelu. Tämän projektin teemana oli rakentee integroitujen piirien mallinnukseen soveltuva avoimen lähdekoodin työvuo. Elmer haluttiin mukaan projektiin, koska sitä voidaan käyttää komponenttien lumppaukseen matkalla käytettäväksi edelleen systeemitason malleissa. Samaa työtä hieman eri maustein on aiemmin tehty myös OpenSuperQPlus-projektissa, jolle tämä projekti on näin luentava jatko. Projektin puitteissa myös yhteistyö IQM:n kanssa voi jatkua, myös Aalto Yliopisto sekä kaksi muuta suomalaista yritystä ovat mukana samassa projektissa. Projektin läpimenomahdollisuuksia pidetään hyvinä, koska hakijaporukalla (yht. 24) ei ollut tietoa kilpailevista projekteista. Läpi mennessään projekti vahvistaisi sähkömagnetiikan roolia toisena tukijalkana jäätikkömallinnuksen ohella. Tämän EU-projekin osarahoittajana toimisi Business Finland. Projekti voi alkaa v. 2026 alusta.
- ChEESE-2P: EU projekti, ”Center of Excellence for Exascale in Solid Earth”
- CSC:n sovelluksena jäätikkötulvat, jossa saatu ensimmäiset realistiset tulokset rakenteen ja virtauksen vuorovaikuksesta.
- Työtä tehty mm. GPU:n paremmassa hyödyntämisessa lineaarsisten yhtälöryhmien ratkaisemikseksi (rocALUTION) sekä matriisin koostamisessa. Tähän on saatu apua myös AMD:ltä ja he ovat muokanneet omaa alustaansa Elmerin nykyisen blokkiratkaisijan periaatteen mukaiseksi.
- HiECSs: Suomen Akatemian CoE “High-Speed Electromechanical Energy Conversion Systems”
- Yhteistyö on ollut tiivistä kaikkien osapuolten kanssa (Aalto, LUT, TU ja VTT).
- Elmerin osalta pidetty kuukaisittain teknisiä kokouksia, joihin osallistuvat eniten Elmeriä käyttävät tutkijat.
- Kehistystä pohjustusmenetelmissä. Mm. lisäavaruuspohjustin (auxialiry space preconditioner) on kehitetty Hiptmeirin klassisten paperien mallin mukaisesti.
- OpenSuperQPlus: EU-projekti kvanttilaskennan edistämiseksi
- Uuden vuon laskentaan perustuvan virhe-estimaattorin testausta adaptiivisille menetelmille.
- HiFi-Mutants: Suomen Akatemien rahoittama projekti moniskaalaisesta reaktiivisesta aineensiirrosta saven läpi
- Elmer-rooli toistaseksi marginaalinen. Työta tehty toisaalla HPC-ryhmässä.
TerraDT (Digital Twin of Earth system for Cryosphere, Land surface and related interactions), 1/2025-12/2027, 10 PM/v.
- CryoSCOPE (CRYOsphere Science Concluding in new Observations and Productive Exploitation), 2/2025-2029, 3 PM/v.
- Alustavaa työtä mm. Elmerin jäämallin kytkemistä ilmastomalliin YAC-kytkimen (yet another coupler) avulla.
- Julkaisuja yms.
- v. 2025 aikana on toistaiseksi 2 Elmer/Ice juttua.
- Useita uusia piirteitä mm.
- Rinnakkainen säteilytehtävien lasku. Tämä poistaa pullonkaulan, joka ennen rajoitti lämmönsiirron tehtävät joissa on säteilyä puhtaasti sarjallisiksi.
- Elementtien pilkkominen lennosta, esim. suorakaiteet kolmioiksi ja prismat tetroiksi. Joissakin tapauksessa ei-affiinit prismat ovat hankalia jolloin vaihtoehto voi olla tetraverkko.
- Yleistä tukea ja bugifiksejä. Yleiskehityksen merkitystä tässä ei voi kyllin korostaa. Mitä suuremmaksi koodimassa kasvaa sitä enemmän työtä on myös koodin korjaamisessa ja ylläpidossa. Uudet kääntäjät toimivat usein eri tavalla kuin vanhat paljastaen ongelmia koodissa, ja melko usein myös kääntäjävirheitä. Tällä hetkellä koodia on karkeasti noin puoli miljoonaa riviä.
