Vuoden 2026 Q1:n ajankohtaiskatsaus on julkaistu 8.7.2026.
Seuraava ajankohtaiskatsaus julkaistaan syys-lokakuun vaihteessa 2026.
Ajankohtaista opiskelun ja opetuksen tuen palveluissa
Opiskelun ja opetuksen tuen palvelut ja tietovirrat visualisoituna
- Opiskelun ja opetuksen tuen palvelut ja tietovirrat -kuvio
- KOOTuki-ryhmän toimeksiannosta toteutettava päivitetty nyky- ja tavoitetilakuvaus opiskelun ja opetuksen tuen palveluista ja tietovirroista löytyy Eduunin Koulutus- ja opetusyhteistyö -sivustolta https://wiki.eduuni.fi/x/ECGPIw . Siinä on huomioitu mm. KOTI-hanke ja Virta-opintotietopalvelun korvaaminen uudella palvelukokonaisuudella,
Tiedonkeruut
- Uraseurannat
- Virta-opintotietopalvelusta on tehty poiminta AMK- ja YO-uraseurantojen kohdejoukosta 4/2026
- kohdejoukko on ollut korkeakouluilla tarkastettavana ja kuitattavana sivulla Pohja-aineisto uraseurantaa varten 2026, tietojen tarkastaminen
- Virta-tiimi käy annetut huomiot läpi ja toimittaa kohdejoukon Arvo-tiimille 6/2026
- AMK- ja YO-uraseurantaverkostoissa on käyty läpi tiedonkeruulomakkeelle tulevat muutokset
- YO-uraseurannan tiedonkeruulomakkeen muutos käynnissä Arvo-tiimissä.
- AMK- ja YO-uraseurantaverkostot hyväksyvät tiedonkeruulomakkeet 6/2026
- YO-uraseuranta käynnistyy 1.10.2026, AMK-uraseuranta 7.10.2026
- Tukiklinikka Arvon vastuukäyttäjille tiedonkeruun personoinnista järjestetään 6/2026, lisätietoja: Arvon tukiklinikka
- Virta-opintotietopalvelusta on tehty poiminta AMK- ja YO-uraseurantojen kohdejoukosta 4/2026
- Kandipalaute ja AVOP
- Arvolla kerättyjen datojen säilyttämistä ja luovuttamista Fairdata-palvelussa suunnitellaan AVOP-yhteyshenkilökokouksissa. Sekä AVOP- että kandipalauteyhteyshenkilökokouksissa 3/2026 pidettiin demo Arvo-datojen säilytyksestä IDA-palvelussa.
Arvon kehittäminen
- Lisäpalveluna tarjottavaan Arvo-API v. 2.0 rajapintaan on lisätty opiskeluoikeudet rajapinta. Arvo-tiimissa kartoitetaan, milloin Arvo-API:a käyttivillä korkeakouluilla on mahdollisuuksia siirtyä käyttämään uusinta rajapintaversiota Arvo-API v. 2.0. Korkeakouluilla nykyisin käytössä olevaa Arvo-API v 1.0 alasajoa suunnitellaan vuoden 2027 tiekartalle. Arvo-API v. 2.0 teknisesti kehittyneempi kuin v. 1.0.
Muuta ajankohtaista Arvo-palvelusta
- Arvo-palvelu täyttää 10 vuotta! Lue lisää: https://csc.fi/uutinen/10-vuotta-vertailtavaa-tietoa-suomalaiselle-koulutuskentalle/
- Ajankohtaista tietoa Arvo-palvelun huoltokatkoista löytyy täältä: Huoltokatkot
- Ajankohtaista Arvosta: Uutiskirje 6-2026 (julkaisu kesäkuussa 2026)
- EMREXin toiminta on ollut vakaata, korkeakouluista tulevien tukipyyntöjen määrä on vähäinen.
- EMREX-palvelun huoltokatkot ovat pidetty normaalisyklin mukaan tuotannossa ja testissä
- EMREX-palvelussa on kesäkuussa aloittanut uusi palvelupäällikkö Suvi Hokkanen/CSC ja kehittäjä Jorma Stenman/Gofore.
- CSC:llä on tehty alustava suunnitelma Emrexin versioidun rajapinnan käyttöönotosta. Se mahdollistaisi rinnakkaisten rajapintaversioiden käytön ja vähentäisi riippuuvuuksia eri osapuolten aikatauluista. Uudistuksen toteutuskustannus olisi kuitenkin varsin iso, joten asian selvittäminen jatkuu.
