Suomeksi

Den här sidan innehåller allmän information om kompetensmärken inom det fria bildningsarbetet i KOSKI-tjänsten. Uppgifter om kompetensmärken som är utförda från och med 1.1.2024 kan lagras i KOSKI-tjänsten (9 d §). Anvisningarna riktar sig till läroanstalter och huvudmän för fritt bildningsarbete samt särskilt till deras KOSKI-användare. Du kan använda innehållet på denna sida som ett komplement till de anvisningar som ges om att lagra och kontrollera uppgifter i KOSKI-tjänsten.

OBS! Möjligheten att lagra uppgifter om kompetensmärken i KOSKI-tjänsten blir tillgänglig våren 2024. Ytterligare information: Toteutetut uudet ominaisuudet KOSKI-tietomalliin ja -käyttöliittymiin (på finska) och KOSKI-tjänstens nyhetsbrev

Kompetensmärken inom det fria bildningsarbetet

Nationella kompetensmärken inom det fria bildningsarbetet

Ytterligare information:

Kompetensmärken inom fritt bildningsarbete:
https://www.finlex.fi/sv/lagstiftning/1998/632#chp_3__sec_6cv20231212__heading

Mer information om kompetensmärken finns på Utbildningsstyrelsens webbplats: 
https://www.oph.fi/fi/koulutus-ja-tutkinnot/vapaa-sivistystyo

Beskrivningar och bedömningskriterier för kompetensmärken finns i eGrunder-tjänsten:
https://eperusteet.opintopolku.fi/#/sv/kooste/vapaasivistystyo

Nationella kompetensmärken för grundläggande färdigheter (eGrunder):
https://eperusteet.opintopolku.fi/#/sv/osaamismerkit

Hantering av samtycken i det fria bildningsarbetet och den grundläggande konstundervisningen samt modellblanketter:
https://www.oph.fi/sv/tjanster/hantering-av-samtycken-i-det-fria-bildningsarbetet-och-den-grundlaggande

Nationella kompetensmärken i KOSKI-tjänsten

En huvudman för en läroanstalt enligt lagen om fritt bildningsarbete som har beslutat erbjuda möjligheten att avlägga kompetensmärken ska dessutom i fråga om kompetensmärken enligt 6 c § i lagen om fritt bildningsarbete föra in följande uppgifter om avläggande i informationsresursen, om den som avlägger ett kompetensmärke samtycker till att uppgifterna förs in:

1) kompetensmärkets namn,

2) datum då kompetensmärket avlagts,

3) bedömningen av kunnandet.

Läroanstaltens huvudman ska innan samtycket ges informera den studerande eller den som avlägger ett kompetensmärke om hur de uppgifter som införts i informationsresursen får behandlas, lämnas ut och bevaras.

Det samtycket av den som avlägger ett kompetensmärke ges när ansökan om ett kompetensmärke görs, så att samtycket meddelas till den huvudman för läroanstalten som för in uppgifterna. Av samtycket ska framgå att det getts frivilligt och uttryckligen. För införande av uppgifter om ett minderårigt barn krävs därtill samtycke av vårdnadshavaren eller någon annan laglig företrädare. Uttryckligen innebär det att en person vet var informationen lagras, vem som kan hantera den efter att uppgifter har sparats i KOSKI-informationsresursen och hur personen senare kan hantera uppgifter i tjänsten Min Studieinfo. 

OBS! Då samtycke skrivet på papper lämnas ska den som begärt samtycke kontrollera samtyckesgivarens identitet i ett officiellt dokument (pass eller identitetsbevis). Ett körkort är inte ett officiellt identitetsbevis. Om identiteten hos den som ger sitt samtycke kontrolleras med hjälp av ett tillfälligt officiellt dokument, till exempel ett tillfälligt identitetskort, ska utbildningsaktören som sparar elevens uppgifter i enlighet med anvisningarna i Studieinfo för administratörer och eDuuni identifiera personen och uppdatera personbeteckningen för studentnumret, då en elev utan personbeteckning får en personbeteckning. Utbildningsaktören ska, om den tar emot ett samtycke i en sådan situation, se till att den också kan identifiera personen så att personens uppgifter inte blir hängande utan identifiering i KOSKI-tjänsten.

Anvisningar för uppdatering av uppgifter om person utan personbeteckning finns i wikin: 2. Den studerandes personuppgifter: studentnummer och personbeteckning

Läroanstaltens huvudman ska bevara samtycket permanent, och om det senare återtas, göra en anteckning om saken i anslutning till samtycket. 

Samtycket kan när som helst återtas genom ett meddelande om saken till Utbildningsstyrelsen, som ska underrätta läroanstaltens huvudman om att samtycket har återtagits. 