- Gitissä hieman keskimääräistä pienempi määrä committeja eli 176, alla kukin 4 kk:n jakso alkaen v. 2020
- git log --before yyyy-mm-dd --after yyyy-mm-dd | grep Author | wc -l
- 2025: 176
- 2024: 206, 435, 310
- 2023: 493, 199, 234
- 2022: 194, 230, 282
- 2021: 246, 174, 278
- 2020: 338, 220, 285
- git log --before yyyy-mm-dd --after yyyy-mm-dd | grep Author | wc -l
- 28,861 youtube-videon katselua elmerfem-kanavalla liukuvu vuosi (n. -1% ed. vuoteen):
- 2025/4: 28,9 k
- 2024/12: 28,8k
- 2024/8: 29,5k
- 2024/4: 29,4k
- 2023/12: 29.2k
- 2023/8: 28,1k
- 2023/4: 26,3k
- 2022/12: 23.9k
Tarkastelujakso 1.1.-30.4.2025 (T1 2025)
Laskennallisen tutkimuksen asiantuntijatuki servicedeskin kautta
- Servicedeskin kautta käyttäjät saavat tukea CSC:n koneiden ja niille asennettujen tieteellisten ohjelmistojen ja tietokantojen käytössä, laskennallisten menetelmien soveltamisessa ja suurteholaskennan ohjelmointiin ja ohjelmien suorituskykyyn liittyvissä kysymyksissä. Pyynnöt Mahdin isoimman jonon käytöstä käsitellään myös servicedeskin kautta.
Vuosittainen tukipyyntöjen määrä on tasaantunut. Ratkaisuajat ovat pysyneet lyhyinä vaikka asiakkaiden, asiakasorganisaatioiden, -projektien ja käytön määrä on lisääntynyt huomattavasti nopeammin (ks. taulukko alla). Kuten yllä mainittu, tämä selittyy osin käyttäjähallinnan automaation, verkkokäyttöliittymien ja dokumentaation aktiivisen kehittämisen kautta. Asiantuntijatuen käyttäjäkokemuksen tulkitaan pysyneen korkealla tasolla vuoden vaihteen loppukäyttäjäkyselyn ja itse tukipyyntöjen sisältöjen perusteella. Vuonna 2024 käynnistettiin useita kehitysprojekteja erityisesti uusien aloittelevien käyttäjien tukemiseen, sillä heidän palaute kyselyssä oli kriittisintä. Tulokset ovatkin parantuneet, vaikka vielä lisää toimenpiteitä saadaan tuotantoon tänä vuonna.
2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025T1 | 2021 kasvu vs 2020 (%) | 2022 kasvu vs 2021 (%) | 2022 kasvu vs 2023 (%) | 2023 kasvu vs 2024 (%) | |
asiakasorganisaatiota | 213 | 248 | 341 | 457 | 476 | 497 | 16 % | 38 % | 34 % | 4 % |
voimassa olevia käyttäjätunnuksia | 5106 | 5929 | 6811 | 8809 | 11165 | 12301 | 16 % | 15 % | 29 % | 27 % |
laskentaprojekteja | 2783 | 3563 | 4163 | 5220 | 6250 | 6724 | 28 % | 17 % | 25 % | 20 % |
laskentayksikköjä käyttäneitä projekteja | 2306 | 2955 | 3542 | 4664 | 5541 | 5010 | 28 % | 20 % | 32 % | 19 % |
MBU (kansalliset resurssit) | 1315 | 2072 | 2043 | 2218 | 2.38 | 0.78 | 58 % | -1 % | 9 % | -100 % |
MCPUh (LUMI-OKM) | 0 | 50.49 | 93.34 | 91.60 | 130.98 | 61.11 | 85 % | -2 % | 43 % | |
MGPUh (LUMI-OKM) | 0 | 0 | 5.23 | 22.03 | 20.96 | 5.88 | 321 % | -5 % | ||
Tukipyyntöjä | 7747 | 9045 | 9639 | 11178 | 11161 | 3504 | 17 % | 7 % | 16 % | 0 % |
ratkaisuaika [d] | |||
jono(t) | tukipyyntöjä | mediaani | top75% |
2020 SR-COMP | 7747 | 1.7 | 7.7 |
2021 SR-COMP | 9045 | 1.2 | 6.9 |
2022 SR-COMP | 9639 | 1.0 | 3.9 |
2023 ACF | 11178 | 0.76 | 2.7 |
2024 ACF | 11161 | 0.68 | 2.8 |
2022/M1-M4 SR-COMP | 4058 | 0.95 | 4.9 |
2022/M5-M8 SR-COMP | 2187 | 0.83 | 3.1 |
2022/M9-M12 SR-COMP | 3201 | 0.80 | 2.8 |
2023/M1-4 ACF | 3797 | 0.73 | 2.3 |
2023/M5-8 ACF | 3551 | 0.78 | 2.5 |
2023/M9-12 ACF | 3679 | 0.71 | 2.6 |