- EMREXin vuosikokous, Annual Assembly, pidettiin 8.6.2026. Aiheina olivat mm. EMREX 2.0, ELMO 2.1.2 tietomallin käyttöönotto, vuoden 2025 saavutukset sekä vuoden 2026 suunnitelmat. Lisätietoja täältä https://wiki.eduuni.fi/x/5oW9L.
- EMREX-uutiskirjeet löytyvät wikistä: https://wiki.eduuni.fi/x/mqZqJ
- EMREX-Info-postilistalle liittymisen ohje, https://wiki.eduuni.fi/x/mqZqJ
EXAM-järjestelmän UI/UX-projekti
Konsortiolla on käynnissä EXAM-järjestelmän käyttöliittymäpäivitykseen liittyvän projekti. Projekti on kaksiosainen, joista suunnitteluosuus sijoittuu keväälle ja käytännön toteutus syksylle.
- Suunnitteluvaihe koostuu kehityskohteiden tunnistamisesta, ratkaisuehdotusten luonnostelusta sekä ehdotusten validoinnista. Kehityskohteiden tunnistamisessa pohjatietona on käytetty opettajilta kerättyä käyttäjäpalautetta ja luonnostelu- sekä validointivaiheessa taas osallistettu järjestelmän pääkäyttäjiä sekä kehittäjiä.
- Suunnitteluvaiheen jälkeen siirrytään käytännön toteutukseen.
Kartoitus korkeakoulujen videovalvontakäytänteistä
Konsortio toteutti kyselyn jäsenkorkeakouluille huhtikuussa. Kyselyssä haluttiin muodostaa kokonaiskuva korkeakouluissa olevista erilaisista käytänteistä ja tunnistaa yhtenevät kohdat, joista mahdollisesti voitaisiin laatia yhteisiä suosituksia ja suosituksia. Konsortiossa on myös käyty keskustelua tekoälyn hyödyntämisestä valvontamateriaalin läpikäymisessä. Kyselyssä kartoitettiin korkeakoulujen tarpeita ja toiveita pohjatiedoksi tälle keskustelulle.
LTI-projekti (Learning Tools Interoperability)
- LTI-projektin tekninen pilotointi on alkanut sen suunnitteluvaiheella. Pilotointi toteutetaan kesän aikana, jonka jälkeen lähdetään tekemään jatkokehitysmäärittelyä. Pilotoinnissa ovat mukana Hämeen ammattikorkeakoulu (HAMK) sekä LAB-ammattikorkeakoulu ja LUT-yliopisto.
- LTI (Learning Tools Interoperability) on standardimääritys, joka mahdollistaa erilaisten oppimistehtävien sisältöjen jakamisen ja hyödyntämisen oppimisjärjestelmien välillä.
- Projektissa toteutetaan LTI-tuki EXAM-järjestelmään, mikä taas mahdollistaa esimerkiksi Moodle-tentin tai tehtävän suorittamisen osana EXAM-tenttiä.
- LTI-projektin etenemisestä on mahdollista kuulla uunituoreita tietoja kesäkuun Pedaforumissa 2.-3.6.2026
Konsortion syksyn läpipäivät Rovaniemellä 19.-20.8.
- Konsortio tapaa kaksi kertaa vuodessa lähipäivien merkeissä ja syksyn päivien valmistelut ovat käynnissä. Tapaaminen tullaan järjestämään Rovaniemellä Lapin korkeakoulujen kutsusta.
Ajankohtaista
- Högskolan på Åland on ottanut OILI-palvelun käyttöönsä ja avannut OILI-ilmoittautumiset jatkaville opiskelijoille toukokuussa 2026.
- OILIn hallintakäyttöliittymään on tehty parannuksia ja korjauksia ja myös OILIn lokitusta on kehitetty ja parannettu.
Kehittämisen ajankohtaiset
- OPH:n rajapintauudistus etenee ja OILIssa päästään näillä näkymin aloittamaan testaukset uuden rajapinnan osalta kesän aikana
- Yhden opiskeluoikeuden säännöksen (YOS) osalta lainsäädäntö hyväksyttiin eduskunnassa 15.4.2026
OILIin ei tule erillistä YOS-käsittelyä, vaan kaikki jatkavia koskevat tiedot saadaan VIRTAsta kuten tähänkin asti.
- YOS-muutokset huomioidaan ohjeistuksissa sekä OILIssa että korkeakoulujen omissa ilmoittautumisohjeissa.