Ytterligare information för den som avlägger ett kompetensmärke finns i KOSKI-tjänstens dataskyddsbeskrivning: https://opintopolku.fi/konfo/sv/sivu/dataskyddsbeskrivning-for-koski-tjansten eller i Min Studieinfo: https://opintopolku.fi/oma-opintopolku/ (Logga in och se uppgifter i 'Mina studieprestationer'). 


Hur många studierätter måste en person som utför ett kompetensmärke ha i KOSKI-tjänsten?

En enskild prestation av ett kompetensmärke lagras alltid i en enskild studierätt i KOSKI-tjänsten. För att lagra information om varje enskilt kompetensmärke krävs det att studeranden uttryckligen har gett sitt samtycke för lagringen av uppgifterna om det ifrågavarande kompetensmärket.

En studierätt har alltid bara uppgifter om ett enda kompetensmärke. 

En person som har avlagt två kompetensmärken skulle ha två separata studierätter i KOSKI-tjänsten. Båda har uppgifter om den avslutade kompetensmärkesprestationen samt uppgifter om prestationen för det ifrågavarande kompetensmärket, såsom genomförandedatum och bedömning.


Har utförandemetoden för ett kompetensmärke någon betydelse?

Kompetensmärkens beskrivningar finns tillgängliga i eGrunder-tjänsten, där läroanstalter kan publicera lokala undervisnings- och genomförandeplaner. Studierätten som skapats i KOSKI-tjänsten länkar till de nationella beskrivningarna av kompetensmärken som finns i eGrunder.

Kompetensmärken kan genomföras

  • som en del av en utbildning, studiehelhet eller annan studie, eller
  • som en separat kurs, eller
  • genom att visa upp kompetensen vid en demonstration.

Informationen om kompetensmärken lagras i KOSKI-tjänsten med exakt samma datastruktur oberoende av hur kompetensmärket har avlagts och oavsett om det har avlagts som en del av en utbildning, som en separat kurs eller genom att visa upp kompetensen vid en demonstration. Studierätten som innehåller information om ett kompetensmärke kontrolleras efter lagring med hjälp av anvisningar som gäller uppgifterna om kompetensmärken. Uppgifter i KOSKI-tjänsten specificerar inte hur kompetensmärket har avlagts, och avläggandemetoden framgår inte av den information som lagras i KOSKI-tjänsten.

Observera dock att beroende på avläggandemetoden kan det ibland vara nödvändigt att skapa fler än en studierätt för studeranden i KOSKI-informationsresursen.

Kompetensmärket har avlagts som en del av en utbildning, studiehelhet eller kurs med fri inriktning


När kompetensmärket avläggs som en del av en utbildning med fri inriktning och läroanstalten har beslutat erbjuda möjligheten att föra in både utbildningens och kompetensmärkets uppgifter i KOSKI-informationsresursen, uppgifterna om båda prestationerna lagras endast om studeranden har gett sitt samtycke. Uppgifterna ska lagras i KOSKI-informationsresursen i två separata studierätter med den studerandes samtycke. Lagringen av båda uppgifterna kräver uttryckligt samtycke.

I detta fall skulle studeranden ha följande studierätter som hen har gett sitt samtycke till att spara i KOSKI-informationsresursen:

  • En studierätt med prestation på huvudnivå 'Utbildning inom fritt bildningsarbete med fri inriktning', och denna studierätt har uppgifterna om utbildningens lokala namn, bedömning och omfattning i studiepoäng.
  • En studierätt med prestation på huvudnivå 'Kompetensmärke inom fritt bildningsarbete', och denna studierätt har uppgifterna om datum då kompetensmärket avlagts och bedömning.

I dessa situationer kan det noteras att det inte finns någon lagstiftning eller annan reglering som begränsar antalet samtycken som kan ges med en enda dokument. Samtycken kan ges med samma dokument i detta fall, förutsatt att den som ger samtycket har informerats korrekt och att dokumentet tydligt specificerar vilka utbildningar eller kompetensmärken samtycket eller samtyckena gäller. Vid behov bör läroanstalten kunna ange vilket samtycke som har återkallats i återkallningssituationer, eftersom person kan återkalla samtycket för antingen endast kompetensmärket, endast utbildningen eller båda via tjänsten Min Studieinfo eller på det alternativa sättet som beskrivs i KOSKI-tjänstens dataskyddsbeskrivning. Vid återkallningssituationer meddelar Utbildningsstyrelsen till KOSKI-huvudanvändaren för läroanstalten eller utbildningsaktören vilken studierätt återkallandet gäller, och i så fall måste lagringen eller överförandet av uppgifter om ifrågavarande prestation förhindras. Återkallandet av samtycke gäller inte uppgifterna i läroanstaltens eget studieadministrationssystem utan endast uppgifter som sparas till KOSKI-tjänsten.