2024/M1-4 ACF | 3972 | 0.66 | 2.8 |
2024/M5-8 ACF | 3425 | 0.68 | 2.6 |
2024/M9-12 ACF | 3650 | 0.69 | 2.76 |
2025/M1-M4 ACF | 3504 | 0.76 | 3.71 |
ACF (ennen 2023 organisaatiouudistusta SR-COMP) == customer-accounts, hpcplatforms, notebooks-support, research-support, resource, servicedesk. (nämä asiakastuen "jonot" kattavat suurimman osan laskentaympäristön käytön tukipyynnöistä lähtien tunnusten hankkimisesta ja resurssien hakemisesta käytön ongelmien ratkaisemiseen ja konsultointiin)
Tikettien määrän kasvu näyttää tasoittuneen vuonna 2024 kasvaneesta asiakasmäärästä riippumatta. Keskimääräinen ratkaisuaika on kuitenkin pysynyt lyhyenä tai jopa hieman lyhentynyt. Ainakin osittain tämä lienee sen ansiota, että dokumentaatiota on parannettu, käytettävyyttä kehitetty, resurssienjakoa ja käyttäjähallintaa automatisoitu eli tukiprosesseja onnistuneesti tehostettu. Viimeisimmän jakson tikettien ratkaisuaikojen mediaani on kasvanut hieman.
Tikettien ratkaisuaikojen jakaumassa on pitkä häntä. Osa tiketeistä jää odottamaan asiakkaan vastausta ja se suljetaan, kun sitä ei saada. Joskus jo ratkaistu ja suljettu vanha tiketti avataan uudelleen uuden ongelman ilmetessä (tämä myös hieman nostaa edellisten raporttien ratkaisuaikoja niiden julkaisun jälkeen). Toki joidenkin tikettien ratkaisu myös aidosti kestää pitempään. Toisaalta jonoissa on myös lähinnä "tiedoksi" olevia asioita. Määrä ja ratkaisuaika eivät täydellisesti kuvaa tehtyä työtä tai saatua palvelua, mutta ratkaisuaikojen mediaani antaa suuntaa ja vähintään trendin. Näytteistämällä tehty tyytyväisyyskysely (pulse) kertoi hyvin korkeasta laadusta siihen asti kun sitä kerättiin. Suora asiakastuki ja käyttödokumentaatio saavat myös järjestelmällisesti kiitosta vuosittain tehdyissä loppukäyttäkyselyissä, mikä kertoo korkeasta laadusta määrän lisäksi.
ServiceDeskin kautta annettavan "normaalin" asiakastuen kautta asiantuntijamme toteuttavat myös laajempia projekteja. Yleensä niihin ryhtyminen edellyttää erillistä rahoitusta, mutta usein pilottihenkisesti ratkotaan tapauksia, joiden odotetaan päätyvän suuremman tutkijajoukon hyödyksi.
Vuodenvaihteen asiakaskyselyn perusteella CSC:n palvelujen yleisarvosana on hieman noussut 8.7→ 8.8 (mikä on edelleen erinomainen) tai NPS (net promoter score) 59 → 61. Tulos on edelleen erinomainen, mutta vuonna 2025 pyrimme nostamaan asiakaskokemuksen paremmalle tasolle. Alustavien analyysien mukaan krittisimmät vastaajat ovat uusia asiakkaita (käyttöhistoria alle vuoden) kun taas pitkään palveluja käyttäneet ovat selvästi tyytyväisempiä. Yksi mahdollinen selitys on palvelujen käytön aloittamisen vaikeus. Asiantuntijapalvelumme ovat tosin juuri tähän panostaneet esim. viikottaisten kahvihetkien kautta, itseopiskelumateriaalien kehittäminen, kaksi kertaa vuodessa järjestetty HPC-ympäristökurssi (joiden lisäksi kaksi tiedealakohtaista ympäristökurssia), useita yliopistovierailuja, CSC Scientific Computing Ambassador -ohjelma, sekä loppukäyttäjäsivuston uusiminen (research.csc.fi) huomioiden eristyisesti aloittelevat käyttäjät. Samaan aikaan palvelujen käytettävyyttä on kehitetty, eli katsomme työpanoksemme kohdistuneen tarpeiden mukaisesti.