- OILI-palvelun edustaja on mukana OPH:n YOS-ydintiimissä.
- OILIssa kehitetään automaatiotestausta ja kehittämistyö edennyt keväällä suunnitelman mukaisesti.
Kesän ruuhkahuippu ilmoittautumisissa lähestyy
- OILIssa on valmistauduttu kesän lukuvuosi-ilmoittautumisten ruuhkahuippuun ja mm. korjattu tiedossa olevia bugeja. Palvelussa tehdään eniten ilmoittautumisia heinä-elokuussa. Näinä kuukausina ilmoittautumisia tehdään jopa 70 000 - 80 000 kuukaudessa.
- OILI-tiimi päivystää kesän loma-aikoina osin sijaisjärjestelyin, mutta kuitenkin niin, että tiimi on tavoitettavissa koko kesän ajan osoitteesta oili@csc.fi
- Yleiset ongelmatilanteet -sivu korkeakoulujen virkailijoiden tueksi: https://wiki.eduuni.fi/x/4674Ag
Ristiinopiskelupalvelun kehittäminen yhteistyössä korkeakoulujen, Funidatan ja Peppi-konsortion kanssa etenee
- Tiiviin opetussuunnitelmatasoisen ristiinopiskelun kehittäminen määrittelytyötä on edistetty Ripan muutoshallinta- ja kehittämisryhmässä sekä Ripan Peppi-Sisu yhteentoimivuuden ryhmässä. Ajankohtaisina asioina on käsitelty molemmissa ryhmissä luonnostilaisten opintojaksojen siirtämistä Ripan läpi sekä työstetty siihen liittyviä vaatimusmäärittelyä ja rajauksia. Lisäksi on edistetty erityyppisten opetusyhteistyöverkostojen luokittelua sekä keskusteltu kotikorkeakoulun opiskeluoikeuteen liittyvien muutosten vaikutuksista kohdekorkeakouluissa tapahtuvaan opiskeluun ja siihen liittyviin käytänteisiin korkeakouluissa. Ristiinopiskeluna suoritettavien opintokokonaisuuksien arviointiin liittyvistä kysymyksistä on toteutettu kysely ja sen tuotoksia on käsitelty työryhmissä ja Ripan webinaarissa. Asiakokonaisuuksia on käsitelty myös korkeakoulujen verkostoyhteyshenkilöiden kokouksissa. Määrittelytyössä käsiteltyjen asiakokonaisuuksiin liittyviä yksityiskohtia voi seurata tästä taulukosta: https://wiki.eduuni.fi/x/ZoZMKg
Muuta ajankohtaista
- Ristiinopiskelupalvelun ohjausryhmän kokouksessa 17.4.2026 käsiteltiin tilannekatsaus, Ripan tiiviin opetussuunnitelmatason kehittämisen ajankohtaiset, Ripan ja Digivision yhteistyön tilannetta ja käytiin alustavaa keskustelua Digivision yleiskokouksen laajentuvasta roolista. Todettiin myös, että Ristiinopiskelupalvelun ohjausryhmän toimikausi on nyt päättymässä ja pyydettiin ohjausryhmässä edustettuja verkostoja nimeämään ohjausryhmän jäsenet seuraavalle kaksivuotiselle toimikaudelle 8/2026 - 7/2028. Kokouksen muistio löytyy täältä: https://wiki.eduuni.fi/x/UIMgL. Kesän viimeinen ohjausryhmän kokous pidetään 12.6.2026
- Korkeakoulujen opetusyhteistyön verkostoyhteyshenkilöiden ryhmä kokoontui työpajapäivään Tampereella 22.5.2026. TAMK tarjosi työpajapäivälle tilat. Työpajassa käsiteltiin mm. tulevaisuuden vaatimuksia opetussuunnitelmatyölle, Opin.fi:n OKM-rahoitteisia verkostoja, toimivia käytänteitä opetusyhteistyöverkostoissa sekä opintokokonaisuuksien suorittamiseen ristiinopiskeluna liittyviä kysymyksiä. Päivän ohjelmaan ja esityksiin sekä työpajojen tuotoksiin voi tutustua täältä: https://wiki.eduuni.fi/x/z4u2Jw. Verkostoyhteyshenkilöiden ryhmän toimintaan voi tutustua Eduunissa https://wiki.eduuni.fi/x/16wLGw
Ristiinopiskelupalvelu kesälomakaudella 2026
Ristiinopiskelupalvelun teknisessä tuessa on kesätauko 29.6. - 19.7.2026 välisenä aikana. Kesätauon aikana ei tehdä muutoksia palveluun ja käsitellään pääsäntöisesti vain vakavat käyttöä estävät tuotantopalvelun ongelma- ja häiriötilanteet.
