Koulutuksen luominen koulutustarjontaan tutkintoon johtamattomassa koulutuksessa

  • Huom. Koulutuksen järjestäjän ei tarvitse luoda koulutusta, jos kyseessä on tutkintoon johtava koulutus (OPH on tehnyt tarjontaan koulutukset valmiiksi, jos kyseessä on ammatillinen perustutkinto, ammattitutkinto tai erikoisammattitutkinto, TUVA-koulutus tai TELMA –koulutus)


Valitse Opintopolun virkailijan työpöydältä ylävälilehdeltä Koulutustarjonta ja Koulutustarjonnan ylläpito.

image-2023-5-24_9-39-17.png


Koulutukset alavälilehti avautuu. Valitse oikealta ylhäältä Luo uusi koulutus.


Koulutustyypin valinta: Valitse Muut-valikon alta Ammatillinen. Valitse tämän jälkeen joko Tutkinnon osa, Osaamisala tai Muut ammatilliset koulutukset, riippuen siitä mitä olet tekemässä. (Huom. Paikalliset tutkinnon osat tallennetaan tällä hetkellä koulutustyypillä "Muut ammatilliset koulutukset") Paina jatka edetäksesi.


Valitse omistajaorganisaatio: Valitse listalta oma organisaatiosi.


Pohjan valinta: Valitse pohjaksi Luo uusi koulutus tai Kopioi pohjaksi aiemmin luotu koulutus. Paina jatka edetäksesi.


Kieliversiot: Valitse julkaisukielet, joilla koulutus näkyy Opintopolussa. Jokaiselle valitulle kielelle täytyy kirjoittaa kuvaukset jokaiseen kohtaan.


Tutkinnon osien tai osaamisalan valinta

Tutkinnon osan valinta: Valitse ensin koulutus valikosta. Valittuasi koulutuksen valitse käytettävä ePeruste alavalikosta. Tämän jälkeen voit valita yhden tai useampia tutkinnon osia. Jos haluat lisätä tutkinnon osia eri tutkinnon perusteista > valitse alhaalta "Lisää uusi koulutus".


Osaamisalan valinta: Valitse ensin koulutus valikosta. Valittuasi koulutuksen valitse käytettävä ePeruste alavalikosta. Tämän jälkeen voit valita osaamisalan.


Osaamisalan/Tutkinnon osan kuvaus: Kuvaus tulee suoraan valitusta ePerusteesta.

Koulutuksen lisätiedot: Voit valita lisättäviä osioita ja kertoa niistä omin sanoin tarkemmin.


SORA-kuvaus: Jos osaamisalaan liittyy SORA-kuvaus, voit lisätä sen alavalikosta. Löydät linkistä osaamisalat, joihin sovelletaan SORA-säädöksiä: https://www.oph.fi/fi/koulutus-ja-tutkinnot/tutkinnot-ja-osaamisalat-joihin-sovelletaan-sora-saadoksia. Jos SORA-kuvausta ei ole, voit ohittaa kohdan.


Koulutuksen teemakuva: Voit lisätä teemakuvan, joka näytetään Opintopolussa. Voit joko raahata liitettävän kuvan tai lisätä kuvan tiedostoistasi.


Koulutuksen järjestävä organisaatio: Valitse valintaruuduista, ketkä järjestävät koulutusta. Paikkoja voi olla yksi tai useampi.


Koulutuksen näkyminen muille: Valitse tämä vain, jos olet sopinut asiasta toisen koulutuksen järjestäjän kanssa. Oppilaitoksen omia koulutuksia ei merkitä julkisiksi.


Koulutuksen tila: Tässä kohtaa valitset koulutuksen tilan. Luonnos-tilainen on muokkauksessa ja sitä voi esikatsella. Julkaistu -tilainen näkyy julkisesti oppijoille Opintopolussa. Arkistoitu koulutus on julkaistuna ollut koulutus joka on päätetty poistaa näkyvistä. 

  • No labels