Käyttöoppaat (docs.csc.fi)
- Sivustoa käytetään paljon ja positiivista palautetta saamme sekä omilta asiakkailtamme, että muiden laskentakeskusten palvelujen käyttäjiltä.
- Docs päivitykset: 44 (39 2024T3) sisällöntuottajaa, 277 (240 2024T3) päivitystä ja 230 (331 2024T3) editoitua eri sivua (GitHub).
- docs.csc.fi saavutettavuus oli täydet 100% 2025T1
- Docs sivuston sisältöä on kehitetty systemaattisesti.
- Sivukohtaista palautetta annettiin 334 (261)
ja 100 (96)
. Palautetta saamme erityisesti käyttäjähallinnasta: kolme pidetyintä sivua liittyy tunnuksiin. Tällä kertaa neljäntenä oli yllä kuvailtu SSH-avaimien käyttöohje, mikä osaltaan kertoo onnistuneesta ohjeistuksesta. Eniten kritiikkiä tuli tunnusten elinkaarisivusta (
8
9), vaikka se saa käytännössä yhtä paljon kiitosta. Emme osaa tätä suoraan tulkita, tai laatia parannuksia. Toisena (5
, joista 3 ulkomailta) koski tunnuksen luomista ja tämän jälkeen viisi sivua on saanut
3 palautetta. Näiden jälkeen palaute hajaantuu 65 eri sivulle, jolloin parannusten kohdistaminen sen perusteella on hankalaa. Pääviesti on, että sisältö koetaan erittäin hyödylliseksi.
- Sivuston kävijätilasto:
Docs.csc.fi kävijätilastoja 2025T1
Tulosivukategoria | Käyntejä | Poistumisia lukematta muita sivuja | Keskimäärin sivulla vietetty aika | Suorien poistumisten suhde | Latausaika keskimäärin |
computing | 49,114 | 49 % | 0:01:50 | 43 % | 1.16s |
support | 26,407 | 65 % | 0:01:38 | 53 % | 2.4s |
data | 24,861 | 60 % | 0:01:22 | 45 % | 1.94s |
apps | 18,738 | 66 % | 0:01:24 | 65 % | 3.21s |
accounts | 18,294 | 45 % | 0:01:40 | 60 % | 1.79s |
cloud | 16,149 | 54 % | 0:01:27 | 39 % | 1.39s |
pääsivu | 8,936 | 25 % | 0:00:47 | 32 % | 1.02s |
Koulutus (suluissa syys-joulukuu 2024)
- Koulutustapahtumia x (23)
- Kurssipäiviä xx (54)
- Osallistujia x (1134)
- 12 (8) webinaaria/online
- 4 (11) luokkahuonekurssia (mukaanlukien hybridit)
- 3 (4) MOOC
- Kokonaisarvosana 8.37 (8.52)
- Tapahtumiin laskettu vain pääosin KTPO-sopimuksen rahoittamat ACF:n koulutustilaisuudet. Näiden lisäksi CSC kouluttaa paljon osana kilpaillun rahoituksen projektien toimintana yhteistyössä kumppaneiden kanssa. Esim. BioExcel CoE:n osana järjestettiin useita webinaareja ja LUMI tuen ja EuroCC2 projektin puitteissa kansainvälisenä yhteistyönä useita koulutuksia. Esimerkiksi BioExcel CoE ja EuroCC2 yhteistyönä järjestetty Laskennallisen kemian kevätkoulu keräsi osallistujia 8 maasta ja sai yleisarvosanaksi osallistujilta 9.45. Osaltaan hyvät arvosanat johtunevat tehokkaasta ja helppokäyttöisestä Open OnDemandin päälle rakennetusta selainkäyttöliittymästä ja Mahdin GPU-korttien antamasta suorituskyvystä (7 osallistujaa per GPU-kortti!). Koulun tunnelmista voi lukea lisää blogista.