Kesälomakauden toimintaohjeet korkeakouluille ongelma- ja häiriötilanteisiin löytyvät Eduunin wikistä https://wiki.eduuni.fi/x/1_chFg
- Kevään 2026 valintakokeet järjestetiin aikavälillä 5.5.-5.6.2026
- Kokeet ovat sujuneet hyvin.
- Lisätietoja valintakokeista: https://yliopistovalinnat.fi/valintakokeet
- Palautekyselyt valintakokeista toteutetaan kesän aikana.
- Tänä vuonna lähetetään erilliset kyselyt yliopistojen hallinnolle sekä kokeiden laatijoille.
- Lisätietoja Vallu-valintakoepalvelun käytöstä https://wiki.eduuni.fi/x/HmDbJ
Raportteja on päivitetty vuosikellon mukaisesti. Ajantasainen tieto viimeisimmistä päivityksistä löytyy päivityslokista.
Haku- ja valintatietojen päivitysaikataulun näet täältä.
Opiskeluoikeuksien tilakoodimuutokset (Yhden opiskeluoikeuden säädös)
- Yhden opiskeluoikeuden säädöksen käyttöönottoa on valmisteltu yhdessä OPH:n, korkeakoulujen ja sidosryhmien kanssa. Uusi opiskeluoikeuden tila 7 = päättynyt yhden opiskeluoikeuden säännöksen johdosta valmistellaan käyttöön otettavaksi 1.8.2026 alkaen.
- Korkeakouluja on ohjeistettu tarkistamaan, että tilassa 5 = (luopunut/pysyvästi päättynyt) ei ole opiskeluoikeuksia, jotka voidaan vielä palauttaa aktiiviseksi. Tarvittavat korjaukset tulee tehdä ennen uuden säädöksen voimaantuloa.
- Opiskeluoikeuden tilakoodiston muutoksiin liittyviä uusia puutetarkistuksia valmistellaan.
- Syksyllä jatketaan korkeakoulujen tukemista yhden opiskeluoikeuden säädökseen liittyvien käytäntöihin, ohjeistuksiin ja puutetarkistuksiin liittyen.
Tietojen laatu ja puutetarkistukset
- VIRTA-tietojen laadun kehittämistä on jatkettu yhteistyössä korkeakoulujen kanssa. Puutetarkistusten selitteitä on selkeytetty ja tarkistuskokonaisuutta arvioitu käyttäjien näkökulmasta.
- Korkeakouluja on edelleen muistutettu huolehtimaan järjestelmäpäivitysten jälkeisistä tarkistuksista ennen ensimmäisiä VIRTA-siirtoja.
Opettajakelpoisuus- ja opettajatiedot
- Korkeakouluja pyydettiin täydentämään opetettavien aineiden pätevyystietoja ennen kevään tiedonkeruita niiltä osin, joissa VIRTA-tiedoissa on ollut puutteita.
- Opettajakelpoisuuksiin liittyvä työpaja siirrettiin syksyyn 2026. Työpajassa on tarkoitus käsitellä muun muassa ainekelpoisuuksien automatisointia ja muita korkeakoulujen hyviä käytäntöjä.
VIRTA-uudistus, KOTI-hanke ja Digivisio
- KOTI-hankkeen aikataulu tarkentui: uuden kokonaisuuden tuotantokäyttöön siirtyminen siirtyi vuoteen 2028 ja VIRTA-palvelun alasajo tapahtuu vuoden 2029 ensimmäisellä puoliskolla.
- VIRTA-tiimi on tehnyt yhteistyötä KOTI-hankkeen, Digivision ja tulevan raportointipalvelun kanssa erityisesti tietomallien, raportoinnin ja siirtymävaiheen valmisteluiden osalta.
- VIRTA-tiimi jatkaa palvelun elinkaaren jatkamiseen liittyvää kehitystyötä sekä valmistautumista KOTI-uudistuksen myöhempiin vaiheisiin.
Tiedonhyödyntäjät ja rajapinnat
- OPH:n ODW-yhteyden korvaaminen Ovara/Lampi-rajapinnalla eteni, ja ensimmäiset aineistopoiminnat saatiin tuotettua, automatisointityö jatkuu.
