...
- Verkostoyhteyshenkilöllä on asian omistajuus, mutta hän voi delegoida asioita parhaaksi katsomallaan tavalla.
- Pyrkii varmistamaan, että korkeakoulussa olisi mahdollisimman yhtenevät käytännöt opetusyhteistyöverkostojen toiminnassa ja sopimuskäytännöissä
- Pyrkii varmistamaan, että korkeakoulussa on tietoisuus ristiinopiskelun palveluväylän käyttöönoton aikataulusta, prosesseista ja tarvittavien henkilöiden osaamisesta
- Porrastettu suunnitelma, millä aikataululla mikäkin verkosto tuodaan palvelun piiriin
- Osallistuu projektisuunnitelman laatimiseen oman korkeakoulun liittymiseksi ristiinopiskelupalveluun.
- Varmistaa muiden korkeakoulujen verkostoyhdyshenkilöiltä ajatukset ja karkeat aikataulut palveluun liittymisestä.
- Hankkeelta voi saada tukea aikataulukseen (realistisiset mahdollisuudet palveluväylään liittymiseen)
- Kartoittaa ja kokoaa yhteen korkeakoulun verkostot ja yhteyshenkilöt sopimuksineen. Erottelee ne, missä oma korkeakoulu on koordinoivana tahona.
- On yhteyshenkilö ja pitää yllä yhteyttä henkilöihin, joilla on edustus valtakunnallisissa verkostoissa, kuten AAPA, FUCIO, OHA, AMK-OHA, KOOTuki. Vie viestiä ristiinopiskelun suhteesta verkostosopimuksiin ym. kaikkia korkeakouluja koskeviin sopimusasioihin.