- Viikottainen tunnin loppukäyttäjäkahvihetki on yllä laskettu vain yhdeksi tapahtumaksi, vaikka se pidettiin 13 kertaa. Henkilökohtainen matalan kynnyksen tuki koetaan arvokkaaksi. Kahvihetkeä on käytetty myös itseopiskelu- ja online-kurssien lähitapaamisiin. Näin varmistetaan uusien käyttäjien koulutuksen skaalautuvuus ja laatu. Viikottaista slottia käytetään jo yleisesti erikseen sovittavien tukisessioiden asemesta mikä vähentää ylimääräistä työtä. Tukihetki on tulossa tutkijoille tutuksi: kävijöitä ja kysymyksiä on aiempaa enemmän. Tällä raportointikaudella aktivoitiin kaksi vaativaa ja merkittävää uudistusta tietoturvan parantamiseksi: pakotettu SSH-avaimien käyttö ja vahva tunnistautuminen (MFA). Viikottainen tapaaminen sekä huolella laaditut ohjeet docs.csc.fi -sivustolla tekivät uudistuksista yllättävän sujuvat, vaikka servicedeskiin niistä välillä (25.3.2025-5.6.2025) tuli 173 tukipyyntöä tulikin (kun käyttäjätunnuksia on kuitenkin useita tuhansia).
Tällä välillä Docsin sivua katsottiin 4137 kertaa. Olettaen, että kaikki jotka lähettivät tiketin jossain vaiheessa myös katsoivat docsia (joko ennen tai jälkeen tiketin lähettämisen), voidaan arvioida, että vain n. 4 % käyttäjistä tarvitsi docs-ohjeiden lisäksi henkilökohtaista tukea ServiceDeskistä.
SSH-sivujen katselukerrat kasvoivat moninkertaisiksi verrattuna vastaavaan reilun kahden kuukauden pituiseen ajanjaksoon ennen 25.3.2025:
Setting up SSH keys: +4137 unique pageviews, +1103 %
SSH client on macOS and Linux: +1284 unique pageviews, +435 %
SSH client on Windows: +1172 unique pageviews, +289 %
- CSC:n laskentaympäristön itseopiskelumateriaalit ovat tarjolla eLena oppimisympäristössä ilmaisen kirjautumisen kautta tai täysin vapaasti suoraan Githubin kautta. Materiaaleja käytetään ahkerasti: viikottaiset kävijämäärät ovat nousseet 200 - 350 vierailijaan viikossa, sekä kurssien aikana piikinomaisesti selvästi runsaammin. Materiaalia linkitetään myös ahkerasti tukipyyntöjemme vastauksiin, mikä mahdollistaa tehokkaasti niiden ratkaisun kontekstoimisen sekä asiakkaan ymmärryksen ja kompetenssien kasvamisen. Materiaalien upottamista yliopistojen koulutusohjelmiin on kehitetty OAMK:in kanssa ja nyt sitä (ja muita vastaavia kurssimateriaaleja) ollaan integroimassa Helsingin yliopiston opintosuunnitelmaan.
- CSC:n valmentama kuudesta Helsingin yliopiston opiskelijasta koostuva Student Cluster Competition joukkue Lumikko valmistautui kesäkuussa ISC'25-konferenssin yhteydessä järjestettävään pääkilpailuun. Osana valmennusta Team Lumikko osallistui huhtikuussa kilpailun virtuaaliversioon. CSC valmentaa joukkuetta tiiviissä yhteistyössä Aallon vastaavan joukkueen kanssa.
- Aallon, Helsingin, Jyväskylän, Oulun ja Tampereen yliopistojen kanssa käynnistetään suurteholaskentaan liittyvää koulutusyhteistyötä.
- Mahdin ja Puhdin toimittaja Evidenin kanssa sovittiin kahden kandivaiheen opiskelijan stipendeistä CSC:n HPC-kesäkouluun.
- Koulutustapahtumien lisäksi asiantuntijamme ovat osallistuneet aktiivisesti eri verkostojen tapahtumiin, joissa CSC:n palveluja on esitelty sekä akateemiseen tutkimukseen että yrityksille.
Muuta
- Kolme hakemusta Suomen Akatemian HPC-hakuun jätettiin yhteistyössä tutkimusryhmien kanssa.
- Uutta:
- Scientific computing Ambassador ohjelma pyrkii tehostamaan tietoisuutta CSC:n palveluista ja tukemaan niiden käyttöä yhteistyönä yliopistojen paikallisten asiantuntijoiden kanssa. Ohjelman julkinen kuvaus: https://wiki.eduuni.fi/x/g4z9I
- Aitta-kehitystyö edistyy
- Research.csc.fi loppukäyttäjäsivuston päivitys valmistui ja uusi sivusto julkaistiin suunnitelman mukaan. Ensimmäisenä jatkokehitysprojektina julkaistiin koulutusportfolio, joka pyrkii helpottamaan CSC:n koulutustarjonnan kokonaisuuden hahmottamista ja kurssien sisällyttämisen helpottamista omaan tutkintoon tai uusien kokonaisuuksien omaksumiseen.