- Yhteistyötä tiedonhyödyntäjien kanssa on tehty ja jatketaan muun muassa yhden opiskeluoikeuden säädöksen vaikutuksiin liittyen.
Ajankohtaista verkostoissa, hankkeissa ja yhteistyössä
KOTI-hankkeen ohjausryhmässä tehtiin päätös alkuperäisen aikataulun muuttamisesta siten, että VIRTA-opintotietopalvelu korvataan uudella ratkaisukokonaisuudella vuoden 2028 loppuun mennessä. Kaikkien toimijoiden osalta käyttöönotot tulee olla tehtynä Q2/2028 ja siirtyminen tuotantokäyttöön tapahtuu vaiheittain Q3-Q4/2028. Tämä mahdollistaisi nykyisen VIRTA-opintotietopalvelun alasajon viimeistään Q2/2029 loppuun mennessä. Aikataulun muutoksesta tarkemmin: Liite Hankkeen muutosvaikutusten kartoituksen pohjalta tarkennettiin suunniteltua toimintamallia ja vaatimuksia. Tuloksia esiteltiin hankkeen yleisessä webinaarissa, joka järjestettiin 24.4.2026: https://wiki.eduuni.fi/x/WTYAKw Hankkeen aikataulun siirrettyä myös sellaisten kokonaisuuksien määrittelyt, jotka eivät vaikuta ratkaisujen toteutukseen siirrettiin eteenpäin. Parhaillaan työstettävänä ovat kaikkia osapuolia koskevat palveluhallinnanvaatimukset ja kuvaukset. Elokuusta alkaen työstetään kokonaisuuden hallintamalli. Hankkeen juridiikkajaos kokoontui kaksi kertaa. Viimeisimmässä kokouksessa käsiteltiin yhdessä HEHFin ja Digivision edustajien kanssa korkeakoulusektorin tietoalustan asemaa kokonaisuudessa sekä yhteisrekisterinpitäjyyttä. Pöytäkirja julkistetaan viikolla 23
OKM:n raportointi- ja erillistietopoimintapalvelun projektissa vuoden toisella kvartaalilla on aloittanut uusi projektipäällikkö Suvi Hokkanen ja teknisenä projektipäällikkönä toimii Jorma Korkiakoski. Projektin suunnittelua on jatkettu ja tavoitteita syksylle 2026 asetettu.
Projektin suunnitteluvaiheeseen liittyvä tiedonkeruiden ja poimintojen nykyisen tekniikan kartoitustyö jatkuu edelleen. Kartoituksessa käydään läpi poimintalogiikat, tekniikan ja tulostiedostojen sisällöt. Kartoitustyötä tehdään yhteistyössä Virta-opintotietopalvelun kanssa. Projektin muita mahdollisia yhteistyömahdollisuuksia selvitetään paraikaa. Projektissa tehdään lisäksi arkkitehtuurievaluointia esimerkiksi konversiotyökalujen ja tietovirtojen osalta. Projektisuunnitelman tarkentamista jatketaan mm. edellämainitut asiat huomioiden.
Kooste hankkeen käynnissä olevasta työstä: https://wiki.eduuni.fi/x/xM0ID Muutosfoorumit korkeakouluille: https://wiki.eduuni.fi/x/NLqLI
KOOTuki Huhti-toukokuu Syksyn kokousaikataulu on sovittu ja aikataulutetut kokoukset löytyvät täältä: https://wiki.eduuni.fi/x/7AeDK Synergiaryhmä Huhti-toukokuu Syksyn kokousaikataulu on sovittu ja aikataulutetut kokoukset löytyvät täältä: https://wiki.eduuni.fi/x/0gDqAg
Ajankohtaiset nostot menneistä tapahtumista
Ajankohtaiset nostot tulevista asioista
