Tekoäly on keskeinen osa yhteiskunnan digitaalista muutosta ja sillä on nopeasti kasvava vaikutus työhön ja kaikkeen arkiseen elämään. Myös koulutuksen järjestäjän laadunhallintaan tekoäly tarjoaa uusia mahdollisuuksia, joilla voidaan tukea organisaation tavoitteiden saavuttamista. 

 Ammatillisen koulutuksen laatuverkoston yhteistyöfoorumissa pohdittiin syksyn 2024 aikana miten tekoäly voi parantaa laadunhallintaa, mm. 

  • mitkä ovat tekoälyn mahdollisuudet ja hyödyt laadunhallinnassa
  • mitä haasteita ja huomioitavaa liittyy tekoälyn käyttöön
  • millaisia käytännön esimerkkejä tekoälyn hyödyntämisestä on toiminnan jatkuvassa parantamisessa 

Syksyn työskentelyn aloitustilaisuus pidettiin 25.9.2024 (webinaari). Tilaisuudessa työskentelyyn ilmoittautuneet jaettiin viiteen pienryhmään, jotka keskustelivat teemasta. Keskustelujen tulokset esitettiin tuloswebinaarissa 4.12.2024.

Tilaisuudet järjesti yhteistyössä Opetushallitus ja Koulutuskuntayhtymä OSAO. Pienryhmien vetäjinä toimivat Sauli Alaruikka OSAO, Tiina Halmevuo Keuda, Janne Hietanummi VAAO, Seija Markkanen SDO ja Laura Hahl Kiipula.  

Aloitustilaisuuden esitykset

Miten tekoäly voi parantaa laadunhallintaa, Joop Tenhunen

Tilannekatsaus kasvatuksen, opetuksen ja koulutuksen tekoälysuositusten laadintaan, Minna Taivassalo 

Tulostilaisuuden esitykset ja ryhmien tuotokset

Tekoälyn tulevaisuus, Erno Pakarinen, Tekoälykeskus 4.12.2024.pdf

Kooste ryhmien tuotoksista tekoäly laadunhallinnassa

Ryhmä 1 tuotos tekoäly laadunhallinnassa

Ryhmä 2 tuotos tekoäly laadunhallinnassa

Ryhmä 3 tuotos tekoäly laadunhallinnassa

Ryhmä 4 tuotos tekoäly laadunhallinnassa

Ryhmä 5 tuotos tekoäly laadunhallinnassa

  • No labels