- Päivityksiä ohjelmistoasennuksiin: PyTorch 2.5., JAX 0.4.30 (Puhti, Mahti, LUMI).
- Lisäykset 1.1.-30.4.2025:
- JAX 0.4.38 (Puhti, Mahti, LUMI) sekä JAX 0.5.0 (Puhti, Mahti)
- r-env päivitetty versioon 4.4.2 Puhdissa
- r-env (R 4.4.2, RStudio) asennettu myös ensimmäistä kertaa Mahti-supertietokoneelle ja integroitu osaksi Mahdin web-käyttöliittymää
- TensorFlow päivitetty versioon 2.18.0 Puhdissa ja Mahdissa
- PyTorch 2.6.0 asennettu Puhdissa ja Mahdissa
- Alphafold3 Mahtiin
- Lisäykset 1.1.-30.4.2025:
- Päivityksiä tukimateriaaleihin CSC Docsissa: lisätietoja suurten kielimallien kouluttamiseen ja käyttöön, lisäyksiä RStudio-dokumentaatioon.
- Ensimmäinen High Performance R-kurssi pidettiin.
- Mahdin ja Puhdin toimittaja Evidenin kanssa sovittiin kahden kandivaiheen opiskelijan stipendeistä CSC:n HPC-kesäkouluun.
- Tulossa:
- LUMI-käytön aloitusopas
- Valmistelut ja niistä tiedottaminen liittyen tulevaan Roihu-superkoneeseen on käynnistynyt
- Loppukäyttäjäviestintäohje CSC:n asiantuntijoille on valmistumassa
- Asiantuntijatuen tuotteistaminen työn johtamisen ja siitä viestimisen tehostamiseen on valmistumassa
Tarkastelujakso 1.1.-30.4.2025 (T1 2025)
Yleisesti
- Uudet työkalut Puhtiin:
- HeLI-OTS 2.0 (kielentunnistus)
- openSMILE (äänitiedostojen käsittely)
- enchant + Voikko (suomen- ja ruotsinkielinenoikoluku)
- Uudet tutoriaalit
- OpenSmile ja FFmpeg
- Lemmatisointi
Käyttäjäluvut
Pääportaali (www.kielipankki.fi)
- Awstats: uniikkeja vierailijoita keskimäärin 17007 kuukaudessa (+91% verrattuna 1.1.-30.4.2025)
- Saatavuus 99.999%
Hakupalvelu Korp (kielipankki.fi/korp)
Palvelu siirrettiin helmikuussa 2024 uudelle alustalle, jolla on käytössä nopeampi tallennustila. Aluksi vanhalle palvelimelle jäi kuitenkin aineistojen lataukseen käytetty palvelu https://korp.csc.fi/download/. Näin ollen tilastot eivät ole alkuvuoden osalta vertailukelpoisia, sillä liikenne on jakautunut kahdelle palvelimelle. Tietosuojasyistä kummankin uniikit käyttäjät lasketaan erikseen. Kuvaajassa on esitetty erikseen sekä uuden että vanhan palvelimen käyttäjät. Tällöin jotkin käyttäjät ovat todennäköisesti mukana sekä vanhan että uuden palvelimen pylväissä.
- Awstats: uniikkeja vierailijoita keskimäärin 1804 kuukaudessa (-27% verrattuna ajanjaksoon 1.1.-30.4.2024)
- Saatavuus: 99.994%
Lähteet: awstats, CSC:n OpsView
SIIRRETTY MUIDEN KOHTIEN ALLE, EI RAPORTOIDA ERIKSEEN
SIIRRETTY MUIDEN KOHTIEN ALLE, EI RAPORTOIDA ERIKSEEN
Tarkastelujakso 1.1.-30.4.2025
Raportointi on muutettu sisältämään tilastoja vuosista 2022-2023 lähtien. Näitä vanhemmat luvut on poistettu raporteista.
Uusien ominaisuuksien kehitys:
- Beta-versio custom imagesta julkaistu, tuotantoon kesällä tai syksyllä 2025.
- Käyttöliittymän ja käyttökokemuksen parannuksia.
- Uusien suoritusympäristöjen tukeminen ja mahdollistaminen Noppe alustalla suoritettavaksi:
- QA-ympäristö: Linux CLI ja VS Code Server. Julkaisu syksyllä 2025.
- Tuotanto: Introduction to using large language models (LLMs) on AI inference platform Aitta -kurssin ympäristö.
Tulossa:
- Keskitytään parantamaan olemassa olevaa toiminnallisuutta, parannetaan image builderia palautteen perusteella.