OPI-viitearkkitehtuurin koodinointiin oma pienryhmä KOOTuen 3.4. kokouksessa päätettiin, että Synergiaryhmän alle perustetaan oma pienryhmä OPI-viitearkkitehtuurin koordinointiin. Pienryhmän tehtävänä on tukea ja valmistella KOOTuen ja Synergiaryhmän hallintamallin mukaisten tehtävien toteuttamista sekä valmistella tilannekuvaa ja tiekarttaa Digivision yleiskokoukseen KOOTuen ohjauksessa. OPI-viitearkkitehtuurin pienryhmän puheenjohtajana toimii Erja Widgrén-Sallinen (UEF) ja jäseniä on monipuolisesti ammattikorkeakouluista sekä yliopistoista, molemmat opintotietojärjestelmät huomioiden. Pienryhmässä toimivat Widgrén-Sallisen lisäksi Päivi Aho (Laurea), Sofia Eskola (Metropolia amk), Vilho Kolehmainen (CSC), Antti Laitinen (JYU), Päivi Lignell (TUNI), Lauri Lönnström (HY), Satu Matikka (Haaga-Helia), Sari Mattinen (Lapin amk), Janne Pakarinen (HY), Ari Rouvari (AAPA), Aino-Kaisa Ellfolk (CSC). Pienryhmä kokoontuu 4/2026-12/2026 välisellä ajalla. Pienryhmän wikisivut: https://wiki.eduuni.fi/x/mQgkL OPI-viitearkkitehtuurin tilannekuva ja tiekartta OPI-viitearkkitehtuurin pienryhmä on KOOTuki-ryhmän ohjauksessa valmistellut Digivision yleiskokoukseen alustuksen viitearkkitehtuurin tilannekuvasta sekä tiekartasta. OPI-viitearkkitehtuuri Opintoasiainpäivillä OPI-viitearkkitehtuurin pienryhmä järjestää Opintoasianpäivillä marraskuussa työpajan otsikolla Näin rakennat OPI-viitearkkitehtuurilla arvoa tuottavat ja yhteentoimivat opintohallinnon palvelut. Työpajan vastuuhenkilöt ovat Erja Widgrén-Sallinen (Itä-Suomen yliopisto) ja Päivi Aho (Laurea AMK). OPI-viitearkkitehtuuri päivittyy Syksyllä päivitetään viitearkkitehtuurin strateginen taso korkeakoulutuksen ja tutkimuksen vision 2040 pohjalta. Samalla priorisoidaan ja sovitaan uusien kuvausten laatimisesta aiemmin tehtyä listausta hyödyntäen: https://wiki.eduuni.fi/x/VW-RIQ OPIn jatkokehityksen ja ylläpidon resursointi Jatkokehityksen ja ylläpidon resurssointi seuraaville vuosille pyritään varmistamaan syksyllä keskusteluissa korkeakoulujen ja OKM:n kanssa. Resurssointia käsitellään KOOTuki-ryhmän kokouksissa. OPI 3.0 version dokumentaatio
KOOTuki- ja Synergiaryhmän hallintamallin mukaisten tehtävien tukemista edistetään syksyllä 2026.
Ajankohtaiset nostot tapahtuneista asioista
Ajankohtaiset nostot tulevista asioista
DS4Skills hanke (Data Space for Skills)
- DS4Skills hanke on kolmivuotinen EU-hanke, jonka toimikausi on 2025-2027. Hanketta koordinoi DIGITALEUROPE.
- CSC toteuttaa hankkeessa yhdessä Digivision hanketoimiston, Tampereen yliopiston, Metropolian ja Jyväskylän yliopiston kanssa korkeakouluille yhden hankkeen kahdeksasta käyttötapauksesta. Tavoitteena on käyttötapauksen pilotoinnin avulla tuottaa toimintamalli siihen, miten korkeakoulut voivat hyödyntää data-avaruuden palveluja. Lisäksi käyttötapauksessa kerrytetään kokemuksia AI avusteisesta datan rikastamisesta mm. ESCO-luokittelulla. Lisätietoa hankkeesta: https://ds4skills.eu/
- Hankkeessa on toteutettu Digivision ja CSC:n yhteistyönä integraatio data-avaruuden alustaan, jonka tuottaa VisionsTrust. Integraatio on toteutettu tässä vaiheessa hanketta POC -toteutuksena. Täältä voi tutustua tarkemmin VisionsTrustin alustaan: https://visionstrust.com/catalog/all
- Mukana olevat korkeakoulut ovat juuri aloittaneet AI-avusteisen ESCO-luokittelun testauksen.
- KOOTun työpajassa 21.5.2026 hankkeen asiantuntijat pitivät työpajaosuuden, jossa pohdittiin mitä osaamisen data-avaruus on ja millaisia hyötyjä se voisi tuottaa korkeakoulujen näkökulmasta. Lisäksi työpajassa pohdittiin millaisia palveluja korkeakoulut voisivat tuottaa osaamisen data-avaruuteen.