- Custom image tuotantoversion ja uusien oppimisympäristöjen (Linux ja VS Code Server) julkaisu.
Aktiiviset käyttäjät kvartaalettain ja käyttäjäryhmittäin
2023-Q1 | 2023-Q2 | 2023-Q3 | 2023-Q4 | 2024-Q1 | 2024-Q2 | 2024-Q3 | 2024-Q4 | 2025-Q1 | |
Yliopistot | 718 | 663 | 618 | 776 | 929 | 642 | 532 | 632 | 970 |
Ammattikorkeakoulut | 49 | 39 | 48 | 112 | 42 | 21 | 38 | 70 | 51 |
Tutkimuslaitokset | 6 | 8 | 17 | 10 | 29* | 35* | 47* | 60* | 23 |
Kuukausittaiset Noppe laskentaympäristön käynnistykset
Kuukausittaiset aktiivisten käyttäjien määrät Noppe ympäristössä
Tarkastelujakso 1.1.-30.4.2025
Paituli käyttötilastot:
1.1.2025 - 30.4.2025
- STAC-rajapinnan käytössä näkyy merkittävästi yksi UEF-käyttäjä, joka teki yksin yli 2 miljoona pyyntöä.
- Saatavuus 99.99%.
Uutta:
- Paituli:
- Paituli uuden käyttöliittymän suunnittelu
- Metax päivitysskriptien muutos versioon 3
- Paituli: GeoServerin asetusten arviointi ulkopuolisen konsultin kanssa ja versiopäivitys
- Paituli: STAC päivitysskriptien kehittäminen helpommin ylläpidettäväksi
- HPC:
- Puhti versiopäivitykset: OpenDroneMap, lastools, Zonation
- Puhti: Metsäkeskuksen latvusmallin päivityksen automatisointi
- LUMI: graafiset GIS-työkalut saatavilla LUMI web käyttöliittymän kautta: geoconda Jupyter, QGIS, SagaGIS
- ArcGIS
- ArcGIS: lisenssimanageriin 2025 lisenssit
- ArcGIS lisenssien muutoksiin liittyvä tiedotus korkeakouluille
- Koulutus
- Spatial analysis with Python, itse-opiskelukurssi Noppessa
- Työpaja "STAC how to find and use spatiotemporal data easily?" 12.3.2025
- Geospatial Challenge Camp mentorointi
- Iso päivitys "zonal statistics" Puhti esimerkkiin
Tulossa:
- Paituli: uuden käyttöliittymän koodaus, tavoitteena 2025 loppuvuosi
- Paituli: laaja aineistopäivitys: Ilmatieteen laitoksen, MML:n, Tilastokeskusken, Digi- ja väestöviraston ja Väyläviraston aineistojen osalta
- Paituli: aineistokuvausten täydentäminen Metaxissa: spatiaalinen ulottuvuus, tiedostoformaatit ja rajapintojen linkit
- Puhti: SYKE aineistojen päivitysskriptin uudelleenkirjoitus
- Puhti: MML:n automaattisesti luokitettujen laserkeilausaineistojen lisäys
- Puhti: uusi geoconda asennus
- LUMI webinarin valmistelut
- Geocomputing kurssin valmistelut
- Paitulin esitys ELY-keskusten paikkatietopäivässä
- CSC:n paikkatietopalvelujen esitys GEANT Earth Observation webinaarissa
Tarkastelujakso 1.1.-30.4.2025
- Asiakastunnusten tuen (CAM) tiketit: 1221 tikettiä kaiken kaikkiaan (edellinen kausi 1748)
- Muutos edelliseen: Email bounce ilmoitukset on automatisoitu
- Muuten tikettimäärä jatkuu suurena (koko vuoden tikettimäärät 2019: 3402, 2020: 3723, 2021: 5232, 2022: 4785, 2023: 5110, 2024: 7277)
- LUMI-asiakastunnustuessa 312 tikettiä (edellinen kausi 280 tikettiä)
- Tieteellisten resurssien jaon (RJR) hakemukset:
- Hakemuksia 1226 (edellinen kausi 980), joista Small-luokan hakemuksia 777 (edellinen kausi 632), Medium-hakemuksia 325 (edellinen kausi 259) ja Large-hakemuksia 108 (edellinen kausi 83)
- Haettujen resurssien määrä 1 275 499 923 BU, myönnettyjen resurssien määrä 810 021 975 BU
- Opiskelijaprojekteja avattiin raportointikaude 148 kpl ja kurssiprojekteja 47
- Opiskelija- ja kurssiprojektit tuotu uusina projektityyppeinä tukemaan mm. korkeakoulujen kurssitoimintaa, sekä opiskelijoiden toimimista PI-roolissa kurssiprojektissa, jossa tehdään esim. harjoitustöitä tai opinnäytteitä
- RJR:lle on kehitetty uusi joustavampi ja automatisoidumpi työkalu resurssihakemusten käsittelyyn, jotta RJR-prosessi kykenee paremmin vastaamaan hakemusmäärän kasvuun. Tilastonumerot tulevat suoraan ko. työkalun automaatioista.
Customer Account Management tikettimäärät 2023-2025
Resurssienhallintaprosessin tikettimäärät 2023-2025
Tarkastelujakso 1.1.-30.4.2025
Palvelun saatavuus
- AAI-proxy (user-auth.csc.fi), 99.99%
- External user management (IdM), 97.50%
Käyttäjämäärät
- Aktiiviset käyttäjätunnukset (sis. tekniset tunnukset, koulutustunnukset, admin-tunnukset ja CSC:n henkilökunnan tunnukset) sekä aktiiviset akateemiset laskentaprojektit:
Kausi | Tunnukset | Projektit |
---|---|---|
1/2021 | 5722 | 2614 |
2/2021 | 6228 | 2944 |
3/2021 | 6702 | 3160 |
1/2022 | 6910 | 3345 |
2/2022 | 7077 | 3315 |
3/2022 | 8302 | 3482 |
1/2023 | 8663 | 3748 |
2/2023 | 9426 | 3944 |
3/2023 | 10754 | 4301 |
1/2024 | 11848 | 4568 |
2/2024 | 12582 | 4610 |
3/2024 | 13721 | 5188 |
1/2025 | 15362 | 7470 |
- Muita huomioita
- Poimintoja tunnuksista tyypeittäin: kansainvälisiä tutkimuskäyttäjiä 613 (ed. kausi 613), kaupallisia käyttäjiä 330 (ed. kausi 333), tutkimuslaitoskäyttäjiä 769 (ed. kausi 764), kansainvälisiä Lumi-käyttäjiä 3565 (ed. kausi 3074) ja opiskelijatunnuksia 3807 (ed. kausi 3090).
- Poimintoja projekteista tyypeittäin: kaupallinen käyttö 251 (ed. kausi 242), suomalainen Lumi-käyttö 432 (ed. kausi 384) ja kansainvälinen Lumi-käyttö 820 (ed. kausi 862) projektia
- Datat poimittu viikkoraportista 2025-05-05
Palvelukohtaiset käyttäjämäärät postilistojen kautta, toukokuu 2025:
- All-csc-users 14767 (edellinen kausi: 13252)
- Compute-server-users 6034 (edellinen kausi: 5415)
- Puhti-users 5887 (edellinen kausi: 5251)
- Mahti-users 3092 (edellinen kausi: 2567)
- Pouta-users 2793 (edellinen kausi: 2406)
- ePouta-users 219 (edellinen kausi: 210)
- Rahti-users 1497 (edellinen kausi: 1163)
- Allas-users 4775 (edellinen kausi: 4296)
- Pukki-users 399 (edellinen kausi: 204)
IdM Done & Roadmap
- Done:
- Implement Self-service account re-activation (haka/virtu federation users)
- Prototype for the improved key-based authentication to computing services
- Self service contract management MVP
- Digital Preservation Service agreement management
- Roadmap:
- Major IdM version upgrade
- Automatic failover for LDAP servers
- Multi-factor authentication in CSC’s Services for Research
- Billing unit renewal
Tarkastelujakso 1.1.-30.4.2025
Palvelun saatavuus
- Rahti (ko. alustalla ajettava MyCSC), Q1/2025 100%
Käyttö
- https://my.csc.fi/reports
- These reports show quite stabilised usage for key MyCSC functionalities (for example, new CSC resource application)
MyCSC Done & Roadmap
MyCSC is actively developed in CSC, in an Agile portal development team. Team also develops and supports CSC Design System and CSC Statistics service (Reppu) API.
MyCSC, Done
- Various customer organization admin role management and University service management adjustments
- Design of CSC billing unit renewal functionality
- Initial setup of MyCSC open source version build environment
- UX redesign for some of MyCSC components
MyCSC, Roadmap H1/2025
- Identity vetting renewal
- CSC billing unit renewal, new production views and UIs
- Participation to some international collaboration projects (EuroHPC JU Federation Call, EOSC node)
- No labels