Seurattavia palveluja, verkostoja ja toimijoita
Ristiinopiskelupalvelun, Funidatan ja Peppi-konsortion yhteistyö sekä Peppi-Sisu-yhteentoimivuuden edistämisessä että tiiviin opintosuunnitelmatason ristiinopiskelun (TOPS) toiminnallisuuksien rakentamisessa jatkuu tiiviinä myös vuonna 2026. Yhdessä työstettyjä ja keskusteltuja asioita keväällä ovat olleet mm.
- Tiiviin opetussuunnitelmatasoisen ristiinopiskelun (TOPS) toiminnallisuuksien kehittäminen. Uusien toiminnallisuuksien toteuttaminen edellyttää yhteistyötä, toteutspäätöksiä sekä yhteisiä aikatauluja kaikilta kolmelta osapuolelta, Ripalta, Funidatalta ja Peppi-konsortiolta.
- Opintotietojärjestelmien ja Ripan kehittäminen tukemaan ristiinopiskeluun liittyviä korkeakoulujen yhteisiä toimintatapoja ja käytänteitä. Funidata on mukana Ripan kehittämisryhmissä, joissa on kevään aikana pohdittu mm. ristiinopiskeluna suoritettavien opintokokonaisuuksien arviointia sekä sitä, millaisia vaikutuksia voi tai tulisi olla ristiinopiskeluun, jos opiskelijan opiskeluoikeudessa tai oikeudessa osallistua opetukseen ja saada suorituksia rekisteriin kotikorkeakoulussa tapahtuu muutoksia.
- LAB-ammattikorkeakoulun Pepistä Sisuun siirtymisen vaikutuksia Ristiinopiskelupalveluun ja sen käyttöön myös selvitetty ja toimenpiteitä suunniteltu yhteistyössä Funidatan kanssa.
CSC ja Funidata tekevät tiivistä yhteistyötä KOTI-hankkeen kahdessa osaprojektissa: Korkeakoulujen tietoalustan toteuttamisessa, josta vastaa Digivisio sekä OKM:n raportointi- ja erillistietopoimintapalvelun toteuttamisessa, josta vastaa CSC:n koultuksen palvelut.
CSC:n asiantuntijatuki Metropolialle
- Metropolia kehittää ja yhdenmukaistaa SaaS-Pepin opiskelijan käyttöliittymää, erityisesti saavutettavuuden näkökulmasta.
- Korkeakoulut ovat voineet osallistua ja vaikuttaa kehittämiseen CSC:n Peppi-asiantuntijoiden vetämissä työpajoissa keväällä 2026.
- Työpajoja järjestettiin helmi-maaliskuussa neljä ja niissä työstettiin Pepin opiskelijan työpöydän yhdenmukaistamista. Työpajojen tuotokset on esitelty Metropolialle, joka hyödyntää niitä SaaS-Pepin opiskelijan työpöydän yhdenmukaistamisessa.
- Työpajat: Opiskelijan työpöydän yhtenäistäminen
- SaaS-Pepin muidenkin työpöytien yhdenmukaistamistyö yhdessä korkeakoulujen kanssa jatkuu työpajoilla myös syksyllä 2026.
- Metropolia työstää tuotosten pohjalta demoa uudeksi SaaS-Pepin opiskeoijan työpöydäksi ja se esitellään korkeakouluille loppusyksyllä.
Korkeakoulujen yhteinen toiminnallinen esiselvitys
- CSC:n toteuttaman Peppi-korkeakoulujen yhteisen toiminnallisen esiselvityksen syksyllä 2025 alkaneet työpajat jatkuivat huhti-toukokuussa ja niissä jatkettiin Pepin konfiguraatioiden ja asetusten läpikäyntiä ja laadittiin korkeakoulujen yhteisiä esityksiä Metropolialle SaaS-Pepin konfiguraatioiden ja asetusten yhdenmukaistamiseksi. Esiselvitysvaiheen työpajat korkeakoulujen kanssa keväällä 2026.
- Kevään työpajojen tuotoksena saadut esitykset on viety Metropolialle, joka hyödyntää niitä tehdessään päätöksiä SaaS-Pepin konfiguraatioiden ja asetusten yhdenmukaistamisesta.
- Korkeakoulujen yhteinen toiminnallinen esiselvitys on päättynyt ja korkeakoulujen asiantuntijat antoivat hyvää palautetta CSC:lle työpajoista. Sen lisäksi, että työpajoissa saatiin sovittua yhteisiä tapoja yhdenmukaistaa Peppiä, kokivat asiantuntijat saaneensa myös omaan päivittäiseen työhönsä tärkeää lisätietoa oman korkeakoulun Pepin toiminnasta sekä sen konfiguraatioista ja asetuksista. Myös vertaistuki ja yhdessä työskentely koettiin hedelmälliseksi. CSC:n Peppi-tiimi kiittää kaikkia osallistuneita korkeakouluja hyvästä ja tehokkaasta yhteistyöstä!
Jatkuvan palveluintegraattoripalvelun tarvekartoitus ja palvelun muotoilu yhdessä korkeakoulujen kanssa
- Keväällä 2025 aloitettua jatkuvan palveluintegraattoripalvelun muotoilua ja keskustelutilaisuuksia jatkettiin syksyllä 2025, mutta loppusyksystä CSC päätti ottaa aikalisän palvelun suunnittelussa ja toteuttamisessa. Palvelun käynnistämiselle ei katsottu vielä olevan edellytyksiä, koska suurin osa Peppi-korkeakouluista oli vasta aloittamassa esiselvitysvaihetta tai pohtimassa vuoden 2025 aikana tehdyn esiselvityksen tulosten pohjalta mahdollista siirtymistä Metropolian Peppi-Saas-palveluun. Palvelun käynnistäminen ja korkeakoulun yhteistyön rakentaminen sen puitteissa edellyttää riittävää määrä korkeakouluja.
- CSC:llä on kuitenkin valmiudet palata myöhemmin uudelleen keskusteluihin Peppi-korkeakoulujen kanssa palvelun mahdollisesta käynnistämisestä ja korkeakoulujen toiveista sen osalta. Palvelun sisältöä on jo suunniteltu pitkälle ja siitä voidaan ketterästi jatkaa, mikäli korkeakoulut sitä toivovat.
Metropolian ja CSC:n yhteiset webinaarit
- CSC järjestää vuonna 2026 yhdessä Metropolia-ammattikorkeakoulun kanssa kaksi korkeakouluille avointa webinaaria Metropolian Peppi-SaaS-palvelusta sekä Peppi-SaaSiin liittyvistä CSC:n tukipalveluista, joita CSC tuottaa roolissaan korkeakoulujen yhteentoimivuuden edistäjänä ja palveluintegraattorina.
- Webinaareissa kerrotaan Metropolian ajankohtaisia Peppi-SaaS-kuulumisia sekä esitellään CSC:n järjestämän korkeakoulujen yhteisen toiminnallisen Peppi-SaaS-esiselvityksen tuloksia.
- Kevään webinaari järjestettiin 17.3. 2026-03-17 Webinaari kevät 2026 - Peppi-Saas-yhteistyön ajankohtaiset
- Seuraava webinaari järjestetään syksyllä 2026.
Perjantaina 20.3.2026 järjestettiin korkeakoulusektorin toimijoille suunnattu opetus- ja kulttuuriministeriön Korkeakoulutuksen muutos, digitalisaatio ja ohjausyhteistyö -seminaari.
Helsingin Pörssitalolle ja etäyhteyden päähän kokoontui laaja joukko korkeakoulujen johtoa, korkeakoulujen opinto- ja tietohallinnon johtoa, CSC:n ja Digivision edustajia sekä muita korkeakoulujen opiskelun ja opetuksen tuen digipalveluja tuottavia yhteistyökumppaneita keskustelemaan siitä, miten korkeakoulutuksen ja toimintaympäristön kansalliset ja kansainväliset muutokset vaikuttavat korkeakoulutuksen digitalisaation ohjausyhteistyöhön ja miten yhteistyöllä voitaisiin jatkossa vastata tulevien vuosien haasteisiin ja mahdollisuuksiin. Tilaisuudessa kuultiin terveisiä myös opiskelijajärjestöiltä sekä kansainvälisestä näkökulmasta Euroopan komissiolta sekä naapurimaistamme Virosta ja Norjasta.
Lue lisää CSC:n verkkosivuilta: https://csc.fi/uutinen/korkeakoulusektorin-toimijat-kokoontuivat-keskustelemaan-digitalisaation-ohjausyhteistyon-tulevaisuudesta/
Tilaisuuden esityksiin voi tutustua osoitteessa https://okm.fi/tapahtumat/2026-03-20/korkeakoulutuksen-muutos-digitalisaatio-ja-ohjausyhteistyo-seminaari ja korkeakouluille laaditut muistiinpanot keskusteluista julkaistaan huhtikuun 2026 aika tänne https://wiki.eduuni.fi/x/ABj6Kg.
Tilaisuuden järjestelyistä vastasi CSC.